Vagyonadó: kilőve egy szimbolikus kampányüzenet
Az MSZP számára előnytelen, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) kedden eltörölte az ingatlanadót, ám a Fidesz számára sem teljesen pozitív a döntés, ugyanis elvesztett egy kampánytémát - mondták politikai elemzők szerdán az MTI-nek. Az Ab ugyanakkor közölte, hogy nem kampánytémáról, hanem jogszabályról döntöttek kedden.
Az Ab egyhangúlag hozott határozatában jogbiztonságot sértőnek, ezért alkotmányellenesnek minősítette és visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a vagyonadó ingatlanokra vonatkozó rendelkezéseit. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet kutatásvezetője az MTI-nek elmondta: ez akár új kampánytémát is hozhat, de ez elsősorban az MSZP számára volna kellemetlen. Az adó eltörlése ugyanis növeli a költségvetési hiányt, s ahhoz, hogy tartani lehessen az eredeti terveket, lépnie kell a kormánynak. Az MSZP-nek azonban nem érdeke, hogy a választások előtt az adóemelés téma legyen, ezért újra konfliktusba kerülhet a párt a kormánnyal - vélekedett. A Fidesz számára az Alkotmánybíróság döntése legfeljebb azért kellemetlen, mert így egy, a várható kormányalakítás utánra tervezett szimbolikus intézkedéséről le kell mondania - magyarázta.
Magyar Kornélia, a Progresszív Intézet elemzője szerint az Ab döntése az MSZP-re nézve nem politikai vereség. Mint kiemelte, az ingatlanadó fontos ügy volt a szocialisták számára, hiszen egy karakteres szociáldemokrata üzenet lehetett volna a kampány során. A szocialisták a kampányban felhasználhatták volna az ingatlanadót olyan üzenetként, miszerint azoktól kérnek áldozatot, akiknek több van - fejtette ki. Ugyanakkor a szocialisták fel is lélegezhettek az Ab döntése kapcsán, hiszen a Fidesz választási kampánya erősen épített volna erre az elemre. Az elemző szerint az Ab döntése "leütött előlük egy magas labdát", ugyanis ezt a Fidesz a választási kampányában már nem használhatja fel.
Juhász Attila, a Political Capital elemzője az MTI-nek azt mondta: az ingatlanadó eltörlése kudarc az MSZP-nek és a költségvetés szempontjából is rossz a pártnak. Az is negatívan hathat az szocialistákra, ha a kampányidőszak közepén hoznak döntést a költségvetésben keletkezett hiány pótlásáról - magyarázta. Véleménye szerint az Ab határozata az ingatlanadóról a Fidesznek abból a szempontból kedvezőtlen, hogy az ingatlanadó eltörlését akarták volna "felnagyítani", adócsökkentésként hangoztatni.
Nem kampánytémáról döntöttek
Az Ab nem kampánytémákról, hanem jogszabályokról dönt - mondta Sereg András, a testület sajtófőnöke az MTI érdeklődésére szerdán a vagyonadóval kapcsolatos előző napi döntés kapcsán, arra reflektálva, hogy a választási kampány befolyásolta-e a döntés tartalmát, vagy akár annak időzítését.
Sereg András sajtófőnök emlékeztetett arra, hogy az Ab elnöke már hónapokkal ezelőtt jelezte: a vagyonadóval kapcsolatos beadványokat még az első bevallás határideje, 2010. február 25-e előtt elbírálják. Az viszont, hogy e terminuson belül mikor kerül sor a határozat meghozatalára, a testület munkabeosztásától és a vizsgálandó alkotmányjogi problémától függ - tette hozzá.
Bár az Ab döntéseinek nyilvánvalóan vannak politikai vetületei, érkeznek nyilvánvalóan politikailag motivált beadványok, napvilágot lát a döntésekről számos politikai jellegű kommentár, és születnek olyan döntések, amelyekből egyik-másik párt megpróbál politikai tőkét kovácsolni, ez természetes is, hiszen egy részben politikai tevékenység, a jogalkotás eredményét, a jogszabályokat vizsgálja ez a testület - mondta Sereg András. Azonban hozzátette, ezt kizárólag alkotmányossági szempontból teszi, mert csak így láthatja el jogállami feladatait. Ezért az Alkotmánybíróság még a látszatát is kerüli annak, hogy politizáljon, politikai szempontok alapján hozzon döntéseket, hiszen nem ez a feladata - hangsúlyozta. Az Ab egyébként választási ügyekben sem jár el, az Országos Választási Bizottság ilyen ügyekben hozott határozatai ellen a Legfelsőbb Bírósághoz lehet fordulni - fűzte hozzá.