Sólyom: alkotmányos a Gyurcsány elleni konstruktív bizalmatlansági
A Magyar Szocialista Párt által benyújtani tervezett konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal azt lehet elérni, hogy kellő parlamenti támogatás híján lévő miniszterelnököt többségi támogatottsággal rendelkező új miniszterelnök váltson fel. Ezért nem lehet azt mondani, hogy ez alkotmányellenes alkalmazása lenne az eszköznek - mondta hétfőn Varsóban Sólyom László.
A köztársasági elnök magyar újságíróknak nyilatkozva annak a véleményének adott hangot, hogy bár a helyzet szokatlan, az eljárás formálisan nem kifogásolható. Megjegyezte, a mostani kormányfőváltás mindenesetre más, mint ami 2004-ben Medgyessy Péter korábbi miniszterelnök esetében történt. Akkor szintén szóba került a konstruktív bizalmatlansági indítvány, amelyet végül azért nem alkalmaztak, mert nem akarták, hogy az akkori kormányfő úgy érezze, leváltották.
A jelenlegi helyzetben ez a motívum nem szerepel, hiszen a kormányfő maga kezdeményezte távozását. Sólyom emlékeztetett arra, hogy Medgyessy lemondása után ő hosszú cikket írt a HVG-be, elemezve a különféle lehetőségeket, és azt a következtetést vonta le akkor, hogy sokfajta jogi technikája van az ilyen kormányfőváltásnak. "Az utolsó mondata az volt ennek a cikknek, hogy szeretném Karinthyt idézni, aki egyik krokijában egy álszínikritikát írva úgy fogalmazott, az előadás értékéből a darab sokat levon" - mondta Sólyom.
Sólyom László cikke |
Az alábbi linkre kattintva megtalálja Sólyom László HVG számára írt cikkét. Az elemzés 2004. szeptember 4-én jelent meg, vagyis Medgyessy Péter lemondását követően, Gyurcsány Ferenc kormányfővé választását megelőzően. Sólyom akkor még az Alkotmánybíróság volt elnökeként jegyezte cikkét. |