Hol vannak a kvótapénzek? - kérdezték oszlatás előtt a zöldek
Húsz Greenpeace-aktivista vert tábort ma délelőtt a Miniszterelnöki Hivatal előtt azzal a céllal, hogy megvárják, amíg a kvótakereskedelemből származó 28,2 milliárd forintos bevételre kiírják a zöld pályázatokat. A rendezvényt a rendőrség két órával annak kezdete előtt feloszlatta.
A Környezetvédelmi Minisztérium már márciusra ígérte a Zöld Beruházási Rendszer elindítását, azonban ez a mai napig nem történt meg. A zöld szervezet aggódik, hogy a pénz esetleg már nem is áll rendelkezésre teljes egészében, ezért elsősorban Bajnai Gordon miniszterelnöktől várja az ügy tisztázását - olvasható a Greenpeace sajtóközleményében, amelyet a demonstráció megkezdésekor küldtek el a sajtó képviselőinek.
A Zöld Beruházási Rendszer (ZBR) pályázatok útján kívánja az üvegházhatású gázoknak a Kiotói Jegyzőkönyv által felállított kvótái kereskedelméből befolyó összeget a megújuló energiák elterjedését és az energiahatékonyság növelését elősegítő beruházásokra fordítani. Magyarországon jogszabály rendelkezik arról, hogy a kibocsátásjog-kereskedelemből származó bevételt az addicionalitás elvének szem előtt tartásával csak és kizárólag a zöld energiaszektor élénkítését szolgáló projektekre lehet felhasználni - figyelmeztetett a zöldszervezet.
"Kiotói kvótáinkat tavaly a világon elsőként, ráadásul rendkívül magas áron tudtuk értékesíteni Belgium és Spanyolország számára, amiből az ország 28,2 milliárd forint bevételhez jutott. A gyors és eredményes üzlettel nemzetközi elismerést vívtunk ki, ami egy újabb nagyszabású tranzakció lehetőségét helyezte kilátásba Japánnal. Azonban az első két bevétel körüli titkolózások és a pályázatok kiírásának halogatása elrettentette leendő üzleti partnerünket, aki így Csehországtól és Ukrajnától vett végül kvótát" - áll a közleményben.
A Greenpeace a mai akciójával akarja felhívni a figyelmet a kvótabevételek körüli "gyanús titkolózásokra és a késlekedésre" - közölték. „Követeljük, hogy Bajnai Gordon, mint az ország felelős miniszterelnöke, számoljon el a kvótakereskedelemből származó bevétellel, és haladéktalanul írják ki a ZBR pályázatokat a teljes összegre. Amennyiben ez nem történik meg, vagy nem a teljes összeget pályáztatják meg, félő, hogy ennek a pénznek a sorsa hosszú távon követhetetlenné válik, és elvesztve a nemzetközi partnerek bizalmát, további kvótabevételektől esünk el” - mondta el Stoll Barbara, a Greenpeace klíma és energia kampányosa.
Idén decemberben rendezik meg Koppenhágában az ENSZ 15. Klímakonferenciáját. A találkozó egyik legfontosabb célkitűzése a klímaváltozást okozó üvegházhatású gázok drasztikus csökkentése az elkövetkezendő évtizedekben. Ehhez azonban az energiahatékonyság és a megújulóenergia-ipar serkentése elengedhetetlen feltételek. A Zöld Beruházási Rendszer ezt a célt szolgálná, így a civilek szerint alapvető követelmény annak mielőbbi elindítása - zárul a közlemény.
A rendőrség mintegy két órával a demonstráció megkezdése után - a parlament rendeltetésszerű működésének akadályoztatására hivatkozva - feloszlatta a környezetvédők akcióját. A hatóság emberei a szervezet - osztrák, szlovák, lengyel, román és magyar - demonstráló aktivistáit igazoltatták és gépkocsikkal elszállították.