2009. október. 09. 10:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 09. 07:45 Itthon

„Az MSZP számlájára írható csaknem százezer fiatal Nyugatra költözése”

Egyértelmű a folytonosság Magyar Kommunista Párt, a Magyar Dolgozók Pártja, a Magyar Szocialista Munkáspárt és a Magyar Szocialista Párt között – hangzott el Rétvári Bence, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) és Ágh Péter, a Fidelitas elnökének minapi sajtótájékoztatóján.

A Magyar Szocialista Párt (MSZP) nem húszéves: húsz éve csupán névváltoztatás történt – fejtette ki Rétvári Bence kereszténydemokrata képviselő az MSZMP XIV. és egyben az MSZP I. kongresszusának huszadik évfordulója tiszteletére tartott sajtótájékoztatón. Szerinte hatvanöt éves a párt: jogfolytonosság van a Magyar Kommunista Párt, a Magyar Dolgozók Pártja, a Magyar Szocialista Munkáspárt és a Magyar Szocialista Párt között. „Azóta gyűjtötték a vagyont, a társadalmi és a gazdasági befolyást” – vélte az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) elnöke. Szerinte „húsz éve csak nevet változtattak, de nagyon régóta itt vannak”. Hozzáfűzte: a fiatalok körében az MSZP népszerűsége „messze elmarad még a Jobbiktól is, nemhogy a Fidesz-KDNP szövetségtől”. Ez annak köszönhető, hogy a kormánypárt semmit sem tesz a fiatalokért. Közel százezer fiatal költözött Nyugatra az elmúlt években, ami – Rétvári szerint – az MSZP számlájára írandó.

„A szocialisták sem a rendszerváltás előtti, sem a rendszerváltás utáni történetükre nem lehetnek büszkék” – ezt már Ágh Péter fideszes képviselő jelentette ki. „Tandíj, Zuschlag, megszorítások, végkielégítések, tömegoszlatások, kordon” – összegezte a Ház korjegyzője az MSZP általa fontosnak tartott érdemeit. „Most pedig a szocialista párt az elmúlt húsz év legveszélyesebb költségvetését nyújtotta be a Parlamentnek. Azt a költségvetést, amely végképp elveszi az emberektől az utolsó tíz- és húszezer forintjaikat” – döngölte talajba a fiatal politikus a kormánypártot. A nemzet miniszterelnökének húsz évvel ezelőtti, tapssal megszakított szavait aktualizálva a Fidelitas elnöke úgy fogalmazott: „a húsz éve nevet változtatott szocialista párt pont a mai húszévesek jövőjét zálogosítja el leginkább ”.

Ágh Péter és Rétvári Bence sajtóértekezlete. MSZMP-MSZP: szerintük van folytonosság
© Szegő Péter

Lapunk Rétvári Bencétől aziránt érdeklődött, hogy a papíron antikommunista Fidesz-KDNP választási kampányában nem volt-e disszonáns az állampárt egyik vezető politikusának számító Pozsgay Imre szerepeltetése. Rétvári szerint nem a Fidesz kereste meg Pozsgayt, hanem „Pozsgay Imre mondta azt, hogy amit ő képvisel, az közelebb áll a Fidesz, mint az MSZP politikájához”. Arra a fölvetésre, hogy több fideszes vagy Fidesz-közeli szereplőről – például Kárpáti Györgyről vagy Szita Károlyról – olyan cikkek jelentek meg, amelyek besúgói múltjukat firtatták, az IKSZ elnöke azt mondta: egyrészt egyikük érintettségét sem sikerült bebizonyítani, másrészt szerinte alapvetően nem a besúgókkal kell foglalkozni, hanem a beszervezőkkel, a rendszer haszonélvezőivel. „Akik ott voltak az MSZMP-ben, ott voltak a titkosszolgálatok élén, akik ezeknek az embereknek a tartótisztjei voltak és munkájukat teljesen erkölcstelenül irányították, saját barátaik ellen fordították őket, jelentéseket írattak a családtagjaikról, kollégáikról, barátaikról és ebből rózsadombi villába költöztek, akár milliárdos vagyonokat halmoztak föl a rendszerváltás után – azokat kéne igazán számon kérni.”

Mivel Rétvári annak a KDNP-nek a politikusa, mely 1990-től négy évig kormányon volt, a hvg.hu megkérdezte, hogy az akkori kormány – beleértve a KDNP-t is – nem bizonyult-e erélytelennek a kommunista hatalomátmentéssel szemben. „Igen, ez hibája volt az első kormánynak” – ismerte el Rétvári. Szerinte azért nem sikerült a tabula rasa, mert az előző rendszer emberei ott voltak az akkori döntéshozó testületekben és a pártokban: „Szilvásy György államtitkár volt” – említett egy példát az ellenzéki politikus. Úgy vélte: ha markánsabban léptek volna föl a rendszerváltó erők, akkor „ez a történet már le lenne zárva”.

Szegő Péter

Hirdetés