Apokalipszis most: merre lehet ma közlekedni Budapesten?
Ma derül ki, hogy a vágyott és félt Margit hidat érintő felújítás, megspékelve némi egyéb belvárosi és városkörnyéki lezárással, mekkora közlekedési káoszt okoz majd Budapesten.
„Mert mi kell a belvárosi autóközlekedés visszaszorításához? Jó tömegközlekedés. Hogy percre pontosan érkezzen a járat, legyen rajta szabad ülőhely, legyen fedett váró, megbízható legyen a csatlakozás. Ha ebből egyetlen láncszem kiesik, akkor már nem lesz vonzó. Az autóközlekedés látványos krízisének valójában a tömegközlekedés elégtelen színvonala az egyik fő oka” – nyilatkozta nemrég Molnár László, a Főmterv nemrég leköszönt igazgatója a HVG-nek. A tömegközlekedés és a felújítások miatt megváltozott közlekedési rend élesben először ma vizsgázik Budapesten. A tanítási szünet végeztével a szabadságokról visszatérők, szülők és első tanítási napon iskolába igyekvő diákok tesztelik kedden a fővárosi közlekedést.
Kérdés, hogy a dugóktól, hosszas várakozástól tartva hány egykori autós hagyja otthon gépjárművét. Az már az elmúlt hetekben többször elhangzott: vannak ugyan egérutak, de ha mindenki ezeket használja majd, akkor hamar bedugulhatnak. A Margit híd lezárása és a városban zajló egyéb felújítások miatt a klasszikus reggeli és délutáni csúcsban beduguló városban egész napossá terebélyesedhet a közlekedési káosz. Bár hétfőn – a Fővinform tájékoztatása szerint - ez még nem volt érezhető, a keddi állapotokkal kapcsolatban a legtöbben vészjóslóan és tanácstalanul nyilatkoztak.
Margit híd. Járt utat a járatlanért © Stiller Ákos |
Az elmúlt napokban a dugók a Lágymányosi és a Lánchídra, valamint a Múzeum körút felújítása miatt az Erzsébet hídra koncentrálódtak, illetve az Árpád híd környékén tapasztalhattak az autósok lassú haladást. A főváros korábban azt jelezte: az Erzsébet híd és az Árpád híd a Margit híd forgalmának 30-40 százalékát veszi majd át, s ezért a pesti hídfőnél kettőről három sávosra növelik a Váci utat, Budán pedig a Szentendrei út és a Pacsirtamező utca Árpád hídra vezető sávelosztása megcserélődik. A városlakóknak szóló javaslatok között szerepelt az is, hogy a távolabbi hidak (M0-ás autópálya hídjai, Petőfi híd, Lágymányosi híd) használatával lehet majd elkerülni a belvárosi dugókat, a felújítás alatt északi irányban az Árpád híd, déli irányban pedig kisebb részben a Lánchíd, nagyobb részben az Erzsébet híd segítségével kelhetnek át a közlekedők a Dunán.
Felújítások nem csupán a belvárosban, de a forgalmat erősen befolyásoló utakon is lesznek. Nevezetesen: augusztus 31-én, hétfőn a reggeli órákban kezdődtek meg az M0-ás autóút diósdi csomópontjának felújítási munkálatai. A jobb oldali lehajtó-, illetve felhajtóágak burkolatcserével járó rekonstrukciója két ütemben történik. A várhatóan két hétig tartó első ütemben a lehajtóágat zárják le, alternatív útvonalként az M0-M6 csomópont felé érdemes közlekedni. A második ütemben a felhajtóágat zárják le, az autósok az Angeli út irányába haladva érhetik el az M0-ás autóutat. S az M3-ast sem kerüli el a felújítás és forgalomkorlátozás: szeptember 1-jén - várhatóan a reggeli órákban - a forgalomterelés kiépítésével indul az M3-as autópálya bagi csomópontjának (39-es kilométerszelvény) lehajtóágait (Budapest felől), illetve felhajtóágait (Hatvan felé) átvezető híd felújítása. A rekonstrukció befejezésének tervezett – szeptember 17-i – időpontjáig a hídszegélyek bevonatát cserélik le és új, a hatályos előírásoknak megfelelő védőkorlátokat szerelnek fel. A munkálatok alatt sávszűkítésekre, illetve sávelhúzásra számíthatnak az arra közlekedők, a főpályán pedig szükség szerint, a csúcsforgalmi időszakon kívül egy-egy forgalmi sáv ideiglenes lezárására is sor kerülhet.
Ha valaki azonban mégis sikerrel verekszi be magát a városba, netalántán itt lakik és autóval közlekedik, akkor nem árt, ha tudja: a Margit körúton haladók a Bem József utcán, illetve a Török utca - Üstökös utca útvonalon juthatnak le a rakpartra, hogy az Árpád híd felé haladhassanak. Ehhez kétirányúsították a Török utcát, valamint egy új jelzőlámpás csomópont alakítottak ki a Frankel Leó utca és az Üstökös utca kereszteződésében. A Margit híd felújításához kapcsolódik, hogy a Széna térnél a Vérmező útról és a Moszkva tér felől két sávon lehet bejutni a Hattyú utcába. Budai változás, hogy a Flórián tér irányából két sávon lehet feljutni az Árpád hídra, a Szentendrei út felől viszont a felüljárón csak egy sáv járható, mert a másik sáv buszsáv lett.
Pesten a Váci út kifelé vezető oldaláról az eddigi két sáv helyett három sávon lehet majd feljutni az Árpád hídra - de ezt csak később alakítják ki. A csomópontban a jelzőlámpákat is átállítják. Erről azonban az Élőben a városból blog azt írta a minap: a hír majdnem igaz. „Az első fele igaz, mivel valóban még nem is kezdtek hozzá a kialakításhoz. A hír második fele nem igaz, mivel 12 másodperces zöldet kapnak azok, akik a Nyugati térnél az Árpád híd felé indulnak a Váci úton. Reggel ez volt még az a hely, ahol torlódás volt a Margit híd lezárása miatt.” Megváltozik a forgalmi rend a Szent István körúton is, a Margit híd felé vezető oldalon a Pannónia utcánál be lehet kanyarodni balra, a Honvéd utcába.
A már említett Múzeum körúti felújítás miatt ott irányonként csak egy sávban haladhat a forgalom. Az autóbuszok a villamospályán haladnak, a buszmegállókat áthelyezték. A Szabó Ervin térnél az Üllői utat és a Baross utcát összekötő útpályát hétfőn átadták a forgalomnak, a Szentkirályi utcában is visszaállították az eredeti forgalmi rendet. Zajlik a Thököly út felújítása is a Dózsa György út és a Hungária körút között, itt várhatóan október közepére végeznek a munkálatokkal, bár a Thököly úton irányoként egy-egy sávban lehet közlekedni.
Némi remény is felcsillant az autósok számára: a Budai alsó rakpartot már megnyitották a Halász utca és a Margit híd között, s várhatóan szeptember közepén már járható lesz az alsó rakpart is a Mozaik utca és a Zsigmond tér között. A BKV pedig jobb szolgáltatást és magasabb színvonalat ígér - ha valaki tömegközlekedésre váltana.
* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség
Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.