2009. február. 27. 13:22 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 27. 15:03 Itthon

Hibák a tatárszentgyörgyi vizsgálatnál

Szakmai és eljárási hibákat követtek el egyes, a tatárszentgyörgyi bűncselekmény kivizsgálásában közreműködő rendőrök, egészségügyi dolgozók, illetve tűzoltók - közölte Budai Bernadett kormányszóvivő pénteken Budapesten.

Budai Bernadett elmondta: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök arra utasította az érintett tárcavezetőket, hogy folytassanak le az általuk irányított szervek munkatársainak személyi felelősségére is kiterjedő vizsgálatot. Jövő péntekig kell a minisztereknek elvégezniük a vizsgálatot.

Vérlázító, hogy a tatárszentgyörgyi kettős gyilkossággal kapcsolatos belső rendőri vizsgálat során közvetve a helyszínre érkező orvost is hibásnak tartják - mondta az MTI-nek Kátay Dénes, az örkényi orvosi ügyelet vezetője, a holttesteket megvizsgáló orvos főnöke. A doktor a Pest megyei rendőr-főkapitányi vizsgálat eredményét ismertető sajtótájékoztatóról távozóban kommentálta az elhangzottakat.
      
Kátay Dénes maga is ott volt azon a péntek délelőtti sajtótájékoztatón, melyen  Ármos Sándor, Pest megye rendőrfőkapitánya bejelentette: fegyelmi eljárás indul a tatárszentgyörgyi gyilkosság helyszínén rendőri munkát végző "forró nyomos" parancsnok és a szemlebizottság vezetője ellen, mert nem terjesztették ki a helyszíni szemlét már az első pillanatban a ház környékére, így nem vették észre az épülettől néhány méterre levő töltényhüvelyeket. A főkapitány közlése szerint ugyanakkor azért nem hibáztathatóak a rendőrök, hogy először közigazgatási eljárást indítottak, hiszen a tűzvizsgáló és a helyszínre érkező orvos kizárták az idegenkezűséget.

Kátay elmondta: orvosa a brutális gyilkosság helyszínén az egészségügyi törvény vonatkozó paragrafusa alapján végezte munkáját, feladata a halottvizsgálat, nem pedig a halál okának megállapítása volt. A vizsgálat során rögzítette a halál beálltának a tényét. A tüzet ugyanúgy beírta a halottvizsgálati bizonyítványba, mint azt, hogy az elhunytakon sebzéseket észlelt. Leírta azt is, mivel a sebek akár szúrásra, akár robbanásra, akár lövésre is engednek következtetni, hatósági eljárást tart indokoltnak a pontos halálok megállapítására. A híresztelésekkel ellentétben füstmérgezésről mint halálokról nincs egyetlen dokumentált sor sem.

Kátay kiemelte: egy orvos nem mondhatja ki egyértelműen, hogy meglőtték az elhunytat, csak akkor, ha ezt a sebfeltárás, illetve a lövedék megtalálása alátámasztja. A fentiek fényében nem igaz, hogy beosztottja kizárta volna az idegenkezűséget, éppen hogy nem zárta ki - hangsúlyozta.

A tatárszentgyörgyi égő házhoz kivonuló dabasi tűzoltók parancsnoka - aki egy személyben a tűzvizsgálatot is végezte - megdöbbenésének adott hangot amiatt, hogy a megyei rendőri vezetés szerint ők arról tájékoztatták a helyszínelő rendőröket: kizárható az idegenkezűség. Ez a megállapítás már csak azért sem helytálló, mert a tűzvizsgálati jegyzőkönyvben szerepel, hogy az elektromos tűz mellett szándékos tűzokozás is feltételezhető. A tűzoltó parancsnok erre külön felhívta a helyszínelők figyelmét, amikor átadta a ház falánál talált benzines kannát.



    



Hirdetés