2010. január. 30. 19:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 31. 21:44 Itthon

Bokros Orbánt támadja, Mesterházy sem marad ki

Bokros Lajos nyilvános vitára hívta ki Orbán Viktort. Ezt maga a kihívó közölte az MDF szombat délutáni budapesti sajtótájékoztatóján. Az Országos Választmány elfogadta a párt programját, jóváhagyták az SZDSZ-szel kötött megállapodást, és elhatározták, a választás két fordulója között egyetlen párt javára sem léptetik vissza a Fórom jelöltjeit.

Szombat délután a fenti három ügyben döntött az MDF Országos Választmánya (OV). Makay Zsolt, a választmány elnöke elmondta, az MDF-SZDSZ fővárosi egyezményéhez hasonló megállapodások a megyékben is születhetnek, ezekről a pártelnökség, illetve a megyei választmányok mondják ki a végső szót. Ám elismerte, a legtöbb megyében nem lesz együttműködés. Úgy fogalmazott: az MDF az összes listán – tehát az országoson és a húsz területin – egyedül indul. „Várunk több partnert az elfogadott programunkhoz és Bokros Lajos miniszterelnök-jelölt támogatására” – tette hozzá.

Az OV nagy többséggel elfogadta a választási programot, „melyről érdemi vita kezd kibontakozni a magyar nyilvánosság előtt, aminek örülök” – mondta Bokros Lajos miniszterelnök-jelölt. Hozzátette: kemény, komoly, becsületes elemzésen alapuló, ésszerű, szakszerű, megvalósítható, az ország fölemelkedését szolgáló programról van szó. Közölte: vitára hívja ki a Fidesz elnökét, Orbán Viktort. Bokros szerint fontos, hogy érdemi vita folyjék a nyilvánosság előtt. A párt miniszterelnök-jelöltje azt szeretné elérni, hogy „a szavazatszerzés ne pusztán ígérgetésen alapuljon”. Tudnia kell a választóknak, hogy aki kormányzásra készül, az kormányképes erő-e – fejtegette Bokros. Az MDF szerint ugyanis a Fidesz nem az. „Nem tudjuk, hogy a Fidesz támogatja-e a svéd nyugdíjmodellt, vagy nem. A Fidesz programja rejtőzködő, populista, tisztességtelen és veszélyes” – húzta alá a politikus.

Az Orbán Viktornak küldött nyílt levél úgy fogalmaz: „Rejtőzködő, mert senki nem tudja, mit szándékoznak tenni májustól azért, hogy elinduljon végre a gazdasági és társadalmi felemelkedés. Ember legyen a talpán, aki ismeri, vagy követni tudja elképzeléseiket. Úgy tűnik, még a párt politikusai sem. Populista, mert értékálló nyugdíjakról, a költségvetés egy százalékából bőkezűen finanszírozott sportról, adócsökkentésről felelős politikus csak akkor beszél, ha annak finanszírozását, a megoldást is az emberek elé tárja. Önök eddig adósak maradtak a válasszal. Tisztességtelen, mert a választóktól elvárja: zsákbamacskát vegyenek. Egyetértek Önnel: Gyurcsány Ferenc és kormánya megvezette a választókat 2006-ban. Ilyen nem fordulhat elő egy tisztességes, normális országban. Önök milyen konkrét elképzelésekhez kérik a választók bizalmát? Veszélyes, mert az ország jelenlegi helyzete instabil. A nemzetközi környezet feszített figyelme irányul az országra, így annak látszatát kelteni, hogy az elszaladó hiány minket cseppet sem zavar – ez felelőtlenség.” Bokros közvetve dicsérte a Bokros-csomagot, azt állítva, hogy az Orbán Viktor 1998 és 2002 közötti miniszterelnöksége alatti gazdasági csoda az azt megelőző időszak gyümölcse. Figyelmeztetett: míg 1998-ban négy százalékos volt a gazdasági növekedés, addig 2009-ben hét százalékos gazdasági visszaesést szenvedett el az ország. „Hogy ezzel mit tudunk kezdeni, azt akarom megvitatni a Fidesz elnökével” – fogalmazott a volt pénzügyminiszter.

Újságírói kérdésre válaszolva Bokros Lajos úgy felelt: Orbán Viktorral a televízió nyilvánossága előtt „és minél hamarabb” szeretne vitázni.

Makay Zsolt – szintén újságírói kérdésre – azt mondta: folynak megyei tárgyalások, de ezek még nincsenek lezárva. A Magyar Demokrata Fórum mind a 176 jelöltet elfogadta, egy-két megyében még „összefésülés, közös jelöltek állítása” folyik. Arra kitérő választ adott, hogy ki lesz a budapesti listavezető, de azt megerősítette, hogy az SZDSZ tesz rá javaslatot.

A hvg.hu kérdésére, miszerint miért csak a Fideszre lődözik nyilaikat, hol marad az MSZP, Bokros Lajos úgy reagált: „Mesterházy Attila „sem esik ki a szórásból, időben ő is sorra fog kerülni”. Makay Zsolttól pedig azt szerettük volna megtudni, hogy ki lesz a gyöngyösi egyéni jelölt, illetve Fodor Gábor egyéniben hol indul? „Fodor Gábor neve semmilyen tárgyaláson, amelyen jómagam is részt vettem, föl nem merült. A Heves megyei választmány által az asztalra letett nevek között nem szerepelt Fodor Gábor neve. Heves megye nagy valószínűséggel tisztán MDF-jelöltekkel indul. Ez a megállapodás a Heves megyei választmányra van bízva” – mondott Makay ellentmondva szabaddemokrata forrásunknak.

Makay Zsolt a hvg.hu-nak azt mondta: az MDF által a fővárosban indított tizennégy jelölt egytől-egyig az MDF jelöltje lesz, tehát a nevük mellett nem lesz ott a szavazólapon az SZDSZ emblémája. Arra a kérdésre, hogy mely megyékben lesznek közös jelöltek, úgy reagált: „Jelenleg ez ügyben folynak megbeszélések, főként Zala, Tolna, Baranya, Somogy Veszprém és Fejér megyében.” Pest megyében, „a jelenlegi állapot szerint”, nincs megállapodás.

Az SZDSZ által jelölt 18, formálisan közös fővárosi jelöltre leadott töredékszavazatok az MDF-SZDSZ megállapodás szerint mind az MDF listájára kerülnek. „Erre volt már modell 2006-ban, amikor az MDF Békés megye egyik körzetében a Nyugdíjas Párttal, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egy-két körzetben a Helmeczy László által vezetett civilszervezettel kötött megállapodást” – hozott múltbéli példákat az országos választmányi elnök. A megállapodásnak az is része, hogy az SZDSZ sehol nem állít területi listát – tette hozzá Makay Zsolt.

Arra is kíváncsiak voltunk, hogy ki az a tizennégy jelölt, akiket a Demokrata Fórum indít Budapesten, de neveket Makay nem volt hajlandó elárulni. Mint fogalmazott, ez Lévai Zoltán fővárosi választmányi elnök hatásköre. Arra a kérdésre, hogy a két forduló közötti vissza nem lépés érvényes-e az SZDSZ által állított jelöltekre is, úgy felelt: „Erről a Magyar Demokrata Fórum döntött, de véleményem szerint ez elvárható tőlük is.” Elismerve, hogy a hvg.hu fölvetése „fontos kérdés”, közölte: „ezt célszerű lesz tisztázni”.

Szegő Péter

Hirdetés