Nyomoznak a pacsai polgármester ellen
Két önkormányzati feljelentés kapcsán nyomozás indult a tavaly nyáron várossá vált Pacsa polgármestere ellen közokirat-hamisítás, sikkasztás és csalás gyanúja miatt.
Pirger Csaba, a Zala Megyei Főügyészség szóvivője közölte: a polgármester ellen a Zalaegerszegi Városi Ügyészségre közokirat-hamisítás és más bűncselekmények gyanúja miatt érkezett feljelentés. Az ügyészség elrendelte a nyomozást, amelyet a zalaegerszegi rendőrkapitányság folytat le.
Zala megyében tizedikként, a múlt év nyarán nyilvánította várossá a köztársasági elnök az addigi nagyközséget, amelynek polgármestere a független Henczi Zoltán. A Zalai Hírlap korábbi beszámolói szerint a képviselő-testület és a polgármester között az utóbbi hónapokban feszültség alakult ki amiatt, hogy a testület nem szavazta meg a városvezető saját fizetésének megemelésére vonatkozó kérését.
Szabados Gyula körjegyző elmondta: az önkormányzattól valóban két ügy miatt küldtek feljelentést az ügyészségnek. Az első ügyben sikkasztás gyanúja merült fel, ugyanis októberben kiderült, hogy a polgármester 2009 januárjától a számára testületi döntés alapján járó költségtérítésnél magasabb összeget vett fel. A 350 ezer forintos havi fizetése mellett 20 százalékos, vagyis 70 ezer forintos költségtérítésre volt jogosult, ennek ellenére az elmúlt évben havonta 96 600 forintot vett fel a pénztárban.
Minderre azután derült fény, hogy a polgármester beperelte a képviselő-testületet fizetésemelésének elmaradása miatt, a munkaügyi perben szükséges kimutatások készítésekor azonban előkerültek a magasabb költségtérítés kifizetésére vonatkozó dokumentumok. (A polgármester első fokon megnyerte a munkaügyi pert, de a testület fellebbezett a döntés ellen.)
A körjegyző hozzátette: a másik ügyben közokirat-hamisítás és csalás gyanúja miatt kezdeményeztek eljárást a polgármesterrel szemben, miután közérdekű bejelentés érkezett a hivatalba. A bejelentés alapján megállapították, hogy a város vezetője addigi otthonából egy valójában nem létező lakcímre jelentkezett át, így a felesége gázár-támogatásban részesülhetett.
A jegyzői vizsgálat alaposnak találta a bejelentést az okmányirodától és a Magyar Államkincstártól kapott visszaigazolások alapján, ezért hatáskör hiányában hivatalból továbbította a feljelentést a Zalaegerszegi Városi Ügyészségre – közölte Szabados Gyula.
Henczi Zoltán polgármester arról számolt be: tud arról, hogy a képviselő-testület feljelentései alapján nyomozás indult ellene, de őt ennek kapcsán a hatóságok még nem keresték meg. Hozzátette, hogy a feljelentések tartalmáról sem tud részletesebben, mert az ő kizárásával döntöttek azoknak a benyújtásáról.
A pacsai városvezető az általa a képviselők ellen, a fizetésének megemeléséért indított munkaügyi pere kapcsán megerősítette, hogy azt első fokon megnyerte. Az ítélet azonban nem válhatott jogerőssé, mert a testület fellebbezést nyújtott be a döntés ellen.