2009. február. 20. 12:50 Utolsó frissítés: 2009. február. 20. 12:46 Itthon

ÉS: Mol-pénzek fiktív egyesületeknek, majd magánszámlákra

Huszonötmillió forint támogatást utalt a Mol olyan, tényleges tevékenységet nem végző civil szervezeteknek, amelyek az adomány egy részét magánszámlákra utaltak – írja az Élet és Irodalom. Az ügy egyik kulcsszereplője, Prácser László a Zuschlag-per egyik vádlottja.

Hernádi Zsolt vezérigazgató fogadta el azokat az előterjesztéseket, amelyek alapján a Mol Nyrt. 2005 novemberében 22,5 millió forint támogatást utalt át hét olyan civil szervezetnek, amely költségeit csupán fiktív számlákkal igazolta, a pénz egy részét azonban magánszámlákra továbbította – írja legfrissebb számában az Élet és Irodalom (ÉS). A társaság bőkezűsége bizonyos Prácser László érdekeltségébe tartozó egyesületekre terjedt ki, Prácser a Zuschlag-per kilencedrendű vádlottja, a Nemzeti Civil Alapprogram (NCA) egyik volt pályázati bírája – írja az ÉS.

A hatóság látókörébe a lap szerint akkor került a Zöld Ifjúsági Egyesület (elnöke Prácser László unokatestvére), amikor működési célú támogatásra szóló pályázatot nyert az NCA-tól, ám a pályázatok kifizetését és ellenőrzését végző szervezetnél felmerült az egyesület fiktív tevékenységének gyanúja, ezért feljelentést tett a Vám- és Pénzügyőrségen. Az egyesület székhelyén a Zuschlag-ügyben nyomozó hatóság is tartott házkutatást, ám mivel nem volt kapcsolatuk a Zuschlag-közeli, tovább nem vizsgálták.

A Mol az ÉS Rajnai Attila által jegyzett írása szerint a hét egyesület és programjaik a Mol Zrt. honlapján feltüntetett támogatási listán nem szerepelnek, a kommunikációs osztály szerint nincsenek a szervezetek a támogatottak listáján. A Zöld Ifjúság Egyesület az olajvállalattól kapott ötmillió forintot hamisított számlákkal igazolta, a cégneveket az érintett vállalkozások tudta nélkül használták fel. A pénz csaknem felét egy könyvelőcég és az ügyvezető Borbély Gyöngyi lakossági számlájára utaltak, s ezen az egyesületen kívül erre a címre utalt – összesen csaknem tízmillió forintot - a Danubia Nova Keresztély Diákegyesület, a Duna Parti Zöld Fiatalok Egyesülete és a Fiatal Lokálpatrióták Társasága is. 

Az ÉS megkereste Borbély Gyöngyit, aki előbb tagadni próbálta, hogy ismerné az egyesületeket, s az ellenük folyó eljárást,  amikor azonban a cikk szerzője szembesítette azzal, hogy tudomása van Borbély tanúként való kihallgatásáról, elzárkózott a válaszadástól.

A VPOP szegedi központú nyomozóhivatala kiterjesztette a nyomozást, és a jogosulatlan gazdasági előny mellett felmerült a csalás, s a pénzmosás gyanúja, az akták a fővárosba kerültek, jelenleg a NRFK Gazdaságvédelmi Osztálya vizsgálódik az ügyben – írja értesülésre hivatkozva a hetilap.

Forrás: ÉS

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?