Lapít a vesztegetési botrányba keveredett Centrum Kft.
Kenőpénzt fizetett a Centrum Kft. parkolási társaság a VI. kerületi közterület-felügyelet vezetőjének, akit vesztegetés miatt le is tartóztattak. Csakhogy a parkolási cégnél egyelőre senkit nem vettek őrizetbe, a kft. pedig mélyen hallgat az ügyről.
Egyelőre csak annyit árult el a Budapesti Nyomozó Ügyészség, hogy a vesztegetést bűnszövetségben követték el. A hvg.hu úgy tudja, a nyomozók látókörébe legalább három személy került. Csakhogy eddig egyetlen embert tartóztattak le, Farkas Kálmánt, a VI. kerületi közterület-felügyelet vezetőjét. Őt vezető beosztású hivatalos személy által, kötelességszegéssel elkövetett vesztegetéssel gyanúsítja az ügyészség. Eszerint Farkas 2008-ban és 2009-ben minden hónapban - az előző havi bilincselések számától függően - 500 és 800 ezer forint közötti, úgynevezett ösztönzési pénzt fogadott el. Az összegből juttatott a beosztott közterület-felügyelőknek is, ösztönözve őket, hogy több kerékbilincset tegyenek fel.
A vesztegető a gyanú szerint a Centrum Kft. volt, csak azt nem tudni, konkrétan ki vagy kik. A társaságnak azért áll érdekében a bilincselés, mert a bilincset csak a kft. munkatársai szerelhetik le az autókról, feltéve, hogy annak tulajdonosa befizet 15 ezer forintot a cég bankszámlájára. Bár nem tartozik szorosan az ügyhöz, a parkolási helyzet átláthatóságát jól mutatja, hogy a megbilincselt autós azt sem tudja, hogy a Centrumnak juttatott 15 ezer forintjából mennyi pénzt tart meg a kerület (illetve a közterület-felügyelet), s ezt - az egyébként feltehetően közérdekű - adatot a Centrum Kft. telefonos ügyfélszolgálatán sem tudják vagy akarják megmondani. A hvg.hu-nak erre a kérdésére maga a Centrum Kft. sem válaszolt.
A Centrum Kft. mélyen hallgat arról, hogy társaságuknak milyen szerepe volt a vesztegetési ügyben. Bár az ügyészség által nyújtott információk alapján ez elég egyértelmű (a Centrum Kft.-től valaki vagy valakik fizették le Farkast), nem világos, hogy a nyomozók miért nem vettek őrizetbe senkit a cégtől. Az ügyészség az ezt firtató kérdésekre mindössze annyit válaszol, hogy a "pénz forrása" a Centrum Kft. volt. A hvg.hu úgy tudja, az ügyben titkos nyomozás folyt, az sem kizárt, hogy a nyomozók (még) nem tudták beazonosítani a vesztegetők konkrét személyét. Az viszont pénteken kiderült: egy közterületfelügyelőt, T. Istvánt szintén gyanúsitottként hallgatták ki, a férfi beismerő vallomást tett.
A Centrum Kft. körüli újabb botrány mindenesetre ismét felveti azt a kérdést, hogy a közterület-felügyelet miért von be magáncégeket a munkájába. Főleg úgy, hogy - mint az a Népszabadság pénteki számában olvasható - az sem ritka, hogy a végrehajtásba bevont profitérdekelt magáncégek a felügyelők által előre kitöltött igazolópapírral járják a várost, s büntetik azt, akit csak akarnak.
Bár a Centrum Kft. eddig számos botrányt túlélt, nem kizárt, hogy Farkas letartóztatása már tényleg a cég bukásához vezet. A nyomozó hatóság ugyanis komoly vizsgálat alá veszi a kft.-t, a Népszabadság értesülése szerint sok parkolási büntetés vagy kerékbilincselés jogszerűsége utólag válhat kérdésessé. Ráadásul egy másik vonalon is rezeg a léc a kft. alatt, miután a Gazdasági Versenyhivatal kérésére a Közbeszerzési Döntőbizottság vizsgálja Terézváros parkolási pályázatát. A VI. kerület ugyanis újabb tíz évre szerződne a Centrummal, noha - mint azt a kerület alpolgármestere már elismerte - a parkolás kiszervezése egymilliárd forintos kárt okoz a kerületnek.