Terhes barátnőjével rabolt a Pozsonyban elfogott magyar
Egy pozsonyi edzőteremből kilépve kattant a bilincs az egyik legkeresettebb magyar bűnöző, Varga László kezén a múlt héten. A férfit, akit nemsokára hazahozhatnak Szlovákiából, többek között a nyolc évvel ezelőtti zálogházi rablássorozatban való részvétellel és egy pénzszállító kirablásával gyanúsítják.
Varga László – aki ellen összesen 19 rendbeli rablás miatt adtak ki európai elfogatóparancsot – oszlopos tagja volt annak a csoportnak, amely tizennégy zálogházat fosztott ki fegyveres fenyegetéssel Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 2000 novembere és 2001 augusztusa között, ezzel több százmillió forintnyi értéket – ékszereket és pénzt – eltulajdonítottak.
A banda – amelyben a móri rablógyilkossággal is meggyanúsított, azóta eltűnt Farkas Róbert is részt vett – egy támadást követően bukott le. A miskolci zálogház kirablása után a város Majális parkjának közelében a rendőrök elől menekülőve autójuk egy kanyarban kisodródott és fennakadt az útpadkán. Ekkor egy férfi kiszállt és lövéseket adott le a rendőrök felé, akik viszonozták a tüzet. Ezután a rablók megpróbáltak futva elmenekülni, de csak egyiküknek sikerült, társa, Gombos László pedig az őt ért három lövés után a földre hasalva megadta magát.
Horváth és a móri ügy |
Három éve a Legfelsőbb Bíróság jogerősen kimondta, hogy az Országos Rendőr-főkapitányság megsértette Horváth Szilárd személyiségi jogait, amikor azt a hamis látszatot keltette róla, hogy a móri mészárlás egyik elkövetője lehet, így félmillió forintos, nem vagyoni kárpótlás járt a férfinak. |
Az ítéletet a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla tavaly júliusban nem hagyta jóvá, részben a tárgyalás során történt szabálysértések miatt, és mert úgy látta, hogy a rablásokat is a vádlottakra lehetne bizonyítani. A döntést hatályon kívül helyezte, és új tárgyalás lefolytatását rendelte el. Egy vádpontban viszont egyetértett az ítélőtábla az elsőfokú ítélettel: a rendőrökkel kitört tűzharc kapcsán a hivatalos személy elleni, több emberen elkövetett emberölés kísérlete ügyében hozott felmentő rendelkezést helyben hagyta.
Az egyik biztonsági kamera felvétele Vargáékról © BRFK |
Vargával szemben csak lakhelyelhagyási tilalom állt fenn, amit ő ki is használt, és a hvg.hu információi szerint ez idő alatt készülhetett elő a MOM parki akcióra. Egyes vélemények szerint nem véletlen, hogy elkövethette a fegyveres támadást a férfi. A hatóságnak ugyanis illett volna jobban figyelnie a veszélyes bűnözőre, akiről sejthető volt, hogy nem változik meg, és folytatja korábbi életmódját. Egyik segítője ráadásul a pénzszállító elleni 2006. augusztus 14-én elkövetett támadásban a cellatársa volt, aki nem sokkal Varga után szabadult a börtönből.
A két férfi további két ismerősük segítségével a MOM Parkhoz pénzt vivő jármű, a Brinks Hungaria Rt. páncélautójának biztonsági embereitől százmillió forintot zsákmányoltak. A rablás során az egyik pénzkísérő vállon lőtte Vargát, aki súlyosan megsebesült.
A pénzszállító elleni támadás ügyében egyébként a rendőrséget egy szemtanú vezette a rablók nyomára, aki látta, amikor szétlőtt hátsó szélvédőjű (mint utóbb kiderült, néhány nappal korábban ellopott) autójukkal megállnak egy Volkswagen mellett, és abba ketten átülnek, majd mindkét gépkocsi továbbhajt. A tanú gyanúsnak találta a férfiak viselkedését, ezért felírta a Volkswagen rendszámát, amelyről kiderült, hogy a többszörösen körözött Varga László élettársáé volt. Korábbi bűncselekményei miatt pedig a rendőrség ismerte Varga DNS-ét, így hamar kiderült, hogy a meneküléshez használt autóban lévő vérnyomok tőle származnak: őt találhatta el a megtámadott páncélautó sofőrje.
Varga még sebesülten is kereket tudott oldani a magyar nyomozók elől, és mostani elfogásáig Szlovákiában bujkált, igaz itthon is többször látni vélték őt. Három társa viszont nem volt ilyen szerencsés, ők a támadás után néhány hónappal a rendőrök kezére kerültek. Rajtuk kívül Varga László barátnője ellen is eljárás indult. Paula öthónapos terhesen vett részt a fegyveres akcióban, mint sofőr, és – úgy tudjuk – a rendőrség orgazdasággal gyanúsította meg, mivel a zsákmányolt pénzből kiszolgálta magát: több millió forintot vett ki a zsákból, amelyet a páncélautóból megszereztek.
A nyomozó hatóság szerint Varga és társai a MOM parki akción kívül további három fegyveres rablással hozható összefüggésbe, amelyek során százmillió forintot szereztek. Ezek között van az a 2006. március 5-i támadás, amit egy, a III. kerületi Remetehegyi úton lévő házban lakók ellen követtek el. Miután a mérgezett étel nem tette ártalmatlanná a család harci kutyáját, hangtompítós pisztollyal lelőtték, majd berúgták a lakás ajtaját, szablyával és viperával összeverték a bent tartózkodókat. Ezt követően másfél hónap múlva egy XIII. kerületi Jász utcai óra- és ékszer-nagykereskedést raboltak ki, 2005 karácsonya előtt pedig egy pénzszállítót fosztottak ki a Szentendrei úton, egy benzinkútnál.
Varga elfogását a szlovák rendőrség megörökítette |
Varga előkerülésével pedig új irányt vehet a II-III. kerületi bíróságon folyó zálogházi rablás tárgyalása, a bírónak ugyanis ebben a helyzetben újra meg kellene nyitnia a bizonyítási eljárást. Kérdés, hogy a tárgyalást vezető Mikó Gergely megteszi-e ezt, vagy kihagyja Vargát és megtartja már beharangozott perbeszédét.