2009. március. 27. 11:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 27. 11:06 Itthon

Surányi lehet a befutó a jelöltjelölti versenyen

A Ki bírja a legtovább potenciális kormányfőjelöltként? elnevezésű versenyt jelen állás szerint Surányi György vezeti. A szocialisták három napig reménykedhettek abban, hogy az egykori jegybankelnök menti meg őket Orbán Viktortól. Surányitól ez igencsak szép teljesítmény, vele ellentétben a versengés néhány résztvevőinek csak pár perc hírnév adatott.

Viccnek is rossz, mégis igaz: az MSZP napok óta lázasan keresi azt az embert, aki alkalmas lehet miniszterelnöknek. Időközben kiderült, hogy a posztra nincs túljelentkezés, s azok a jelöltek, akik az SZDSZ számára esetleg elfogadhatók lennének, köszönik szépen, nem kérnek a jelölésből. De akinek a neve egyszer már felbukkant, az akarva-akaratlanul megjelent a jelöltségi versenyben.

Néhány gyakorlati tudnivaló. A miniszterelnököt az Országgyűlés tagjai többségének szavazatával választja, jelen esetben konstruktív bizalmatlansági indítvány szavazása keretében. A kormányfő megválasztásáról, továbbá a kormány programjának elfogadásáról az Országgyűlés egyszerre határoz.

Miniszterelnök lehet gyakorlatilag minden magyar választójoggal személy, kivéve, ha nincs már valamilyen ezt kizáró pozícióban, nem köztársasági elnök, alkotmánybíró vagy ombudsman. Amennyiben azonban a korábbi stallumáról lemond, még ő is kormányfő lehet.

Nézzük tehát, az eddigi jelöltek közül ki meddig bírta a gyűrődést!


Akik már a selejtezőn kiestek

Bokros jól indított
© Túry Gergely
Noha Gyurcsány Ferenc múlt szombati bejelentése után a sajtó a B betűs nevekre fókuszált, hamar nyilvánvalóvá vált, hogy sem Bokros Lajos, sem Békesi László, sem Bajnai Gordon nem jöhetnek szóba hivatalos jelöltként.

De ebből a körből mindenképpen Bokrosé a dicsőség, mivel ő az MDF-nek köszönhetően már március elején ringba szállt, afféle magányos harcosként. Ha kormányfő nem is lett az egykori pénzügyminiszterből, azt elérte, hogy az ő EP-listavezetése miatt kirobbant vita következtében megszünt az MDF frakciója a parlamentben. Ez néhány hónapja még Schmuck Andoréknak sem sikerült.

Néhány óráig maradtak versenyben

A B betűs versenyzőknél valamivel jobban szerepelt a mezőnyben Jaksity György. A volt tőzsdei elnököt állítólag az SZDSZ és az MSZP „titkos favoritként” tartogatta a tárgyalásokra. Jaksity olyannyira titkos lehetett, hogy favoritságáról ő maga sem tudott. Legalábbis alig néhány órával azután, hogy a neve csütörtök délelőtt felbukkant a sajtóban, jelezte: őt ez ügyben senki nem kereste meg, és amúgy sem lenne miniszterelnök.

Jaksity György.
Rövid jelöltjelölti karrier
© amcham.hu
Hozzá hasonlóan teljesített a szocialista párt egyik túlélője, Kovács László európai adóügyi biztos is, akinek a neve még hétfőn hangzott el potenciális, de nem hivatalos jelöltként Szanyi Tibor szájából, de azóta sem hallani arról, hogy Szanyin kívül ez bárki más komolyan gondolná.

Ugyancsak a néhány órás mezőnyben vérzett el a BÉT elnöke is: Patai Mihály nevét csütörtök kora délután szivárogtatták ki pártberkekből, de a tőzsdevezér este már visszavonulót is fújt – a távirati iroda szerint azért, mert neve a hivatalos jelölés előtt szivárgott ki. De lehet, hogy azért, mert az ellenzéki sajtó azt tartotta legfontosabbnak róla, hogy egykor Biszku Béla veje volt.

Patain kívül egy másik rövidtávú versenyző, Pongrácz Antal neve is csak néhány óráig tudott versenyben maradni. Az OTP Bank vezérigazgató-helyettesének neve csütörtök délután bukkant fel, de a dicsőség csak addig tartott, amíg Pongrácz be nem jelentette, hogy nem keresték és nem is akar kormányfő lenni.

Akik legalább egy napig bírták

Ígéretesen indult a versenyben Mészáros Tamás, a Corvinus Egyetem rektora, hiszen az MSZP-ben ha nem is hivatalos, de lehetséges jelöltként merült fel a neve. Bár a rektor ügyes taktikát választott, amikor nem kívánt a sajtónak nyilatkozni, az egyik névtelenül nyilatkozó szocialista politikus letolta őt a színről, amikor elárulta: Mészáros nem vállalná a feladatot. 

Vele egy időben esett ki a versenyből Erdei Tamás is. A Bankszövetség volt elnöke jaksityi módon adta fel a küzdelmet (vagy fordítva), amikor közölte: meg sem keresték, de ha meg is keresnék, el sem vállalná. Rajta kívül nagyjából egy napig volt versenyben még Balázs Péter egykori EU-biztos is.

Hárman voltak

Surányi bírta a legtovább
© MTI
Bár ebben a mezőnyben versenyzett szombattól hétfőig Gyurcsány Ferenc is (aki egyértelműen csak hétfőn jelezte, hogy "kiszáll"), a versenyt azok bírták szusszal, akik hivatalos jelöltként is felbukkantak. A Magyar Tudományos Akadémia egykori elnöke, Glatz Ferenc, a GKI Gazdaságkutató Zrt. feje, Vértes András és az egykori jegybankelnök, Surányi György veresengése tulajdonképpen hamar eldőlt, amikor Fodor Gábor SZDSZ-elnök szerdán reggel világossá tette, csak utóbbit tudnák támogatni. Az SZDSZ-nek a "tudományszervezésben" érdemeket szerzett, illetve a szoros Amway-kapcsolatokal rendelkező kandidátusa elfogadhatatlan volt. Bár lehet, hogy ma már bánják finnyásságukat.

A versenyt jelen állás szerint Surányi nyerte, aki három napig volt potenciális kormányfőjelölt, így leszorította a dobogó csúcsáról azt a két embert, akik a jelöltjelöltek közül legalább el is fogadták volna a posztot.

Az MSZP ígéri, ma újabb versenyzők állnak rajtvonalhoz.
Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.