Gyilkosság gyanúja holttest nélkül
Holttest nélküli bűnügy. A megoldás reménytelen? A Pest megyei rendőrök egy 12 évvel ezelőtti ügy kapcsán úgy látják, bizonyítható, hogy ki adott megbízást Csóka István eltüntetésére, s ki követte el a valószínűsíthető gyilkosságot. Holttest viszont, amely „beszélne” a nyomozóknak, nincs.
Csóka István, gúnynevén Dinda állítólag azért került rá a halállistára, mert félő volt, hogy felfedi a rendőrség előtt a Pintér György által irányított társaság – amelynek tagja volt a diósdi kettős gyilkosság első rendű vádlottja, Czibere Attila is – olajlopási tevékenységét. A rendőrök szerint Dinda eltüntetését a bandatagok Szlovákiában, egymás közt szavazták meg, majd Pintér utasítására Tóth György és Mátyás Csaba hajtotta végre. Tóthot egyébként nemrég engedték el a Pest megyei ügyészek, ami azt mutatja, nincs elég bizonyítéka a nyomozó hatóságnak, hogy bent tartsa a gyilkossággal gyanúsított férfit. Ez talán azzal járhat, hogy a gyanúsítást is meg kell majd szüntetniük a rendőröknek.
„A jogállam lábbal tiprásának tartom, hogy úgy gyanúsítanak meg valakit emberöléssel, hogy az áldozat holtteste nem került elő” – nyilatkozta a hvg.hu-nak Pintér György ügyvédje, Zamecsnik Péter. „Arra alapozni egy gyanúsítást, hogy egy vallomás szerint a védencem keresett a 'munkára' embert, utána pedig már senkire nem volt szüksége, nem lehetne” – állítja az ügyvéd, aki szerint a rendőrségnek jogalkalmazóként különbséget kellene tennie a bizonyítás és a prekoncepció között. Zamecsnik a büntetőeljárási rendszerben látja a hibát, vagyis hogy a nyomozási bíró nem értékelhet bizonyítékot. Külföldön a nyomozást felügyelő bírónak sokkal nagyobb szerepe van: az angolszász és a francia rendszerben az ilyen gyanúsítás – hangsúlyozta a védő – egy nap alatt megdőlne.
Terjék végzete |
Miután Csóka István eltűnt, a csoporthoz tartozó Terjék István állítólag többször kijelentette, hogy tud mindenről. A rendőrök verziója szerint Terjék potenciális veszély-forrást jelentett azzal, hogy kifecseghet mindent, ezért megölése mellett döntöttek. A férfit Porschéjában robbantották fel 1998. augusztus 18-án az érdi Szoborpark közelében. |
Nem tud olyan esetet Szikinger István alkotmányjogász és ügyvéd, amikor valakit emberölés miatt úgy ítéltek el, hogy nem volt meg a holttest. Ettől függetlenül úgy vélekedett, hogy a megalapozott gyanú fennállhat, mert a bizonyítékok utalhatnak arra, hogy az illető követte el a bűncselekményt. „Nem tartom kizártnak, hogy egy gyilkossági ügy nyomozása során úgy jut a hatóság az emberölés megtörténtére, hogy a holttest nem kerül elő. Azonban ebben az esetben kétséget kizárónak kell lennie a gyanúsítás alapjául szolgáló bizonyítáknak.”