A tüntetők szerint uzsoráshitelt ad a Provident
A Provident Zrt. hitelezési tevékenységének állítólagos visszásságai ellen tiltakoztak hétfőn délután Budapesten. A szervezők egyebek mellett a teljes hiteldíj mutató túlságosan magas szintjét, az előtörlesztések ügyfelek számára kedvezőtlen rendjét nehezményezték.
Az újságírókon és a rendőrökön kívül csak néhány szimpatizáns vett részt hétfőn kora délután az Antiprovident Akciócsoport által szervezett tüntetésen.
Karsai József, Battonya polgármestere, az akciócsoport egyik vezetője nehezményezte a "diktatórikus módszerekkel történő vállalatirányítást" is, amelynek során a Provident ötezer alkalmazottjának nem fizet délutáni és hétvégi pótlékot, valamint azt az "arrogáns, gyomorforgató stílust", ahogyan arról beszélnek, "hogyan semmiznek ki 500 ezer magyar családot".
Az akciócsoport tagjai elfogadhatatlannak nevezték, hogy 2001 és 2006 között a Provident nem adott bizonylatokat, amelyekkel nyomon követhető lett volna a törlesztő részletek befizetése.
A Provident demonstrációt követő sajtótájékoztatóján Mikola Gergely, a cég kommunikációs igazgatója hangsúlyozta: megengedhetetlen megoldásnak tartják az utcai tüntetést, mint módszert.
Mikola Gergely úgy vélte, a konfliktus oka a cég szolgáltatásaival kapcsolatos információk hiánya. Elmondta: "szeretnénk tiszta vizet önteni a pohárba, ezért számos változtatás bevezetését tervezzük a közeljövőben".
Február végétől az ügyfeleknek lehetőségük lesz választani a hitel banki átutalás és készpénzfizetés útján történő átvétele között. Az 54 hetes konstrukcióban például az eddigi 262 százalékos THM helyett banki átutalás választása esetén 90 százalékos THM-et számolnak fel - mondta a kommunikációs vezető.
Egy másik változás a költségek részletes bontása lesz kamatra, adminisztrációs díjra, a készpénzes felárra és kezelési költségre, ezzel jobban áttekinthetővé téve a THM összetételét. A Provident megalakulása óta többszintű bizonylatolási rendben vezeti a hitelek folyósítását és visszafizetését. Az akciócsoport javaslatáról, amelyben a THM jegybanki alapkamat meghatározott többszörösében történő maximálását javasolják, kifejtette: az növelné az ügyfelek kiszolgáltatottságát, és hatására a feketepiac is erősödne. A cég kidolgozott 12 pontot, amelyekkel az ügyfeleket még a szerződéskötés előtt tájékoztatni kívánják az eladósodás veszélyeiről. A szöveg már most hozzáférhető a cég honlapján.
Karsai József kezdeményezésére - amely szerint az ügyfelek hetente 5 forintot törlesszenek a Providentnek - úgy reagált: "csodálkozik azon, hogy felelős döntéshozók szerződésszegésre buzdítják az embereket".