Konfliktuskezelő képzés a rendőrségnél
Konfliktuskezelő képzés indul tizenháromezer közterületi szolgálatot teljesítő rendőrnek januárban - erősítette meg Bencze József országos rendőrfőkapitány kedden Nyíregyházán, ahol a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei tréning foglalkozásán vett részt.
A képzés célja a rendőri intézkedések hatékonyságának javítása úgy, hogy a fellépés - a szakszerűséget és a határozottságot megőrizve - toleránsabb, empatikusabb és előítélet-mentesebb legyen, ne gerjessze a feszültséget - mondta az altábornagy. Az ORFK vezetője hozzátette: a rendőröknek meg kell tanulniuk a szemben álló csoportok konfliktusainak megfelelő kezelését is.
Példaként megemlítette a Sajóbábonyban történteket, ahol a roma kisebbség és a feloszlatott Magyar Gárda egyenruháját viselők között támadt konfliktus, amelyet - mint Bencze József mondta - a helyszínre elsőként kiérkező három rendőr példás szakszerűséggel, határozottsággal oldott meg, megelőzve a súlyosabb helyzet kialakulását.
Az országos rendőrfőkapitány hangsúlyozta, hogy a képzés erősítése nagyon fontos, hiszen "rendkívül fiatal a rendőri állomány". Éppen ezért a rendészeti szakközépiskolákban gyakorlatorientáltabb képzést szeretnének, a jelenlegi három hónapos kötelező gyakorlat idejét hat hónaposra szándékoznak emelni jövőre.
Bencze József kitért a bűnügyi helyzetre is, hangsúlyozva, az utóbbi egy évben a 300 ezer fölöttiről 288 ezerrel csökkent az ismertté vált bűncselekmények száma. Kevesebb a lopások, stagnál a rablások száma, s a közlekedési helyzet is javult, 135-tel kevesebben vesztették életüket balesetekben. "Ugyanakkor egyre több konfliktussal találják szembe magukat a rendőrök, s ezek kezelésére készíti fel őket a januárban kezdődő képzés" - tette hozzá.
Dános Valér nyugalmazott dandártábornok, a Rendészeti és Bűnmegelőzési Intézet bűnügyi igazgatója elmondta: a rendőrkapitányságok és a készenléti rendőrség állományát érintő képzés indítása három fázisból áll. Az első tréningen, Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 84-en vesznek részt, s a tapasztalatok után dolgozzák ki az oktatás végleges programját a második fázisban. Ezután indul jövőre az oktatás, amelynek tananyagában figyelembe veszik az adott megye sajátosságait is, hogy a lehető legjobban felkészülhessenek konfliktuskezelésből a közterületi szolgálatot teljesítő rendőrök minden megyében.