2009. február. 28. 13:23 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 28. 17:13 Itthon

Göncz Kinga lemond a külügyminiszterségről

Göncz Kinga vezeti az MSZP európai parlamenti listáját, ezért május 1-jével lemond a külügyminiszteri posztról - jelentette be Gyurcsány Ferenc, az MSZP elnöke, miniszterelnök szombaton.

Az MSZP választmánya és az országos elnöksége által készített listát három nő vezeti: Göncz Kinga után Herczog Edit és Gurmai Zita szerepel azon. A választmány egyhangúlag hagyta jóvá a listavezető személyét. A magyar közéletben határozott, világos szakmai és politikai kiállásukról megismert személyekként jellemezte Gyurcsány Ferenc a lista első három helyezettjét. 
   
Göncz Kinga május 1-jével lemond posztjáról - közölte a kormányfő, megjegyezve, hogy április 20-án jelöl új külügyminisztert.
     
Hozzátette: a listán az elnökség által javasoltaknak megfelelően alakult a további sorrend: Tabajdi Csaba, Hegyi Gyula, Fazakas Szabolcs, Cserey Gyula, Kökény Mihály, Harangozó Gábor és Dobolyi Alexandra. A felsoroltak közül ketten, Cserey Gyula, a párt nemzetközi titkára és Kökény Mihály országgyűlési képviselő újonnan kerülhet az Európai Parlamentben. A választmány és az országos elnökség közös javaslatáról a március 21-22-i kongresszus hozza meg a végső  döntést.

A pártelnök azt mondta: a szocialista képviselők nem azért mennek Brüsszelbe, hogy a belpolitikai vitákat folytassák az EP-ben. Támadásra ne támadás legyen a válasz. Gyurcsány úgy fogalmazott: "határozott nemzeti érdekképviselet, erőteljes európai elkötelezettség, erre épülnek a Magyar Szocialista Párt szándékai".
   
Hozzátette: nem segít, hanem árt az országnak az, aki kint folytatja a belpolitikai vitákat. Azt kell képviselni Brüsszelben, hogyan lesz Európa és Magyarország gazdasága, szociális rendszere erősebb a jelenleginél.
   
Az MSZP határozott és offenzív kampányra készül. A jelöltek határozott szerepet fognak vállalni a kampányban. Ugyanakkor Magyarország nem kampányokról szól, az nem befolyásolhatja a kormányzás fő irányát, amely a gazdasági válság kezeléséről szól - mondta. Közölte: a kampány elsősorban a választást megelőző hetekre fog összpontosulni.
   
Kitért arra: a három listavezető azt is mutatja, hogy partnerségre épülő világot képzel el az MSZP, egy olyan világot, amelyben a nők nem érnek kevesebbet, mint a férfiak.
   
A pártelnök a döntéshozatalról azt mondta, hogy a listavezetőre vonatkozó javaslatnak nem volt alternatívája a választmányi ülésen. A lista 2. és 11. helyei között szereplő jelöltek sorrendjére sok módosító indítvány érkezett, de nem volt olyan, amely megkapta volna a többséget - fűzte hozzá, megjegyezve, hogy így volt ez a lista 12. és 66. helye között is.
   
Gyurcsány Ferenc miután beszámolt arról, hogy elfogadta a választmány a listát, távozott a sajtótájékoztatóról.
   
Göncz Kinga külügyminiszter azt mondta, hogy a kampányban rendkívül intenzíven szeretne részt venni. Úgy vélte, hogy a legintenzívebb időszak a választást megelőző bő egy hónap lesz. Közölte, szeretne találkozni a többi listavezetővel is. 
   
Simon Gábor, az MSZP választmányának elnöke az MTI kérdésére válaszolva elmondta, hogy a választmány ülésén nem számszerűsítették, hány mandátummal lennének elégedettek. Mint mondta, azt szeretnék, ha a megkapható mandátumokból a lehető legtöbbet szereznék meg.
   
A választmányi elnök közölte, konkrét feladatokat szabtak a leendő európai parlamenti képviselőiknek. Ezek között említette, a képviselők saját eszközeikkel járuljanak hozzá, hogy a tagállamok egységesen és ne egymás rovására lépjenek fel a válságban.
   
A feladatok közzé sorolta többek között, az euró mihamarabbi bevezetését, azt, hogy a következő költségvetési ciklusban is megfelelő fejlesztési forrás legyen Magyarország számára. Simon Gábor azt mondta, hogy a testület elfogadta saját kongresszusi beszámolóját.

Arra a kérdésre, hogy Gyurcsány Ferenc sorsát hozzákötik-e az európai parlamenti választáson való szerepléshez, Simon Gábor nem kívánt találgatásokba bocsátkozni: most arra koncentrálnak, hogy jól szerepeljenek a választáson - mondta.
   
A lista további helyein sorrendben a következő politikusok szerepelnek: Lévai Katalin, Baráth Etele, Szabó Zoltán, Pápai Gábor, Szabó Vilmos, Korányi Dávid, Kozma József, Földes György, Tüttő Kata, Szabadkai Tamás, Szabó László, Horváth György.
   
A lista 24. helyén szerepel Ágh Attila politológus, míg az 57. helyen Csikós Árpád roma származású politikus. A 66 fős listát Ujhelyi István alelnök zárja.
   
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője közleményben reagált: teljesen mindegy, hogy a szocialisták kiket jelölnek EP-képviselőnek. A magyar emberek ugyanis tudják, hogy semmi jóra nem számíthatnak az MSZP-től, amely kudarcot kudarcra halmoz, a reménytelenséget jelenti Magyarország számára, és sem kezelni, sem megérteni nem képes a gazdasági válságot.
   
Már korábban megszületett a döntés arról, hogy a Fidesz-KDNP listáját Schmitt Pál, az SZDSZ listáját pedig Szent-Iványi István vezeti. Az MDF Bokros Lajost kérte fel a listavezetésre. Az EP-választást várhatóan június 7-én tartják Magyarországon.

Hirdetés