Keményebben büntetnék a fegyveres támadókat
Szigorítaná a fegyveres támadók esetében a Büntető törvénykönyvet (Btk.) az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium - jelentette be a tárca vezetője pénteken Egerben, miután megbeszélést folytatott hat kelet-magyarországi megye rendőri vezetőivel.
Draskovics Tibor elmondta, hogy a tárca a Büntető törvénykönyv szigorítását tervezi az erőszakos fegyveres támadások esetében. Ugyancsak súlyosabban büntetnék azokat az elkövetőket, akik korábban olyan cselekményt követtek el - például kisebb értékű lopást - amely a szabálysértés kategóriájába tartozik. A Btk. tervezett módosítása során megerősítik a jogos védelem, sőt, a megelőző védelem lehetőségét annak érdekében, hogy a polgárok védekezhessenek, ha személyüket, vagyonukat fenyegeti valaki - tette hozzá a tárcavezető.
Mint elmondta, a kormányzatnak reagálnia kell arra, hogy megszaporodtak az országban a fegyveres rablások, ugyanis tűrhetetlen és elfogadhatatlan, hogy valaki fegyvert emeljen másra. Ennek megfékezése érdekében a legkeményebben kell büntetni az ilyen bűncselekményeket - mondta, hozzátéve: ennek megfelelő szabályozást fognak előterjeszteni a parlamentben. Ugyanakkor a hatékony bűnüldözés feltétele a határozott és egységes ügyészségi és bírósági jogalkalmazás is - vélekedett.
Amerikai minta: kinek lenne csapás? |
A Fidesz bevezetné a háromszoros visszaeső erőszakos bűnözők automatikus életfogytiglanira ítélését. Ennek alapján azonban - szól az ellenérv - a 2006 őszi zavargók is már életfogytig tartó börtönbüntetésüket töltenék. Tovább a HVG cikkéhez. |
A miniszter visszautasította azokat a vádakat, miszerint a kormány nem biztosítja a rendőrség hatékony működéséhez szükséges feltételeket. Közlése szerint a rendőrségnek megvan minden erőforrása ahhoz, hogy feladatait ellássa, ugyanakkor szükséges az erők átcsoportosítása a hivatalokból az utcára. Ennek kapcsán úgy vélekedett: eredménynek tekinthető a gazdasági válság körülményei között, hogy 2009-ben a rendőrség ugyanannyi pénzből gazdálkodhat, mint tavaly.
Draskovics Tibor példaként említette, hogy a benzinhiányról szóló sajtóhírek ellenére, a rendőrség teljes első negyedévi üzemanyag-szükségletét még januárban megvásárolták, és már a "benzinkártyán van a kapitányságoknál". Ma ez egy jól szervezett és jól vezetett rendőrség, amelynek a felszerelése is összehasonlíthatatlanul jobb mint öt éve. Vagyis nem gyengült meg a testület, megvan valamennyi erőforrása ahhoz, hogy a feladatait ellássa - szögezte le. Ezt erősítendő, a kormányzat úgy kívánja módosítani a Btk.-t, hogy az hatásosabban védje az intézkedő rendőrt - mondta Draskovics Tibor.