Botrány a szabolcsi megyei önkormányzat ülésén
Pfújolás és gúnyos "köszönjük" bekiabálások közepette választott új igazgatót a nyírbátori Báthory István Gimnázium és Szakközépiskola élére a fideszes többségű Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzati közgyűlés nyíregyházi ülésén csütörtökön.
Két pályázó közül - a régi igazgató ellenében - Kaliba András lett a középfokú oktatási intézmény új vezetője, akit 27 igen és 13 nem szavazattal, illetve egy tartózkodással választott meg a testület. A választási napirend tárgyalásakor heves szócsata alakult ki a Fidesz, valamint az ellenzéki oldal, az MSZP és az Összefogás Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyéért Egyesület szószólói között, mivel a nyilvános ülésen a gimnázium régi igazgatója, Parragné Horváth Ilona támogatására demonstratív módon megjelent a középiskola 35 tanára, akiket ezért "megróttak" a közgyűlés vezető koalíciójának tagjai.
Balla Jánosné, Nyírbátor MSZP-s polgármestere, aki tagja a megyei önkormányzati testületnek is, a döntés után azt mondta: "felháborító politikai döntés született, ami jelzésértékű lehet a jövőt illetően, hiszen sejteti, még a gyermekintézmények sem maradhatnak politikailag függetlenek a hatalmat sajátosan értelmezők részéről".
Seszták Oszkár, a megyei önkormányzat fideszes elnöke elmondta: a közgyűlés illetékes bizottsága mindkét pályázót azonos mértékben támogatta, s egyaránt alkalmasnak tartotta a poszt betöltésére, s végül a testület határozott, amiben - szerinte - "döntő szerepe van a Nyírbátorban tapasztalható mérgezett politikai légkörnek". Hozzáfűzte, hogy a tantestület véleménye a döntéshozatalban csak egy elemnek számít, s az nem kötelező érvényű senkire.
Guzma Erzsébet, a gimnázium egyik helyszínen demonstráló munkatársa azt hangsúlyozta: azért jelentek meg 35-en a testületi ülésen, mert előre tudták, milyen döntés születik, s ennek megváltoztatására akarták rábírni a fideszes képviselőket. A régi igazgató 1979-től tanára, 1999-tól igazgatója volt a 650 fiatalt tanító intézménynek, s szerintük igazi közösséget teremtett, kiválóan dolgozott, amit az bizonyít a legjobban, hogy a végzősök 90 százaléka rendre felsőfokú intézménybe nyer felvételt. Az új igazgató - mint fogalmazott - általános iskolában tanított eddig, s volt intézményvezető is, de az iskolafenntartó "alkalmatlanság miatt leváltotta tisztségéből".