2009. március. 23. 18:48 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 23. 18:47 Itthon

Elbeszélt egymás mellett az ellenzék, nincs egyetértés

Még a helyzetértékelésben sem értettek egyet az ellenzéki pártok azon a hétfői egyeztetésen, amelyet az MDF hívott össze, hogy tárgyaljanak egy közös miniszterelnök-jelöltről.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke az egyórás tárgyalás után újságíróknak hangsúlyozta: az ellenzék többségben van a parlamentben, ezért az ellenzéken is múlik, hogy hogy hívják majd Magyarország miniszterelnökét. Azonban úgy vélte: a másik három ellenzéki pártban nincs meg a közös nevező megteremtésének szándéka.

Arra a kérdésre, hogy Bokros Lajos neve elhangzott-e a tárgyaláson, a pártelnök azt mondta: a Magyar Demokrata Fórumnak határozott programja van, és a miniszterelnök-jelölt személyére is van javaslata. Hozzátette: a többi ellenzéki párt azonban nem akart élni azzal a lehetőséggel, hogy közösen nevezzenek meg egy miniszterelnök-jelöltet. Szerinte a Fidesz és az SZDSZ azt támogatja, hogy Gyurcsány Ferenc jelölje ki a saját utódját. A pártelnök elmondta azt is, hogy az MDF hajlandó tárgyalni az MSZP-vel. Hozzátette: valószínűleg kedden találkoznak a szocialistákkal.

Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese közölte: az egyeztetésen az előre hozott választások mellett érvelt, ugyanakkor alapvető problémának tartotta, hogy az SZDSZ pozíciója egyelőre nem világos, hiszen részben tárgyalnak az MSZP-vel egy új kormány alakításáról, részben pedig lebegtetik a lehetőséget, hogy hozzájárulnak a parlament feloszlatásához. Nem értünk egyet azzal a helyzetértékeléssel, hogy ellenzéki többség létezne, ez attól függ, hogy az SZDSZ az ellenzéki megoldást, az új választásokat támogatja, vagy az  MSZP-kormány hatalomban maradását - mondta a fideszes politikus.

Répássy Róbert "érdekes beszélgetésnek" nevezte a tárgyalást, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Fidesz csak és kizárólag az új választásokban látja a megoldást, mert ez az egyetlen demokratikus és legitim mód, szerintük ezzel lehet elvágni a Gyurcsány Ferenc által kötött "gordiuszi csomót". "Azt nem lehet, amit ő kitalált, hogy úgy megy, hogy marad" - jegyezte meg. Arra a kérdésre, hogy nevek szóba kerültek-e a tárgyaláson, Répássy Róbert azt mondta: a Fidesz részéről nem. 
 
Gusztos Péter, az SZDSZ ügyvivője szerint a liberálisok nem tartják időszerűnek a parlament önfeloszlatását, és azt sem, hogy a programjukat tekintve "egymástól végtelenül távol álló" ellenzéki pártok közös miniszterelnök-jelöltet próbáljanak keresni; időszerűnek azt tartják, hogy a szocialistákkal tárgyaljanak. Hangsúlyozta, hogy az SZDSZ álláspontja világos, a liberálisok a következő két hétben esélyt adnak a tárgyalásoknak, komolyan veszik azt, hogy az MSZP-nek érdemi szándéka van egy válságkezelő kormány megalakítására. Ugyanakkor jelezte, hogy "Putyin-Medvegyev-típusú megoldásokban" nem lesznek partnerek.

Szerinte az MDF-nek nem feltétlenül egy mostani ellenzéki pártokból álló új kormány létrehozásában kellene gondolkodnia, hanem ha komolyan gondolták, hogy Bokros Lajosból akár miniszterelnököt is csinálnának, akkor azon is el kell gondolkodniuk, hogy harmadik erőként támogatnák-e, ha az MSZP és az SZDSZ  talál egy olyan embert, akinek a programja az MDF számára is vállalható.

Hirdetés
hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.