2009. szeptember. 14. 13:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. március. 08. 09:51 Itthon

BKV: átlag másfél év után is járt a tízmilliós végkielégítés

Mintegy 284 millió forintot fizetett ki a BKV Zrt. Kocsis István vezérigazgatóvá való kinevezése óta a fővárosi cégtől távozó vezetőknek. A több tízmillió forintos végkielégítések közül csupán öt volt olyan, amelyet 30 év feletti munkaviszony után kaptak az illetékesek.

Átlagosan másfél-két évi munkát díjaztak több tízmillió forintos végkielégítéssel a főváros tulajdonában lévő Budapesti Közlekedési Zrt.-nél – a hvg.hu birtokába került lista szerint. A dokumentum alapján egy évig tartó munkavégzésért 36 millió forintot vehetett fel Futó Sándor koordinációs főtanácsadó, Kiss Attila metró projektmérnök pedig 9 millióval távozott a BKV-tól.

Kimagasló összeggel búcsúzott Olti Ferenc, a DBR Metró vezérigazgató-helyettese és Regőczi Miklós értékesítési és kommunikációs vezérigazgató-helyettes. Mindketten másfél évig álltak a közlekedési vállalat alkalmazásában, előbbi 38 millió forintot, az utóbbi 34,4 millió forintot kapott.

Öt dolgozó 30 évnél többet húzott le a BKV-nál. Egyikük, Vág Péter 51 év munkaviszony után 8,2 millió végkielégítést kapott. Ketten, Kotulyák Géza kontrolling főosztályvezető és Vitéz Ágnes marketing osztályvezető mintegy 15 évig voltak a BKV alkalmazottai, mindketten 25 millió forintos végkielégítést tehettek zsebre.

A cég első számú embere, Kocsis István azzal védekezik, hogy a távozók szerződéseit a korábbi vezérigazgatók hagyták jóvá, ő csak megörökölte ezeket. Mindenesetre volt olyan nem túl hosszú munkaviszony, ami után a BKV nem fizetett végkielégítést. Így például Balogh Zsolt műszaki vezérigazgató-helyettes két év három hónap munkaviszony után végkielégítés nélkül távozott a közlekedési cégtől. A többség esetében azonban nem vitatták az elküldött dolgozó járandóságának jogosságát, ami 11-12 és 14 millió forintra is rúgott.

A Kocsis István-éra alatt derült ki, hogy a humánpolitikai igazgatót, Szalainé Szilágyi Eleonórát úgy foglalkoztatja a BKV, hogy 36 év munkáért mintegy 86 millió forintos végkielégítést – tizennégymillió forintos titoktartási pénzzel megfejelve – kapott 2008-ban. A vezérigazgató azt állította, hogy erről nem tudott. A végkielégítés kifizetését valóban nem ő, hanem Balogh Zsolt írta alá. Kocsis István ellenjegyezte viszont azt a teljességi nyilatkozatot, amely a könyvvizsgálói jelentésre adott válaszban jogosnak mondta az összeg kifizetését.

Az ügy miatt idén augusztusban Kocsis István feljelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK). A nyomozás során valószínűleg nemcsak ezt az egy végkielégítést, hanem a többit is megvizsgálják majd. A rendőrség mellett  az ügyészség is vizsgálódik a 23 BKV-s tanácsadói szerződés kapcsán. Az eljárás során azt fogják tisztázni, hogy az offshore cégeknek és ügyvédi irodáknak kiutalt milliós összegek mögött volt-e teljesítés. A hvg.hu úgy tudja, hogy a BKV-nál offshore szerződéseket csak Kocsis idejében kötöttek. 

Megjelent a sajtóban az is, hogy Kocsis István nem fukarkodik a jelenlegi vezetők megfizetésével. A mostani kommunikációs vezető, Székelyné Pásztor Erzsébet például tavaly november közepén került a céghez, és év végén máris csaknem kétmillió forintos prémiumot vihetett haza, az idén pedig már több mint nyolcmillió forintot kapott a kommunikációs vezető.

Hirdetés