Zaklatás volt a kiskunlacházi polgármester cigányozó beszéde
Megsértette az egyenlő bánásmódról szóló törvényt a kiskunlacházi polgármester - állapította meg az Egyenlő Bánásmód Hatóság a Magyar Helsinki Bizottság beadványa nyomán. Répás József romaerőszakról beszélt egy gyilkosság kapcsán, amelynek nem is volt még meg az elkövetője.
A bizottság szerdán az MTI-hez is eljuttatott közleményében emlékeztetett: Répás József (független) polgármester 2008 novemberében egy gyilkosság után arról beszélt, hogy elég volt a "romaerőszakból". A 14 éves H. Nóra holttestére 2008. november 23-án találtak rá. A brutális gyilkosság után a településen szinte azonnal elterjedt pletykák szerint három helyi roma fiatal erőszakolta és ölte meg a diáklányt. Az országos rendőrfőkapitány nem sokkal a gyilkosság után azt mondta, hogy kizárt a három roma fiatal bűnössége, és később a rendőrség őrizetbe vett egy kiskunlacházi fiatalembert, aki ellen több bizonyíték szólt.
A gyilkosságot követően az önkormányzat demonstrációt szervezett, ahol a polgármester többi között azt mondta: "Kiskunlacházán nincs helye az erőszaknak, nincs helye a bűnözőknek, Kiskunlacházán elég volt a romaerőszakból! (…) Most már nem hagyjuk, hogy ellopják a javainkat, megverjék az időseket és meggyalázzák a gyermekeket. Ma még mi vagyunk többen" - idézi a közlemény a polgármestert. A Magyar Helsinki Bizottság szerint ezzel arra utalt, hogy a lány gyilkosait a helyi romák között kell keresni.
A jogvédők azért fordultak az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz, mert "Répás József rasszista, törvénysértő kijelentései csak fokozták a településen kialakulófélben lévő romaellenességet, és félelmet keltettek a roma közösségben, nemcsak helyi, hanem országos szinten is" - írták.
A hatóság megállapította, hogy a polgármester a település roma kisebbséghez tartozó lakosaival szemben a 2008. november 28-i demonstráción elmondott beszédével, valamint a magyarországi roma közösséggel szemben az önkormányzati lapban megjelent írásaival megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, és megvalósította az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény szerinti zaklatás tényállását - áll a közleményben. A bizottság szerint a hatóság határozatából világosan következik, hogy a közszereplők nem tehetnek következmények nélkül nyilvánosan romaellenes kijelentéseket.