2009. május. 17. 18:00 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 17. 17:40 Itthon

Ki tette a trópusi pálmát a Moszkva térre?

Ezt a csalogató címet viseli Richard Reynoldsnak, a nemzetközi gerillakertészkedés brit sztárjának hétfői budapesti programja. Az illegális kertészet úttörőjének vezetésével május 18-án délután, a margitszigeti Holdudvarban "továbbképzés" kezdődik a hazai követők, valamint a ZéróCO2 mozgalmárok részére.

Az esti rendezvényre bárki ellátogathat és bizonyára nem marad el a rajtaütésszerű ültetés sem - ígérik a szervezők.

Az illegális kertészek világszerte 30 éve vívják a maguk harcát a nagyvárosok betondzsungelében. Magyarországon három éve kezdődtek el a hasonló kezdeményezések, a váratlan, illegális virág- és faültetések. A mozgalmat eleinte nem nézték jó szemmel a városok vezetői, tavaly viszont már több önkormányzat is támogatta e sajátos zöld kezdeményezést. 
   
A British Council és a Studio Metropolitana hívta meg Richard Reynoldsot, a "gerillakertészek első számú magvetőjét", ahogyan a közlemény fogalmaz. 
   
Az engedély nélküli kertészkedés, a városszépítés jogi oldala nincs tisztázva - olvasható rendszerint az e témáról szóló közleményekben -, hiszen ezt olykor birtokháborításnak is fel lehet fogni. A mozgalom vezetői több weboldalon arra is felhívják a figyelmet, hogyan viselkedjen az illegális ültető, ha rendőrrel, közterület-felügyelővel találkozik. Az oldalakról kiderül: elfutni nem éri meg, a hatóságok ma már rendszerint elnézéssel viseltetnek a kéretlen kertészekkel szemben. 
   
A civil városi tájszépítéshez nem kell más, mint néhány mérsékelten lelkes, de fokozottan kalandkedvelő ember, terméketlen járdaszélek, csúnya rideg, zöldnélküli kutyafuttatók, játszóterek - no meg ásó, kapa és néhány cserépnyi vagy dézsányi, a városi klímát jól tűrő növény. 
   
Az akció lényege, hogy a résztvevő önkéntes kertészek maguk álljanak neki a munkának, és saját két kezükkel tegyék szebbé, zöldebbé környezetüket.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.