Jogtalanul követeli a Centrum a parkolási díjakat?
Feje tetejére állíthatja a Centrum Parkoló Rendszer Parkolás Szolgáltató Kft. által indított díjtartozási pereket az a tárgyalás, amely október 28-án kezdődik a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. Nyuzó Péter felperes ugyanis azt állítja, hogy ez a cég nem követelhetné a parkolási díjakat, mivel az önkormányzatok nem vele, hanem egy másik, igaz, szintén Centrum névre keresztelt kft.-vel szerződtek. A jogosultságok átadásáról viszont elfelejtettek rendelkezni.
A Centrum Parkoló Rendszer Parkolás Szolgáltató Kft. (CPR Kft.) Nyuzó Péterrel szemben – aki egyébként ügyvéd – több eljárást is indított, hogy a férfi által be nem fizetett parkolási díjakat behajtsa. Nyuzó azonban nem tartja jogosnak a cég követelését, mondván, a kft.-nek nincs arra vonatkozó érvényes szerződése, hogy a parkolási díjak befizetését kikényszerítse. Ezt viszont a díjtartozások behajtása miatt indított perekben – eljárási okokból – nem vette tekintetbe a bíróság, ezért az ügyvéd külön eljárást indított, kérve, hogy az ítész állapítsa meg, hogy az a jogviszony, amelyre a CPR Kft. a parkolási díjak beszedésénél hivatkozik, nem jött létre.
A parkolási kontraktus az Alkotmánybíróság határozata szerint a közterület-tulajdonos önkormányzat és a gépjármű használója közötti polgári jogi szerződés. Az önkormányzat a közterületek használatával kapcsolatos feladatokat és jogokat, így a parkolás szervezését, illetve üzemeltetését átengedheti másnak. Ezt természetesen érvényes és hatályos szerződésnek kell tartalmaznia.
A Fővárosi Önkormányzatok Parkolási Társulása – amelynek tagjai az I., a II., a VI., a VII., a VIII., a XI. és a XII. kerületi önkormányzat – azonban nem a Centrum Parkoló Rendszer Kft.-vel, hanem a Centrum Parkoló Szolgáltató Kft.-vel (CPSZ Kft.) kötött szerződést 2000. március 13-án – mutatott rá Nyuzó Péter, hozzátéve: a kontraktus a parkolási rendszer kialakításáról és üzemeltetéséről szólt. Ebből legfeljebb az következne, hogy a beszedett várakozási díj, pótdíj és díjkülönbözet a Centrum Parkoló Szolgáltatót illeti meg, noha a szerződés erről nem rendelkezik.
„Arra viszont nincs adat, hogy a CPSZ az üzemeltetéssel kapcsolatos jogokat és kötelezettséget másra, így a CPR Kft.-re átruházta volna úgy, hogy ahhoz az önkormányzatok is hozzájárultak” – mondja a felperes, hangsúlyozva azt is, hogy a CPR Kft.-t csak a szerződés létrejötte után négy hónappal, 2000. július 11-én jegyezték be a cégbíróságon. „Ennek alapján a CPR a szerződés aláírásakor nem volt jogképes, tehát jogokat és kötelezettségeket sem szerezhetett a megállapodásban szereplő dolgok tekintetében.”
Igaz, az iratban szerepel az, hogy a CPSZ később létrehoz egy céget a parkolási szolgáltatás elvégzésére, de azt a dokumentum nem tartalmazza, hogy milyen üzemeltetési jogokkal rendelkezik majd az új társaság. A CPR-nek szerződnie kellett volna az önkormányzatokkal, ám ez elmaradt. „Legalább is erre lehet következtetni, mivel ilyen okirat nem került elő” – mondta Nyuzó Péter. „Még a 2003-ban módosított szerződés sem említi meg a Centrum Parkoló Rendszer Kft.-t.”
Ellentmondásos szerződések |
A 2000-ben aláírt dokumentumban az áll, hogy nyilvános pályázaton kell kiválasztani a parkolás üzemeltetőjét, míg a 2003-as irat szerint zárt tenderen kell dönteni a megfelelő cégről. Akár így, akár úgy, a nyertes a CPSZ lett. A szerződés szerint a kft. működteti a felsorolt kerületek parkolási rendszerét, amiért fizet, az üzemeltetésre pedig – mint említettük – külön céget hoz létre. |
„A Fővárosi Önkormányzatok Parkolási Társulás tagjai nyilatkozatot adtak ki arról, hogy CPR Kft. a parkolási díjakat és pótdíjköveteléseket perekben érvényesítheti. Ez a papír azonban, még ha szerződési nyilatkozatnak kell is tekinteni, akkor sem jelenti azt, hogy a parkolási díjak jogosultja a cég. Ugyanis csak az egyik fél írta alá, és a hatályos jogszabályok szerint egy közút üzemeltetője ilyen egyoldalú nyilatkozatot nem adhat ki jogosultság átruházásáról.”
Nyuzó Péter elmondta, hogy van még egy további nyilatkozat is, amelyre az alperesek hivatkoznak. Ez a 2000. március 13-án keletkezett üzemeltetési szerződés megerősítésére vonatkozik, és már a CPR-t nevezik meg benne a parkolás üzemeltetőjeként. A polgári jog szabályai szerint azonban ez csak az ingyenes engedményezés szabályai szerint értékelhető. Azt viszont az önkormányzatoknak az államháztartási törvény tiltja, a nyilatkozat tehát semmis.
Érvénytelennek véli a felperes a nyilatkozatokat azért is, mert a CPR nem írta alá őket. Emiatt a papír a szerződésekre vonatkozó kötelező alakisági szabályoknak sem felel meg. „A CPR ráutaló, elfogadó magatartása nem elég. Ezek alapján pedig nincs olyan érvényes, hatályos szerződés az önkormányzatok és a CPR között, amelynek alapján a kft. parkolási rendszert üzemeltethet és abból származóan díjköveteléseket érvényesíthet.”
A felperes megjegyezte, a pert azért indította, hogy a bíróság tisztázza végre, a Centrum Parkoló Rendszert milyen jogosultságok illetik meg. „Enélkül a parkolási díjakat vagy az illetékes közterület tulajdonos önkormányzat, vagy a Centrum Parkoló Szolgáltató Kft. kérhetné” – tette hozzá. „És ha ez így van, akkor a CPR évek óta jogtalanul szedi be más(ok) helyett a parkolási díjakat és pótdíjakat. Ezeket a pénzeket pedig az elévülési idő figyelembe vételével visszamenőleg azok is visszakövetelhetik, akiktől ez idő alatt beszedték, behajtották. Továbbá a CPR vagy az ő jogára hivatkozva indított (Creditexpress, ZEECapital, Intrum Iustitia), folyamatban lévő perek – mintegy tizenötezer – és behajtások is leállhatnak, az elévülés miatt pedig nem lesz olyan vállalkozás, amely ezeket a pénzeket később követelhetné.”
Amennyiben nyer – tette hozzá Nyuzó Péter – a CPR tízezer pert kaphat a nyakába a már megnyert, behajtott és elköltött pénzek miatt, s ezek anyagi vonzata komoly gondokat okozhat a cégnek.