Vizsgálat Nagykanizsa polgármestere ellen
Átfogó jegyzői vizsgálatot kezdeményez az SZDSZ nagykanizsai szervezete, hogy a város polgármestere vagy az alpolgármester jogszerűen írtak-e alá szerződéseket a ciklus kezdete óta - közölte kedden a párt egyik önkormányzati képviselője.
Röst János nagykanizsai sajtótájékoztatóján azt mondta, a vizsgálatnak ki kell terjednie arra, hogy a szerződéseknél volt-e jogi ellenjegyzés, volt-e olyan szerződés, amelyet törvényességi észrevétel ellenére írtak alá, és akadtak-e olyan kötelezettségvállalások, amelyeknél a törvényes feltételek nem álltak fenn. A képviselő ezt azzal összefüggésben indítványozta, hogy a Fidesz által lemondásra felszólított Marton István polgármester korrupciógyanús ügyletekről tett említés. Röst János szerint ugyanakkor azt kellene vizsgálni, hogy a vagyongazdálkodással kapcsolatos szerződéseket jogszerűen kötötte-e a polgármester.
A liberális városatya szerint az adásvételi, a vállalkozási, szolgáltatási és megbízási szerződések létrejötténél állhat fenn a megvesztegetés lehetősége. Márpedig az önkormányzat nevében szinte valamennyi szerződést a polgármester ír alá, ezeknek jogszerűségét pedig a jegyzőnek kell vizsgálnia.
Röst János arra is kitért, hogy a 2006-ban a Fidesz támogatásával megválasztott Marton István a közeli napokban tett kijelentéseivel "azt a látszatot sugallja, hogy a nagykanizsai önkormányzatnál jelen van a korrupció, holmi üzelmek folynak és a keselyűktől kell megvédeni az önkormányzatot". Ezek alapján azonban vagy "beismerő vallomást tett", vagy a fideszes alpolgármesterre utalt, akivel viszont így "társtettes", ha nem tesz ellene jogi lépéseket.
A Fidesz nagykanizsai frakciója a múlt héten lemondásra szólította fel a három éve még a támogatásukkal megválasztott polgármestert, mert úgy ítélik meg, hogy Marton István nem tud és nem akar együtt dolgozni a város közgyűlésével, munkáját önkényeskedés és az egyeztetések hiánya jellemzi.
Bene Csaba frakcióvezető akkor úgy fogalmazott, hogy a polgármester több mint 20 alkalommal sértette meg a közgyűlés szervezeti és működési szabályzatát, több mint 30 alkalommal vállalt kötelezettséget közgyűlési felhatalmazás nélkül, a jegyző pedig sok esetben volt kénytelen törvényességi észrevételt tenni.
Marton István kijelentette: nem mond le polgármesteri tisztségéről. Úgy fogalmazott: "Közel három éven át voltam kénytelen védeni a város kasszáját a keselyűktől, nyilván nem fogom közéjük dobni a kulcsot most sem".
Két nappal később az MSZP megyei és városi politikusai arra szólították fel a polgármestert, hogy tárja a nyilvánosság elé, milyen gazdasági visszaélésekről van tudomása a városban.