2009. február. 22. 16:36
hvg.hu
Utolsó frissítés: 2009. február. 22. 16:21
Itthon
Orbán: “Euróval kell ellátni a magyar bankrendszert!”
Történelmi paktum felrúgásáról beszélt Orbán Viktor Bécsben a Húsz évvel a rendszerváltás után” címmel tartott rendezvényen, amelynek résztvevőitől – a volt magyar miniszterelnök mellett Timothy Garton Ash brit történész, Adam Michnik a lengyel Gazeta Wyborcza feőszerkesztője és Szászország egykori miniszterelnöke, Kurt Biedenkopf foglaltak helyet a színpadon – megtelt vasárnap délelőtt a Burgtheater nézőtere.
Orbán az osztrákokat is a megingott paktum részesének tartja © MTI - Beliczay László |
Orbán kifejtette, hogy a Nyugat a mostani válságkezeléssel megszegi a paktumot. Önmagában azzal, hogy bankjait államosítja, és pénzzel látja el őket, hátrányos helyzetbe hozza a pénzügyi versenyben a közép-európai bankokat, eltérítve a piaci versenyt a normális működéstől. Az egyik országban a bankok óriási tőkét kapnak, a másikban viszont semmit. Ezzel aztán a még talpon lévő magyar pénzintézetek is versenyhátrányba kerülnek.
Ebbe a problémakörbe sorolta a Fidesz elnöke, hogy a nyugati bankok által megvásárolt magyar leánybankok nem kapnak pénzt. Akörül vita folyik, hogy a bankok a begyűjtött betéteket kiviszik-e az országból, Orbán szerint ezt nehéz megállapítani, hiszen nem látunk bele a pénztárcájukba, viszont a gyanút sem lehet teljesen kizárni. Tény viszont szerinte, hogy pénz nem érkezik be az országba. „Pedig amíg a bankrendszer hasznot hozott, a külföldi bankok a profitot mindig zsebre tették.”
A volt miniszterelnök a Nyugat kötelességének mondta a korábban kötött megállapodás betartását, nevezetesen azt, hogy pénzzel, euróval kell ellátni a magyar bankrendszert. Különben a történelmi megállapodás felborul, az európai építkezés megszűnik. A közép-európai vezetők választ várnak arra a kérdésre - ezért járt Orbán a minap Lengyelországban és Csehországban - , hogy nyitott gazdaság fenntartása mentén halad az Európai Unió vagy protekcionizmussal, védekező intézkedésekkel igyekszik minden tagország megvédeni azt, amije van. „Vizválasztónál vagyunk” - aminek súlyát szerinte a magyar politikai vezetés nem is érzékeli. Orbán páneurópai szintű közröhejnek tartja, hogy miközben mindenki elismeri, hogy Magyaroszág most van súlyos válságban, s azonnali lépéseket igényel, olyan kormányelőterjesztések látnak napvilágot, amelyek 2016-ra próbálnak majd valamit változtatni az európai gazdasági rendszeren.
„Gyors cselekvésre, adócsökkentésre épülő bátor gazdasági csomagra van szükség, amely megadja azt a reményt, hogy van értelme az előttünk álló gazdasági nehézségeket elviselni, mert utána képesek vagyunk egy versenyképes, működő és elfogadható gazdasági életet adó rendszert felépíteni.” A hvg.hu kérdésére Orbán megemlítette, hogy az osztrákok is részei a megingott paktumnak, a magyar bankrendszer tekintélyes része az ő kezükben van, és nem adnak pénzt. A Fidesz elnöke európai összefogást sürget, jövő hét pénteken Angela Merkelt próbálja majd együttműködésre bírni.
Rögtönzött sajtóértekezletén a volt miniszterelnök még egy felrúgott paktumról beszélt, szerinte már 1989-ben egyezség született arról, hogy a korábbi korszakkal ellentétben a Magyarország által felvett külföldi hiteleket nem fogyasztásra, hanem a gazdaság fejlesztésére szabad csak fordítani. Orbán szerint 2002-ben a szocialisták letértek erről az útról, s a mostani IMF-hitelnek is az a baja, hogy abból a gazdaság nem nyer forrásokat, a pénz a korábbi hitelek törlesztésére megy. „Forráshoz kell jutni, akár hitelből, akár adócsökkentésből! Nem az a kérdés, hogy veszünk-e fel hitelt, hanem hogy azt mire fordítjuk.” – hangoztatta az osztrák nemzeti színházból távozóan Orbán Viktor.
Földvári Zsuzsanna
Bécs
Itthon
MTI
2009. február. 20. 16:10
Orbán: az EU válságkezelése hátrányos Közép-Európa számára
Itthon
MTI
2009. február. 22. 16:01