2009. november. 05. 12:19 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 05. 12:06 Itthon

A bűnügyi régiós rendszert csak kitalálói dicsérik

A fővárosi bűnügyi régiók idén kialakított struktúrájának eredményességéről számolt be szerdai sajtótájékoztatóján Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitány. A nyolc hónapos rendszer sikerességét azonban nem mindenki osztja. Úgy vélik, a régiós felosztás több pénzt emészt fel, mint a kerületi szisztéma, és ráadásul nem elég hatékony.

A rendőrség statisztikán alapuló eredményességének hangoztatása az idén március 1-jével létrehozott fővárosi bűnügyi régiós rendszer fenntartásának alátámasztására szolgál; utóbbi azonban egyáltalán nem működik rózsásan – állítja a hvg.hu-nak több rendőrségi szakember.

Szerdán tartott sajtótájékoztatót a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) vezetője, Tóth Gábor, ezen arról számolt be, hogy az elmúlt fél évben az ötből négy régióban a bűncselekmények száma csökkent, és az eredmények a felderítések javulásáról szólnak. Ezért - közölte - mindenképpen célszerű a fél évvel ezelőtt indított rendszert teljes egy éven át kipróbálni. Tóth csak részletkérdésnek tartja, hogy az egyik régió eredményessége lemaradt a többitől. Ennek oka a túl sok – hat – kerület összevonása volt, így azt szétszedik, s november 16-tól egy új bűnügyi régiót alakítanak ki a IX., a XX., a XXI. és a XXIII. kerület részvételével Dél-Pesten.

A főkapitány hangsúlyozta, hogy a kiemelt bűncselekmények – a rablások, a betöréses lopások, illetve a gépjárműlopások és -feltörések – száma 2 és 10 százalék közötti mértékben csökkent az egyes régiókban. „Ezért mindenképpen célszerű a fél évvel ezelőtt indított rendszer egyéves időtartamú kipróbálása” – jegyezte meg.

Bűnügyi adatok
Bodnár Zsolt, a főkapitány bűnügyi helyettese elmondta: a gépjárműlopások száma háromszázzal csökkent a múlt évhez képest az észak-budai bűnügyi régióban. Ugyanakkor a belvárosi bűnügyi régióban a múlt évhez képest mintegy ötvennel megnövekedett a gépjárműlopások száma.
A régiókban több különböző munkamodellt alkalmaztak, amelyek közül a leghatékonyabbnak az bizonyult, amikor az ügyeket kerületek szerint elosztották, s ezt alkalmazzák a jövőben is. Ennek kapcsán vetették fel az általunk megkérdezett, de inkább név nélkül nyilatkozó rendészeti szakemberek, hogy ebben az esetben nincs sok értelme a komoly anyagi ráfordítással kialakított régiós rendszernek, amelynek a célja az volt, hogy az említett bűncselekmények nyomozását a központban végezzék el. Továbbá ezzel a hatásköri illetékességi szabályokat még jobban összekutyulják. „A kerületekhez történő ügyek visszaosztásának pedig akkor van értelme, ha egy III. kerületi ügy például Óbudán marad, hiszen egy másik kapitányság rendőreinek körülményesebb az eljárás lefolytatása.” - mondja egyik forrásunk.

Tóth Gábor a sajtótájékoztatón egy kérdésre válaszolva közölte, a kísérleti programot akkor lehetne véglegesnek tekinteni, ha ebben születne szakmapolitikai döntés és történne egy strukturális átalakulás. A rendészeti területen jártasak szerint ez is mutatja, hogy régiós rendszerrel szemben vannak fenntartások. Hogy annak létét igazolni kell, jelezheti az is, hogy alig indult el a munka a bűnügyi régiók szerint, 25 nappal később már annak sikerességéről számolt be a BRFK.

Ez a kijelentés akkor kissé korainak tűnt. A mostani már elfogadhatóbb, de a szakemberek részéről további kérdéseket vet fel. Egy rendőrkapitány is arról számolt be a hvg.hu-nak, hogy szerinte nem működik jól a bűnügyi régiós rendszer, mert nem hatékony, viszont nagyon költséges. Hozzátette ugyanakkor azt, hogy a főváros bűnügyi helyzetének a javítására találni kell valami megoldást. A mostani sikeresség hangoztatása viszont nem más, mint önigazolás.

Hirdetés