"Az ügy tisztázása érdekében jobb lenne ezt a kiadatást megtenni"
Az Országgyűlés hétfő este döntött Dávid Ibolya és Herényi Károly mentelmi ügyéről: a Magyar Demokrata Fórum egyik képviselőjének sem függesztették föl a mentelmi jogát. A hvg.hu körinterjúja.
Dávid Ibolya kiadását 171 képviselő szavazta meg, 178 ellenezte, míg 6 tartózkodott. Herényi Károly esetében ugyanezek a számok: 170, 180, 5. A Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt szavazó képviselői – 132, illetve 22 képviselő – mindkét esetben egységesen igennel szavaztak. A gombot nyomó tíz szabaddemokrata képviselőből kilencen igennel – azaz a Fidesszel együtt – szavaztak, míg Geberle Erzsébet nemmel. A Szabad Demokraták Szövetsége (SZDSZ) mínusz Geberle Erzsébet ilyetén magatartásán azért lepődtünk meg, mert a Mentelmi, Összeférhetetlenségi és Mandátumvizsgáló Bizottság egyetlen szabaddemokrata tagja, Bőhm András nem vett részt a múlt keddi bizottsági szavazáson, melyen – mivel 4:4-es szavazategyenlőség állt fönn – a szocialista javaslat, vagyis a két konzervatív képviselő ki nem adása került „többségbe”. Ha Bőhm ott lett volna és igennel szavazott volna, akkor az a javaslat került volna az Országgyűlés hétfői plenáris ülése elé, mely Dávid Ibolya és Herényi Károly kiadását szorgalmazza. A hétfő délután, de még a szavazás előtt a hvg.hu-nak nyilatkozó Bőhm azt mondta: kizárólag azért nem vett részt a bizottsági ülésen, mert hivatalos úton külföldön volt. Portálunk azon fölvetésére, hogy – mint arról korábban beszámoltunk – a távollévő képviselő előzetes megbízásával a bizottságokban lehet más helyett szavazni, ekképp megkérhette volna a Mentelmi Bizottság valamelyik igennel szavazó tagját, hogy szavazzon helyette, úgy felelt: „egy ilyen kiélezett politikai ügyben nem akartam”.
Geberle a hvg.hu-nak azt mondta: „politikai jellegű történetnek” tűnik számára az egész, ezért nem akarta kiadni a Magyar Demokrata Fórum (MDF) két képviselőjét. Arra nem tudott felelni, hogy számíthat-e a frakció részéről szankcióra. Hozzátette: szerinte megalapozatlan az ügyészség álláspontja és „lelkiismerete szerint” döntött. Érdekes – persze véletlen is lehet –, hogy az SZDSZ frakció azon öt tagja közül, akik alapítói a Szabadelvű Polgári Egyesületnek (SZPE), csak Kuncze Gábor szavazott, míg – mint arról az Országgyűlés naplója beszámol – Hankó Faragó Miklós jelen volt, de nem szavazott, Magyar Bálint és Világosi Gábor pedig nem szavazott. Az SZPE ötödik országgyűlési képviselő alapítója, Sándor Klára igazoltan volt távol – ő volt az Ötök közül az egyetlen, akit egész nap nem lehetett látni a Parlamentben.
A Mentelmi Bizottság szocialista elnöke, Géczi József Alajos a két szavazás előtt valóságos kortesbeszédet tartott, lángoló szavakkal ekézve nemcsak a Fideszt, de az ügyészséget is. A kormánypárti képviselő a szavazás után a hvg.hu-nak azt mondta: szó sincs arról, hogy közvádas ügyekben az Országgyűlésnek a mentelmi jogot föl kéne függesztenie. „A képviselőknek az összes körülményt mérlegelve kell dönteniük és ha úgy látják, hogy az ügyben túl sok a koncepciózus elem és túl kevés a tény, akkor dönthetnek így.” A hvg.hu az ügyben szintén fölszólaló Dávid Ibolyát idézte, aki azt mondta: „Nyugodt lelkiismerettel állok a bíróság elé.” A pártelnöknő ezen kijelentését szögeztük Géczinek, azzal, hogy ez esetben miért ne lehetett volna fölfüggeszteni a két politikus mentelmi jogát – ha ártatlanok, a bíróság úgyis fölmenti őket. „Mert tipikusan arról szól, hogy ők, mint politikusok a kezükbe került dokumentumot nyilvánosságra hozták és ezért semmiféleképpen nem lépték túl a képviselői szólásszabadságnak a határait és itt a dolog az nem erről szólt, hanem arról szólt, hogy a választási kampányban nyilvánvalóan a független ügyészség tudja, mit akar, mit nem, ezt a politikai ellenfelei Dávid Ibolyának politikai célokra használták volna föl, azt hogy őt a bíróság előtt vezetgetik, remélem, nem hajtószíjra akarták vezetni vagy vezetőláncon, mint annakidején Szabadi Bélát. Ezért […] bírósági eljárás és az ezzel kapcsolatos lépések, azok nem szolgálták volna az ügy tisztázását, hanem a politikai jellegét minősítették volna – fejtette ki nézetét a kormánypárti politikus. A hvg.hu tovább érdeklődésére Géczi úgy reagált: „Ha Kövér László vagy Orbán Viktor került volna ebbe a helyzetbe, akkor is emellett foglaltam volna állást.”
Az ügy egyik főszereplője, Almássy Kornél megszavazta Dávid Ibolya és Herényi Károly mentelmi jogának fölfüggesztését. Őt arról kérdeztük, hogy érintettsége miatt nem lett volna-e elegánsabb nem szavaznia. „Ők abszolút nem voltak elegánsak, amikor az én nevemet besározták. […] Egy tiszta, egyértelmű, az ügyészség által közvádasnak minősített bűncselekményben a legtermészetesebb, hogy szavazok” – reagált. Arra hívta föl a figyelmet, hogy az MDF-ből az elmúlt években kizárt képviselők mind Dávid Ibolyáék kiadása mellett szavaztak. Almássy szerint előre borítékolható volt, hogy a szocialista képviselők nem adják ki az MDF két vezető politikusát, ő azonban „demokrataként, a demokratikus jogállamban hívő emberként” az utolsó pillanatig hitt abban, hogy lesznek olyan szocialista képviselők, akik nem „Gyurcsány Ferencnek és Szilvásy Györgynek a titkosszolgálatokat belpolitikai célokra fölhasználó politikája mellett teszik le a voksot, hanem az igazságszolgáltatás mellett állak”. A szabaddemokraták szavazását „karakánnak” minősítő képviselő szerint „az SZDSZ nem akart asszisztálni a gyurcsányi, Szilvásy-i politikához”. Hozzátette: „lehet, hogy ők is a saját bőrükön érezték, hogy mire használja föl a titkosszolgálatokat a Magyar Szocialista Párt vezetése”.
Az Almássy által említett, az MDF-ből kizárt képviselők közül Pettkó Andrást interjúvoltuk meg – igaz, még a szavazás előtt. Azt mondta: hosszú vívódás után, csak a szavazás napján döntött úgy, hogy mindkét esetben igennel szavaz. Elolvasta ugyanis a Mentelmi Bizottság idevonatkozó anyagát, ami számára új információkat is tartalmazott. Aláhúzta: az MDF-frakció tagjaként többször hallotta Dávid Ibolyától, hogy a mentelmi joggal nem szabad visszaélni. Mint fogalmazott, „az ügy tisztázása érdekében jobb lenne ezt a kiadatást megtenni”.
Szegő Péter