Elengedték a Koszi-klán tagjait
Bár még nem született ítélet az ügyükben, ma mégis szabadon távozhatott a bíróságról a Koszi-klán két tagja, mivel letelt az előzetes letartóztatásuk maximális időtartama - jelenti a HavariaPress.
A fivérek, akik egyebek között a százhalombattai olajfinomítóból történt nagyszabású olajlopás és a hozzá kapcsolódó kettős gyilkosság büntetőperében álltak bíróság elé, 2006. tavaszán kerültek előzetes letartóztatásba, így a perük mai tárgyalási napja után már szabadon távozhattak. A ma kiengedett két vádlottat a bíróság házi őrizetbe helyezte, ettől függetlenül meg kell jelenniük a per holnapi, és további soron következő tárgyalási napjain is. A bíróság reményei szerint a 39 vádlott közül többet már nem kell kiengedniük az előzetes letartóztatásból, mert az idei év végéig megtörténhet az első fokú ítélet meghozatala.
Mint ismert, a százhalombattai olajügy és a hozzá kapcsolódó más bűnügyek gyanúsítottjai ellen 2007. szeptemberében emelt vádat az ügyészség. Ez alapján a Pest Megyei Bíróság 2008. április 1-jétől kezdte meg a tárgyalást, de mostanáig nem tudták meghozni az első fokú ítéletet, a per rendkívül kiterjedt volta miatt. Bár eredetileg 2009 első félévére tervezték az ítélethozatalt, de már a tárgyalások kezdetén látszott, hogy az előzetes letartóztatások elrendelésétől számított három éven belül nem lehet az ügyet befejezni. A Pest Megyei Bíróság egyesítette az olajlopás és a diósdi kettős gyilkosság ügyét, valamint az ezekhez kapcsolódó kisebb bűnügyeket, ezek tárgyalására öt tagú bírói tanácsot jelöltek ki. Az olajügy szereplőit különösen nagy értékre, bűnszövetségben üzletszerűen és folytatólagosan elkövetett lopással vádolta a Pestvidéki Nyomozó Ügyészség. A másik ügy vádlottjai ellen több emberen, előre kitervelten elkövetett emberölés és más bűncselekmények miatt emelt vádat a Pest Megyei Főügyészség.
A vádirat szerint az olajügy vádlottjai 2004 végén és 2005 tavaszán megcsapolták a MOL százhalombattai olajvezetékét, ahonnan mintegy 46 millió forint értékben loptak el kőolajszármazékokat; a lopási kárnak csak egy része térült meg. Az olajügyhöz kapcsolódó zsarolás következménye volt a 2005 tavaszán Diósdon elkövetett kettős gyilkosság, melynek sértettjeit több lövéssel végezték ki. Az ügyet egyébként - a vádlottak nagy számára tekintettel - nem a Pest Megyei Bíróság épületében, hanem a Legfelsőbb Bíróság magasföldszinti nagytermében tárgyalják.