2009. augusztus. 18. 17:52 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 18. 17:54 Itthon

A BKV kirúgta Hagyó szóvivőjét

Miután a sajtó megtudta és kedden nyilvánosságra hozta, hogy a BKV-t felügyelő Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes (MSZP) szóvivőjét a BKV alkalmazza főállásban, a fővárosi közlekedési vállalat vezérigazgatója bejelentette, rendes felmondással megszüntették a szóvivő munkaviszonyát.

Az Index.hu hírportál kedden hozta nyilvánosságra, hogy a BKV-t felügyelő szocialista főpolgármester-helyettes szóvivője, Horváth Éva 2007 elején került a 4-es metró projekt keretében a közlekedési vállalathoz. Néhány hónapig a metróprojektet koordináló DBR igazgatóság szóvivője volt, ám 2008 elejétől már Hagyó Miklós belső embereként tűnt fel a hírekben.

Székelyné Pásztor Erzsébet, a BKV kommunikációs igazgatója azt közölte: Horváth Évát munkatársként nem látta a BKV-nál, és az MTI érdeklődésére annyit tett hozzá, hogy Regőczi Miklós, a már korábban menesztett vezérigazgató-helyettes kötött Hagyó Miklós szóvivőjével szerződést még 2007 elején. Horváth Éva végkielégítést nem kapott. Kocsis István, a BKV vezérigazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a múlt héten vizsgálatot rendelt el ez ügyben, s ezután kedden - rendes felmondással - megszűnt Horváth Éva munkaviszonya. 

Horváth Éva cáfolta az Index azon információit, amelyek szerint 300 ezer forint alatti nettó fizetését számos prémiummal és jutalommal tették kedvezőbbé a cégnél, így több mint két és fél éves munkaviszonya alatt 10 millió forintnyi prémiumhoz jutott. A szóvivő azt közölte: arról, hogy a vezetőváltás után is a BKV-nál maradhasson, Kocsis Istvánnal tárgyalt személyesen. Hozzátette: "ha a vezérigazgató nem lenne elégedett munkámmal, a határozatlan idejű szerződésemet bármikor felmondhatja, de eddig ilyenfajta jelzést nem kaptam".

Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester a BKV-s végkielégítési botrány miatt általa kezdeményezett keddi frakcióközi egyeztetést követő tájékoztatóján azt mondta, hogy az egyeztetésen csak az SZDSZ támogatta azt az indítványát, hogy hívják vissza a BKV igazgatóságának és felügyelőbizottságának tagjait. Demszky ugyanakkor azzal a szocialista kezdeményezéssel nem értett egyet, hogy a városüzemeltetési terület egyik szelete, a BKV felügyelete a szocialista Hagyó Miklóstól Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyetteshez kerüljön át. Demszky Gábor kérdésekre reagálva leszögezte, hogy az egész ügy kapcsán az ő személyes politikai felelőssége is felvethető, csakúgy, mint az összes fővárosi képviselőé. Arra a kérdésre nem reagált, amely Hagyó Miklós személyes felelősségét firtatta.

Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakcióvezetője elmondta: nem értenek egyet a BKV igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjainak visszahívásával, de azt támogatják, hogy a jövőben Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes egyedül lássa el a BKV felügyeletét a szocialista Hagyó Miklós helyett. A teljes fővárosi MSZP belebukott a BKV végkielégítési ügyekbe - jelentette ki Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője. Emlékeztetett rá, hogy 2006 októberétől Hagyó Miklós felügyeli a BKV-t, a városüzemeltetés keretében. Felhívta a figyelmet arra, hogy nem egy-két végkielégítésről, hanem sok milliárd forintról van szó, amit tisztázatlan körülmények között fizettek ki végkielégítésekre, illetve tanácsadói szerződésekre.

"Nem látja", hogy milyen felelősség terhelné Hagyó Miklóst a végkielégítések ügyében Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke, aki kedden reggel az MTV Nap-kelte című műsorában azt hangsúlyozta: Hagyó Miklós saját nyilatkozatai szerint nem tudott a kifizetésekről, az erkölcsi-politikai felelősség pedig azé, aki tudott, vagy tudhatott azokról, és nem tett semmit. Úgy fogalmazott, "repüljön mindenki, akinek a dologban felelőssége van".

Lendvai Ildikó gyors vizsgálatot és a konzekvenciák sürgős levonását szorgalmazta a BKV-szerződések, sok tízmilliós végkielégítések ügyében. Kocsis István, a BKV vezérigazgatója szintén azt ismételte meg egy sajtótájékoztatón elhangzott kérdésre válaszolva, hogy az ő felelőssége "zéró" a BKV-nál kifizetett sokmilliós végkielégítések ügyében. Mint mondta: a közelében sem volt a BKV-nak, amikor kifizették Szalainé Szilágyi Eleonóra százmilliós végkielégítését. A vezérigazgató szerint arra kell koncentrálnia a BKV-nak és a tulajdonos fővárosnak, hogy fejlesszék a céget és "elzárják a pénzcsapokat" akkor is, ha az átalakítások "fájdalommal járnak".

Hirdetés