2009. október. 09. 13:13 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 09. 13:34 Itthon

Húszezer forint alatti szabálysértés miatt is lehet majd feljelentést tenni

A jegyző és a rendőrség közös munkája, kártérítés, szigorúbb szankcionálás - többek között ezeket tartalmazza az a módosító javaslat, amellyel a kormány állt elő a húszezer forint alatti szabálysértések kezelésére.

Módosító javaslatot nyújtott be a kormány a húszerer forint alatti szabálysértések kezelésével kapcsolatban - jelentette be Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter. Egy 1999-es jogszabály úgy rendelkezett: ezekben az ügyekben csak az elkövető lakóhelye szerinti önkormányzat jegyzője járhat el, minden felderítési lehetőség nélkül. Többek között ezen változtat a ma az Országgyűlésnek benyújtott javaslat.

Az illetékességi szabály például változik: 2010-től annak a településnek a jegyzője lesz az ügyben felelős, ahol a szabálysértés történt. Emellett nem csupán a jegyzőnél, de a cselekmény után a rendőrségnél is be- illetve feljelentést tehet a sértett. A rendőrnek pedig meg kell vizsgálnia, hogy van-e olyan körülmény, nyomozati cselekmény, aminek az elvégzése esélyt ad az elkövető megtalálására. Ilyen lehet például egy ház vagy egy gépkocsi átkutatása, nyomok rögzítése. A jegyzőket a rendőrség mellett a településőrök és a közterület-felügyelők is segíthetik. Az igazságügyi miniszter azt is elmondta, hogy a javaslat szerint a jövőben nem csupán szankcionálnak, de arról is gondoskodik majd a jogszabály, hogy a sértettek kártérítést kapjanak, vagyis kötelezik majd az elkövetőt arra, hogy a megállapított kár összegét fizesse meg. Amennyiben erre 30 napig nem kerül sor, akkor adó módjára behajthatják, vagyis letilthatják a fizetéséből, vagy elárverezhetik a házát, gépkocsiját, vagyontárgyát.

Az is szerepel a tervezetben, hogy ha valaki egy éven belül kétszer követ el ilyen szabálysértést, s ezeket együtt bírálják el, akkor bűncselekményért vonják majd felelősségre. Amennyiben valaki gyermekkorút vesz rá szabálysértés vagy bűncselekmény elkövetésére, akkor az eddigieknél súlyosabb szankciókra számíthat.

Az igazságügyi és rendészeti miniszter arra is kitért, hogy mely vállalásoknak tett már eleget a kormány. Említette többek között a rendészeti képzés átalakítását, az utcán járőröző rendőrök számának emelését, a roma fiatalok bevonását a rendészeti képzésbe: „eddig annyi fiatallal kötöttünk szerződést, mint az elmúlt években összesen” - magyarázta Draskovics Tibor. A térfigyelő-kamerarendszer kiterjesztéséről is szót ejtett: ennek keretén belül közel 1500 kamera kerülhet a közterületekre, sok önkormányzat érdeklődik a pályázatok iránt. Az aluljárók egy részét is bekamerázzák majd, s a BKV rendszerét bekötik a rendőrségre.

A szélsőségek elleni határozottabb fellépés jegyében a Nemzeti Nyomozóiroda állományába 60 embert vettek fel, s új eszközöket is vásárolnak – bár ezekről részleteket nem árult el a szaktárca vezetője. Kiemelte még a rendőröknek szóló konfliktuskezelő tréningeket, illetve azt a tanácsadói szolgálatot, amely decemberben kezdi meg működését, s a vagyonvédelemtől az uzsorásokkal szembeni fellépésig számos témában ad tanácsot magánembereknek és cégeknek.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?