Szent-Iványi nem érti Bokrost, Morvai Schmittnek vetné vállát
A Fidesz és az MCF Roma Összefogás kivételével minden, az Európai parlamenti választásokon induló párt listavezetője jelen volt ma az EP-listavezetők vitáján, melyet háromnegyed négykor vágatlanul fog közvetíteni a Duna Televízió.
A június 7-i választás egyik tétje az, hogy képesek vagyunk-e megújítani a hazai politikát - jelentette ki Szabó Tímea, az LMP-Humanista Párt európai parlamenti listavezetője pénteken Budapesten, a Vista Rendezvényközpontban azon a rendezvényen, melyen a listavezetők mondhatták el álláspontjukat. A jelölt szerint 2009-ben már nem arról kell beszélni, hogy szükség van-e az Európai Unióra, hanem arról, hogy az ország hogyan tudja kihasználni az unió adta lehetőségeket.
A jelölt azt mondta, a Lehet Más a Politika és a Humanista Párt olyan erő, amelynek a mondanivalóját nem a pillanatnyi taktikai játszmák határozzák meg - jelentette ki. Küzdeni fognak azért, hogy többek közt az oktatást vagy az egészségügyet ne lehessen magánérdekeknek alárendelni; azért is, hogy ne a nagybirtokok, hanem a kis- és középbirtokok jussanak több uniós támogatáshoz. A pártszövetség szerint a magyar termőföldeknek magyar kézben kell maradniuk, s uniós segítséggel egészséges élelmiszerek kerüljenek a magyar polcokra. Magyarországon az LMP az egyetlen olyan párt, mely csatlakozott ahhoz a világprogramhoz, mely szerint szakítani kell a neoliberális gondolkodással - mondta Szabó Tímea, aki a multinacionális vállalatok magyarországi jelenléte kapcsán azt hangsúlyozta: azonos támogatást kellene biztosítani külföldi multiknak és a hazai kis- és középvállalkozásoknak.
Vitatkozva Bokros Lajossal, aki szerint nem lehet jó színvonalú egészségügyet ingyen megteremteni, közölte: szerinte lehetséges létrehozni jó színvonalú, ingyenes egészségügyet, példaként pedig Franciaországot említette meg. A vita végén azt mondta: igazi változásra van szükség, az emberektől pedig azt kérik, hogy ne a kisebbik rosszra szavazzanak.
Bokros: összecseng a szélsőjobb és szélsőbal politikája
Magyarország lehetőségei ezer szállal összefüggnek az Európai Unió lehetőségeivel - jelentette ki Bokros Lajos, az MDF európai parlamenti listavezetője. Magyarország nemcsak az unióhoz, de a visegrádi országokhoz képest is leszakadt - fogalmazott a képviselőjelölt, aki elmondta, a reformok kritikus tömegére van szükség mind Európában, mind pedig Magyarországon. Az unión belül közös fellépésre van szükség az energiapolitika terén tette hozzá Bokros, aki szerint igen érdekesen összecseng a szélsőjobb és a szélsőbal politikája, "mind a kettő populista demagógia, a valóság tagadása".
Arról is beszélt, hogy nem lehet az országból kiutasítani a multikat, hiszen, ha ezt megtennék, Magyarország nemzeti jövedelme abban a pillanatban a felére csökkenne. A volt pénzügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy nem lehet az ingyenes egészségügyet fenntartani. Ezzel Szabó Tímea LMP-listavezető vitatkozott.
Bokros Lajos szerint nem igaz, hogy Magyarországon mindenkinek jó minőségű a munkája, mint mondta, csak akkor lehet a magyar munkásnak felemelkednie, ha jobb minőségű oktatást és egészségügyet kap, s kiemelte, hogy az állam egyik problémája, hogy kevéssé támogatja a jó minőségű közszolgáltatásokat. Azt is hangsúlyozta: a külföldi beruházások támogatásainak kedvezményei egy idő után lejárnak, míg a magyar vállalkozásoknál ez nem így van. "Az európai közös házat kell építeni, ha ebből ki akarunk vonulni, akkor kizárólag a szegénységet és a szolgaságot tudjuk választani" - jelentette ki.
Bokros Lajos úgy fogalmazott: ugyan az SZDSZ felkérte miniszterelnöknek, azonban a liberális párt nem folytatott liberális gazdaságpolitikát az elmúlt hét évben, mikor együtt kormányzott a szocialista párttal.
Szent-Iványi István: Magyarország nyert
Az SZDSZ megoldása az egyre mélyülő társadalmi válságra, a gyűlölködés visszaszorítására európai megoldás - mondta Szent-Iványi István, az SZDSZ európai parlamenti (EP) listavezetője. Akik az SZDSZ-re szavaznak, a társadalmi béke, a humanizmus, a tolerancia, egymás megbecsülése és egy európai Magyarország mellett teszik le voksukat. Szent-Iványi István azt mondta: Magyarország nyertese az elmúlt öt évnek, de kritikákat is megfogalmaztak. A pártnak van terve arra, hogy amikor újabb öt évet készítenek elő, min kell változtatni, hogy jobb legyen a magyaroknak és az európaiaknak is.
Az SZDSZ szeretné elérni a munkavállalás és a szolgáltatásnyújtás szabadságának kiterjesztését, azt, hogy minden felsőoktatásban tanuló eltölthessen egy félévet egy európai egyetemen, felgyorsítanák az euró bevezetését, fontosnak tartják a felzárkóztatási támogatások szinten tartását és növelését. Folytatnák az európai kisebbségvédelmi rendszer kialakítását és szorgalmaznák a roma stratégia elfogadását is.
Az SZDSZ-es listavezető nem ért egyet a szerinte demagóg politikát képviselő Jobbikkal és Munkáspárttal, szerinte ugyanis ha Magyarország nem lenne tagja az uniónak, az ország már államcsődbe került volna, nem tudnának elindulni a közberuházások, az emberek nem utazhatnának szabadon, útlevél nélkül az Európai Unióban, és a mezőgazdaság sem kapott még soha ekkora támogatást.
"Mi vállaljuk, hogy európaiak vagyunk, és elutasítjuk azt, aki demagóg módon beszél erről" - szögezte le. Morvai Krisztinának, a Jobbik listavezetőjének szavaira reagálva azt mondta: "magyarok vagyunk, ez a hazánk, de egyszerre vagyunk magyarok és európaiak". A "magukfajta-magunkfajta" megkülönböztetést a listavezető - mint mondta - visszataszítónak tekinti. Szerinte az ilyen megnyilvánulásokat az Európai Parlamentben sem fogadják el, és ha Morvai Krisztina kijut oda, szégyent fog hozni Magyarországra. Szent-Iványi Istvánnak Bokros Lajos álláspontja tetszett a legjobban, szerinte amit ő képvisel, az a liberálisok programja Európában, ezért nem érti, miért nem a liberálisok közé ül az EP-ben.
EP-listavezetők vitája. Morvai Schmittnek vetette volna vállát © MTI |
Göncz: sokfajta indulat jelent meg az EP-kampányban
Nagyon fontos, hogy aki nem olyan Magyarországot szeretne, amit az indulatok uralnak, hanem olyat, ahol európai politizálás folyik, menjen el szavazni - mondta Göncz Kinga, az MSZP európai parlamenti (EP) listavezetője. Véleménye szerint ebben a kampányidőszakban sokfajta indulat jelent meg, indulatokkal pedig mindig lehet mozgósítani az embereket. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: nagyon fontos tét, hogy bekerülnek-e szélsőséges pártok az EP-be.
Göncz Kinga szerint egészen más legitimációval kerülnek ki Brüsszelbe a képviselők, ha lesz egy komoly részvétel június 7-én. A politikus szerint az szolgálja a magyar érdekeket, ha az EP-ben a néppártban, valamint a szocialisták és a liberálisok között is van magyar képviselet. Kiemelte, hogy az Európai Unió Magyarország mellé állt a válság legnehezebb napjaiban, és - mint fogalmazott - "számunkra az értékalapú védőernyőt az EU jelenti". Göncz Kinga szerint nem lehetett volna munkahelyeket megőrizni, ha csak nemzeti források álltak volna rendelkezésre.
Thürmer Gyula, a Munkáspárt listavezetőjének felszólalására reagálva közölte: lehet bezárkózni, de beláthatatlan veszélyeket jelentene, ha Magyarország nem lenne EU-tagállam. A Jobbik "Magyarország a magyaroké!" szlogenjével kapcsolatban - amelyet az Országos Választási Bizottság szerdán alkotmányellenesnek ítélt - Göncz Kinga azt mondta, neki is sok baja van vele. Ki mondja meg, hogy kik a magyarok; kik tekinthetők jó magyarnak és kik nem? - tette fel a kérdéseket a szocialisták listavezetője. Közölte: ő és az MSZP nem olyan Magyarországot szeretne, amely elkezd kirekeszteni bárkit is. "Nem olyan Magyarországot akarunk, ahol félni kell" - tette hozzá. Arra a munkáspárti és jobbikos felvetésre, hogy az EU semmi jót nem hozott, illetve tönkretette az országot, Göncz Kinga úgy reagált: bízik abban, hogy az emberek nem a demagógiának és a populizmusnak hisznek majd.
Morvai: a tét az, folytatódik-e az ország gyarmatosítása
Az európai parlamenti (EP) választás tétje, hogy a magyarok palesztin sorsra jutnak-e, és tovább folytatódik-e az ország gyarmatosítása - közölte Morvai Krisztina, a Jobbik EP-listavezetője. A vitán kifejtette: a Jobbik azt vallja, hogy Magyarország a magyaroké, és ezért úgy vélik, a magyar termőföldnek magyar kézben kell maradnia 2011 után is. Megjegyezte, álláspontjuk szerint a magyar gazdáknak ugyanolyan európai uniós támogatást kellene kapniuk, mert a külföldi versenytársaiknak.
"Meg akarjuk védeni a magyar piacokat, különösen a külföldi élelmiszertől" - tette hozzá. Véleménye szerint egy tollvonással meg kell szüntetni minden olyan különbséget, amely Magyarországon a magyarral szemben a külföldit, a multit részesíti előnyben. A vita második körében Morvai Krisztina kijelentette: "EU-s tagságunk tönkretette Magyarországot", és csak egy kis rétegnek hozott jót.
Az országnak virágoznia kellene, ehhez képest állandóan megszorításokról kell hallani, mert olyanok képviselik Magyarországot, akik nem igazán szeretik az országot - fejtette ki véleményét a listavezető. Szerinte akik eddig az EP-ben voltak, nem a magyar érdekeket képviselték, hanem idegen érdekekhez "dörgölőztek".
Azzal kapcsolatban, hogy Schmitt Pál, a Fidesz-KNDP EP-listavezetője nem jelent meg a vitán, Morvai Krisztina azt mondta, nagyon szerette volna tudni, hogy a Fidesszel össze tudnak-e fogni például a magyar föld kérdésében, illetve a Kárpát-medencei magyarság sorskérdéseiben.
Thürmer: a magyar dolgozó most arról dönthet, be akar-e szállni a politikába
Ezen az európai parlamenti választáson a magyar dolgozó dönthet arról, be akar-e szállni a politikába, vagy úszik tovább az árral - jelentette ki Thürmer Gyula, a Munkáspárt elnöke, a párt európai parlamenti listavezetője. A terhekből a legtöbb a munkásnak jut, az ő munkahelyét veszélyeztetik, június 7-én azonban ott a lehetőség, hogy ezek az emberek végre beleszóljanak a politikába - fogalmazott Thürmer Gyula azon a rendezvényen, melyen a listavezetők mondhatják el álláspontjukat. Kiemelte: aki úgy érzi, hogy elege van a munkanélküliségből, vagy nincs lakása, az szavazzon a Munkáspártra.
Thürmer Gyula szerint az elmúlt öt év semmi jót nem hozott, az ország nyugati függésbe került. "Az unió nem szolidáris velünk, kizsákmányolja a munkásokat, vállalkozó réteget" - hangoztatta. Mint mondta: Magyarország válságban van, és ennek az árát a kisemberrel akarja megfizettetni a kormány. Thürmer Gyula betiltatná a magas fizetéseket, szerinte az oktatásra, egészségügyre kell költeni a pénzt, nem a képviselők magas fizetésére. Afganisztánban és Koszovóban sem kell ott lenni - tette hozzá.
A kormányok emellett lehetővé tették a multik bejövetelét, és ezermilliárdokat juttatnak nekik. Azt sem sikerült elérni, hogy a magyar munkás annyit keressen, mint az osztrák. Thürmer szerint ezért meg kell erősíteni Magyarországot, haza kell küldeni a multikat, és be kell tartatni a munka törvénykönyvét. Vagy segítenek, vagy kiszállunk, nem kötelező uniós tagnak lenni - mondta. A Munkáspárt támogatja az uniót, "de nem vagyunk hajlandók a cselédszobában lakni" - hangsúlyozta a pártelnök. Thürmer Gyula szerint a Munkáspártnak az az előnye a Jobbikkal szemben, hogy ők már 20 éve a munkások, dolgozók mellett állnak ki. Amit viszont megdöbbentőnek tart az az, hogy az MSZP, az SZDSZ és az MDF a kizsákmányolókat védi a magyar munkásokkal szemben - mondta.