Percről percre: Gyurcsány ment, Bajnai jött
204 igen szavazattal, 8 tartózkodás mellett az Országgyűlés menesztette Gyurcsány Ferencet, és miniszterelnöknek választotta Bajnai Gordont, aki az MSZP és az SZDSZ támogatásával a harmadik köztársaság hetedik kormányfője lett. Immáron harmadszor fordult elő, hogy a négyéves parlamenti ciklust nem tölti ki a végrehajtó hatalom elsőszámú vezetője, de a kormányfőváltásra először kerülhetett sor konstruktív bizalmatlansági indítvány révén. A mai nap történései percről percre.
Most érkezett
Oszlatni kezdtek a rendőrök kedd este kilenc óra után a fővárosi Vértanúk terén, a MTI tudósítójának helyszíni beszámolója szerint a tüntetőket a Báthory utca irányába szorítják. Az MTI tudósítója azt jelentette, hogy 3-400 tüntető van a helyszínen, akik pfujolással és "ria, ria, Hungária" kiáltásokkal fogadták az oszlatást. Előzőleg a rendőrség távozásra szólította fel az egybegyűlteket, ezt azzal indokolták, hogy a rendezvény elvesztette békés jellegét.
A rendőrök között több fejsérült van, de egyikük sem szorul kórházi kezelésre.
A Vértanúk terén összegyűltek előtt Morvai Krisztina, a Jobbik európai parlamenti listavezetője azt mondta: az előre hozott választás ma már kevés, ellen kell állni az ország eladásának, és valódi rendszerváltásra van szükség. Morvai Krisztina arról is beszélt, hogy nemzeti ellenállásra van szükség. Az embereket arra szólította fel, hogy Bajnai Gordont - akit többek között főgengszternek és gyilkosnak titulált - szólítsák libatolvajnak, ezzel is utalva a Hajdú-Bét ügyére.
Támogatta Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszteri kinevezését az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának szocialista és szabad demokrata többsége kedden. A jelöltet 15 szocialista és egy szabad demokrata képviselő igen szavazatával támogatta, ugyanakkor a bizottság 13 fideszes, illetve kereszténydemokrata tagja nem támogatta.
A Magyar Rádióban és a Magyar Televízióban is átvették a demonstrálók petícióját kedd este - értesült a két intézmény több munkatársától az MTI. A Bródy Sándor utcában a hírszerkesztőség egyik munkatársa, a Szabadság téren pedig Bednárik Imre hírigazgató vette át a parlament önfeloszlatását, az előrehozott választások minél korábbi megtartását követelő dokumentumot. Esti híradásaiban mindkét közszolgálati médium ismertette a petíció leglényegesebb elemeit.
Cáfolta az MTI-nek a BRFK kedd este, hogy rendőrsorfalba tüntetők hajtottak volna motorral és emiatt rendőrök sérültek volna meg. Tafferner Éva, a BRFK szóvivője az MTI-nek azt mondta: olyan eset volt, hogy a rendőrsorfal és a tüntetők közé motorral hajtottak, de ennek során senki sem sérült.
Az MTI előzőleg arról adott hírt, hogy több rendőrt is kórházba kellett vinni, miután motorral hajtottak tüntetők a rendőrsorfalba. Az MTI tudósítói a helyszínen egy, a tüntetőket tájékoztató rendőrtől értesültek minderről. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) korábban annyit közölt, hogy a nap folyamán több rendőr is megsérült.
Távozásra szólították fel az egybegyűlteket a rendőrök a fővárosi Vértanúk terén, mert - mint azt a hangosbemondón a tüntetőkkel közölték - a rendezvény elvesztette békés jellegét - jelentették a helyszínről az MTI tudósítói kedd este.
Az MTI tudósítói előzőleg azt tapasztalták, hogy a mintegy 4-500 tüntető közül többen provokálták, szidalmazták a rendőröket. A felszólítást a távozásra a résztvevők hangos pfujolással és füttyszóval fogadták. A rendőrök ezzel egyidejűleg védőfelszerelésben sorakoztak fel - jelentették az MTI tudósítói.
Szolgálatnak tartja miniszteri felkérését Herczog László szociális miniszterjelölt, aki valamennyi párt együttműködésére és támogatására számít munkája során. A szociális tárca várományosa az oktatási bizottság előtti kedd délutáni meghallgatásán azt mondta, hogy a kormánypárti és az ellenzéki képviselőket egyaránt partnernek tekinti, s együtt kíván működni velük. Kiemelte: politikai ambíciói nincsenek, nem szándékozott politikai pályára lépni. A leendő miniszter szerint elengedhetetlen a szakképzés és a szakmunkásképzés becsületének helyreállítása, ezért szorosan együtt kíván működni az oktatási tárcával és a kamarákkal. A rendelkezésre álló forrásokról szólva úgy fogalmazott: elég pénz soha sincs, kétszer ennyi forrást is el lehetne hatékonyan költeni.
Bajnai Gordon kedden az Országgyűlésben támogatóihoz meg a lakossághoz szólott, és semmiképpen sem az ellenzékhez. Miniszterelnöki antréjában minden igyekezete arra irányult, hogy a politikán kívül helyezze magát és leendő kormányát. Ez persze képtelenség, de támogatóinak egyetlen sansza a szakértői imázs és a kívülállóság látszatának fenntartása, ha a baloldal túl kívánja élni a következő hónapokat, és nem akar a lengyel elvtársai sorsára jutni.
Több rendőr is megsérült a keddi tüntetéseken, a rendbontók egy csoportja egy mentőautót is megtámadott a Báthory utcában - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság. A mentők összesen tíz embert szállítottak kórházba. A rendőrség közleménye a sérült rendőrök számáról és sérüléseik fokáról egyelőre nem közölt részleteket. Csak annyit írtak, hogy az Országos Mentőszolgálat munkatársai gondoskodnak az ellátásukról.
Nem tudni részleteket még a Báthory utcában nem sokkal negyed hét előtt megtámadt mentőautóról és személyzetéről sem. Az Országos Mentőszolgálat sajtóügyeletese, Valics Dezső az MTI érdeklődésére elmondta, hogy az utcai megmozdulásokkal kapcsolatban tíz embert szállítottak kórházba. Egy ember súlyosan, kilencen könnyebben sérültek meg. A sérülések jellegéről nem kívánt nyilatkozni, s azt sem közölte, hogy a sérültek között hány rendőr van. A tüntetéseken előállítottak száma a rendőrség közlése szerint 11-re nőtt.