2009. augusztus. 17. 13:30 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 17. 13:32 Itthon

Az Országgyűlés összehívását követeli az LMP

A kilakoltatások azonnali leállítását, az Országgyűlés összehívását és parlamenti vizsgálóbizottság felállítását követeli a lakáshitelesek védelmében a Lehet Más a Politika (LMP) - írta a párt hétfői közleményében.

"A párt attól tart, hogy gyors beavatkozás nélkül a tömeges kilakoltatások szociális katasztrófához vezetnek. Az adósok kiszolgáltatottságát törvénymódosításokkal kell csökkenteni" - olvasható a közleményben. A krízisveszély miatt a párt szerint az Országgyűlésnek rendkívüli ülésszakot kell tartania. A parlamentnek joga van arra, hogy törvényi úton 90 napra felfüggessze a kilakoltatásokat, ennyi idő alatt egy parlamenti vizsgálóbizottság előkészítheti a helyzet kezeléséhez szükséges törvénymódosítási javaslatokat - tették hozzá.

A vizsgálóbizottság az érintettek számának tisztázásával véget vethetne a számháborúnak és feltárhatná a krízishelyzethez vezető okokat; ideértve a bankok esetleges túlszámlázási gyakorlatát. Az LMP ezen felül azt javasolja, hogy a felállítandó vizsgálóbizottság készítsen elő két törvénymódosítási csomagot.

Az LMP olyan törvényi változtatásokat vár, amelyek érzékelhetően csökkentik a bankokkal szerződő polgárok kiszolgáltatottságát és a hitelpiacon igazi fogyasztóvédelmet teremtenek.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. adatai szerint az év első hat hónapjában mintegy hatezer kilakoltatás történt, de júliusban a folyamat úgy felpörgött, hogy ez alapján idén akár még további 60.000-75.000 kilakoltatásra is számítani lehet. Ez azt jelenti, hogy jelenleg félmillió állampolgár - köztük háromszázezer gyermek - lakhatása forog veszélyben - mutat rá az LMP a közleményben. A lakáshitelesek ügyében kedden rendkívüli ülést tart a parlament szociális bizottsága.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Fülöp István 2024. december. 02. 06:30

Kivéreztetett önkormányzatok: durva helyiadó-emelésbe kezd több kerület és város, hogy pótolja az elvont pénzeket

Évek óta tart az önkormányzatok kivéreztetése a kormány által, elég csak az iparűzési adó felfüggesztésére vagy a különleges gazdasági övezetek kijelölésére gondolni. A jelek szerint több budapesti kerület és megyei jogú város komolyan vette Navracsics Tibor tanácsát, és januártól egyes helyi adók jelentős emelésével kompenzálja az elvont pénzeket. Megnéztük, hol, mennyivel nőnek a ezek a közterhek.