Nyomortanya illegális áramhasználattal
Kártyás villanyórák bevezetését kezdeményezte a sajókazai romákat segítő, másfél éve gimnáziumot működtető Dzsaj Bhím Közösség. A sajókazai szegénytelepeken élő mintegy ezer ember többsége életveszélyes módon, illegálisan kötötte be az áramot.
A szociális minisztérium telepfelszámolási programjának keretében az idei évre pályázaton 100 millió forintos állami támogatást elnyert civilszervezet ugyanis azzal szembesült, hogy a sajókazai szegénytelepeken élő mintegy ezer ember többsége életveszélyes módon, illegálisan kötötte be az áramot.
A kormány február elején, a tervezettnél öt hónappal korábban életbe léptette azt a rendeletet, amelynek értelmében a vezetékesgáz-, illetve áramdíjhátralékot felhalmozott úgynevezett védendő fogyasztók (azaz a helyi jegyző igazolása szerint szociálisan rászorulók és a fogyatékkal élők) számára a szolgáltató kétszeri díjfizetési felszólítás után, a részletfizetés, illetve fizetési haladék mellett köteles felajánlani az előfizetős mérőórát is.
Amikor a telepfelszámolást koordináló iroda munkatársai megkezdték a tulajdoni lapok feldolgozását, azzal szembesültek, hogy egy-egy komfort nélküli nyomortanyára milliós szocpolt vett fel a papíron szereplő tulajdonos – aki soha nem járt Sajókazán.
Részletek a csütörtöki HVG-ben.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel