Túlélési stratégiát készít az MSZP
Csak akkor maradhat az MSZP tartós és jelentős politikai tényező, ha a következő országgyűlési választáson a mandátumok több mint egyharmadát meg tudja szerezni; a Népszabadság keddi száma szerint ez szerepel abban a stratégiai munkatervben, amelyet az MSZP készített még az EP-választások előtt.
E dokumentumban leszögezik: az MSZP szakaszhatárhoz érkezett. Miközben a nemzetközi baloldal keresi-építi új identitását, addig ez a folyamat az MSZP-ben épp az ellenkező irányba haladt. Az MSZP stratégiai célja váltópárti erejének, koalícióalakítási képességének megőrzése, a mandátumok több mint egyharmadának megszerzése a 2010-es országgyűlési választásokon - idézi a napilap a stratégiai munkatervet, amely szerint a főváros mellett 4-7 megyei jogú városban tartják kívánatosnak a polgármesteri szék megszerzését.
A Bajnai-kormányt az MSZP nem tudja egyedül hatalmon tartani, csakis az SZDSZ-frakcióval együtt, amely viszont nem érdekelt egy baloldali politikai irányváltásban - olvasható a iratban. A lap úgy tudja, a következő időszak feladatait tartalmazó dokumentumot a párt több vezető fóruma megvitatta és elfogadta, és a munkatervet nemcsak párton belül, de az értelmiségi holdudvarban is "megszondáztatták".
A lap emlékeztet arra, hogy az MSZP az EP-választáson 2004-ben több mint egymillió szavazatot szerzett, most ennek a felét. A pártnak akkor az összes voks 34 százaléka jutott, most mindössze 17, miközben a Fidesz-KDNP páros 47-ről 56 százalékra javított. A szocialisták területi listáira a 2006-os parlamenti választáson még 2,3 milliónyian voksoltak, ami 43 százalékot jelentett, miközben a Fidesz 42 százalékot szerzett. Ehhez képest 1,8 millió MSZP-szavazó tűnt el. Eközben a Jobbik ott bizonyult vasárnap a legerősebbnek, ahol korábban szinte csak az MSZP tudott egyéni parlamenti mandátumot szerezni.