Pénzért még a bűnügyi akták is megszerezhetők
A szervezett bűnözés rendvédelmi támogatás nélkül sehol a világon nem tudna igazán működni - közölte Frankberger Ferenc, a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának (RSZVSZ) vezetője a Népszabadságnak adott, a lap hétfői számában megjelent interjúban. A dandártábornok arról is beszélt, hogy "pénzért egész akták megszerezhetők".
Tapasztalataik szerint az esetek többségében a "pikáns" információk nem valamiféle konspirált összeesküvés keretében szivárognak ki, inkább az a tipikus, hogy "a rendőrök egyszerűen kifecsegnek dolgokat" - mondta Frankenberger Ferenc a Népszabadságnak. Az RSZVSZ vezetője arról is szólt, hogy létszámukhoz, korábbi önmagukhoz képest "jó állapotban vannak" a rendvédelmi szervek korrupciós szempontból.
"A három testületnél közel 90 ezer ember dolgozik, s ezrelékekben mérhető csupán azoknak az aránya, akikkel foglalkoznunk kell. Más uniós tagállamok rendőrségeivel, pénzügyőrségeivel és büntetés-végrehajtásával összevetve sincs szégyellnivalójuk a magyar szolgálatoknak" - jelentette ki. Mint mondta, kifejezetten jó a rendőri pályára jelentkezők kiválasztása, ellenőrzése, részben ennek köszönhetően folyamatosan csökken a közterületi korrupció, a zsebre bírságolás, ugyanakkor mind gyakrabban találkoznak információk kiszivárogtatásával, szolgálati, sőt államtitkok kiszolgáltatásával.
Megítélése szerint ezek az ügyek "ezerszer veszedelmesebbek az utcai zsebre bírságolásnál", mivel "kőkemény bűnözők úszhatják meg a büntetést, tanúk kerülhetnek veszélybe, az emberek bizalma veszhet el a nyomozóhatóságokkal szemben". A tábornok szerint bűnszervezetek vezetői, tagjai, az őket képviselő ügyvédek, szakértők fizetnek az információkért. "Az utcai járőrtől a rendvédelmi szervek legfelső vezetéséig minden szinten szükségük van 'egy-két emberre', aki segíti őket. Nem szívesen beszélnek erről a szolgálatok, pedig tény: a szervezett bűnözés rendvédelmi támogatás nélkül nem igazán tud működni" - szögezte le.
Frankberger Ferenc szerint a korrupciós helyzeteket, megelőzésük módszereit tanítják ugyan a rendőröknek, de "kell ahhoz némi rutin, hogy egy rendőr időben észrevegye, ha 'kóstolgatják', ha beszéltetni próbálják, ha be akarják hálózni". Arra a kérdésre, hogy milyen bűnügyi információk szivárognak ki a nyomozóhatóságoktól az alvilághoz, azt válaszolta: "szinte bármi", "pénzért egész akták megszerezhetők", és bár mindez nem túl gyakori, az efféle esetekből "egy is több a soknál".
"El kell ismerni, a bűnügyi szolgálatnál meglévő korrupciós esetek felderítése számunkra is komoly kihívást jelent. Itt ugyanis az ellenfeleink nem fiatal tiszthelyettesek, akik - még a dörzsöltebbek is - számos hibát vétenek. A bűnügyi korrupcióban jól képzett, a védelmi szolgálat munkáját és módszereit is alaposan ismerő, sok esetben vezető beosztású tisztek az ellenfeleink" - mondta.
Beszámolt arról: évente 200-300 feljelentést tesznek korrupciós cselekmények miatt rendőrök, büntetés-végrehajtási dolgozók és vámosok ellen, ezek egy jelentős hányadára efféle apró jelek alapján derül fény. "Évente 20-30 kollégát kell védelem alá helyezni - bizony nem egyszer a családjukkal együtt -, mert életveszélyesen megfenyegették őket" - tette hozzá.