"Ha ötvenmillióért nem dobták fel az elkövetőket, százért sem fogják"
Kriminológusok szerint csak a közvélemény megnyugtatására szolgál a romák elleni gyilkosságok ügyében kitűzött rekordösszegű nyomravezetői díj, mert az elkövetők olyan hidegvérű, tervszerűen dolgozó profik, akik ha eddig nem „dobták fel” egymást, ezután sem teszik.
Eközben Kislétán már nyugodtabbak az emberek, de nagyon félnek, és arról panaszkodnak: az eljáró hatóságok nem törődnek velük, nem kapnak tőlük információkat. A hétfői támadásban életveszélyesen sérült kislányt a kórházban állandóan rendőr őrzi, és maradandó károsodásai miatt még plasztikai műtétre szorul.
Egy gégészekből és traumatológusokból álló orvoscsoport több mint hat órán át műtötte azt a 13 éves kislányt, aki túlélte a hétfőn hajnali kislétai orvtámadást. Negyvenöt éves édesanyja belehalt a lövésekbe, amelyeket az előzetes jelentések szerint sörétes puskából adtak le a kétszobás házba behatoló ismeretlenek. Felföldi Pál, a Nyíregyházi Jósa András Kórház sebész-főorvosa a Roma Sajtóközponttal (RSK) azt közölte: az intenzív osztályon kezelt kislány állapota stabil, miután testéből „rengeteg” sörétet távolítottak el, de maradandó kozmetikai károsodást szenvedett jól látható helyeken, ezért később plasztikai műtétre szorul.
Kisléta. A gyilkosság helyszíne. © MTI |
A falu polgármestere 50 ezer forintos gyorssegélyt és a szétlőtt ház rendbetételét, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke pedig a temetés költségeinek átvállalását ígérte a családnak. A polgármester egyébként kedden délután azt a bejelentést tette: egy ismeretlen felhívta telefonon, és azzal fenyegetőzött, hogy a Magyar Gárda tagjai egyenként, motorozva járőröznek majd Kislétán amiatt, hogy a gyilkosság után az elkeseredett emberek elzavarták a helyszínről az újságírókat, köztük a Magyar Nemzet és a Hír TV munkatársait. Ezt azonban a közben feloszlatott szervezet „főkapitánya” cáfolta. Kiss Róbert az RSK-nak úgy nyilatkozott: tudomása szerint tagjaik közül senki sem tervez semmilyen szervezett vagy egyéni akciót Kislétán.
Bencze József országos rendőrfőkapitány még hétfőn megduplázta, azaz százmillió forintra emelte a romák elleni támadások elkövetőinek kézre kerítéséért járó nyomravezetői díjat. Ezt az Országos Kriminológiai Intézet Bűnözéskutatási Osztályának agressziókutatással foglalkozó munkatársa „reklámfogásnak” nevezte. Münnich Iván szerint az emelés, amely a magyar kriminalisztika eddigi legmagasabb nyomravezetői díját eredményezte, a rendőrség bizonytalanságát jelzi. A szakértő szerint az pedig, hogy a rendőrség a korábbi esetekben az FBI szakembereit is bevonta a profilalkotásba, azt jelenti: nem tudják megoldani az ügyeket. Úgy vélte: a támadások elkövetői profik, nem indulatból, hanem pontosan tervezve ölnek.
A kriminológus álláspontja szerint, ha eddig ötven millió forintért nem „dobták fel” az elkövetőket, akkor százmillióért sem fogják, mert előbb-utóbb kibukna, hogy ki „az áruló” és társai megölnék. A szakértő szerint a tettesek elfogásához a rendőrségnek jobban be kellene épülnie informátorokkal az alvilágba. Egy másik kriminológus, volt nyomozó sem hisz a csillagászati összegű nyomravezetői díj sikerében, azt „inkább a közvélemény megnyugtatásának” tartja. A neve elhallgatását kérő ex-nyomozó profiljellemzése szerint „óriási önkontrolljuk lehet a támadóknak, és bírják azt a nagyfokú stresszt, amit egy fegyver elsütése okoz, pláne, amikor egy gyerekre irányul.”
A szakértő szerint Magyarországon nincs rendőri tapasztalat az „igazi” sorozatgyilkosságra, ám korábban előfordult már olyan közhangulat, amelyre néhányan „rendcsinálóként” reagáltak, és támadtak meg melegeket vagy hajléktalanokat. Fegyverszakértők szerint az is az elkövetők profizmusára vall, hogy sörétes fegyvert használnak a romák elleni gyilkosságoknál, ezt ugyanis nehéz beazonosítani. Bár a helyszínen megmaradó töltényhüvelyek alapján elméletileg megállapítható a fegyver típusa, ez a tudás mit sem ér, ha magát a fegyvert, amiből lőttek, nem találják meg, ráadásul ha néhány alkatrészt kicserélnek benne, már a hüvely alapján sem azonosítható be egy vadászpuska.
Eközben a miniszterelnök a szerda délre magához rendelte az igazságügyi és rendészeti minisztert, a Nemzeti Nyomozó Iroda vezetőjét, illetve az országos rendőrfőkapitányt, hogy „első kézből” tájékozódjon a kislétai gyilkosságról. Az országos rendőrfőkapitány ugyancsak szerdára találkozóra hívott a jogvédőket, és roma önkormányzati képviselőket a romák elleni támadássorozattal kapcsolatban. A témában az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának elnöke csütörtökre hirdette meg a testület tanácskozását, amelyen meghallgatnák az igazságügyi és rendészeti minisztert. A köztársasági elnök pedig a „közeli napokban” munkatalálkozón kér tájékoztatást a kormányfőtől a kislétai gyilkosság nyomozásáról.
Lakatos Elza, S. Kállai Szilvia, Tóth Andrea, Roma Sajtóközpont (RSK)