Hősök és mártírok emléktáblái - oda nem illő nevek nélkül
Újra felállították a rákoskeresztúri Új köztemető 298-as és 301-es parcellájában a hősök és mártírok neveit felsoroló emléktáblákat, amelyekről "az oda nem illő neveket" eltávolították - közölte a Nemzeti Emlékhely- és Kegyeleti Bizottság és a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnöke, Boross Péter.
Mint a volt miniszterelnök közleményében írta, "az elmúlt évben az oda nem illő nevek miatt levett listák helyére kerülő új névsorokat történészek, szakértők és a társadalmi szervezetek képviselői közösen állították össze".
Boross Péter korábban már jelezte, hogy egy történészbizottság vizsgálata és állásfoglalása nyomán hamarosan új emléktáblákat állítanak fel a Rákoskeresztúri új köztemető 298-as és 301-es parcellájánál, amelyeken nem tüntetik fel a parcellákban nyugvó köztörvényes bűnözők vagy háborús bűnösök nevét.
A volt miniszterelnök - a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnökeként - a Népszabadságban 2007 végén megjelent cikkek nyomán kért állásfoglalásra egy történészbizottságot, amely 2008 elején kezdte meg munkáját. A legfőbb cél az emléktáblákra felírt emberek nevének azonosítása volt. A vizsgálat során Zinner Tibor és Szakály Sándor a 298-as parcellával, míg M. Kiss Sándor, Rainer M. János és Horváth Miklós a 301-es parcellával foglalkozott.
A vizsgálat eredményeképpen a történészek megállapították, hogy a 298-as parcellájának emléktáblájára legalább 51 háborús bűnös nevét írták fel, a 301-es parcellánál pedig a 315 névből mindössze 190 volt 1956-os elítélté. A bizottság 2008 májusában azt javasolta, hogy távolítsák el az emléktáblákat a 298-as és a 301-es parcellájából, s olyan emlékműveket állítsanak fel, amelyeken már nem szerepelnek nevek.