2009. január. 29. 12:30 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 29. 21:50 Itthon

Nagydíjat értek a dunaszerdahelyi fotók

Dunaszerdahelyi pokol című sorozatával Takáts Péter, a Bors fotóriportere érdemelte ki a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) Nagydíját a 27. alkalommal meghirdetett Magyar Sajtófotó pályázaton. Kollégánk is a díjazottak között volt.

"Külön öröm, hogy sok új arc nyert, rengeteg friss tehetséget hozott fel a pályázat" - mondta el az eredményhirdetés előtt Bánkuti András. A MÚOSZ fotóriporteri szakosztályának elnöke hozzátette, hogy a hazai sajtóban egyre kisebb hely jut a képeknek. "Nem csak akkor kell felfedezni egy fotót, ha pályázatot nyer!" - jegyezte meg.

A MÚOSZ által meghirdetett sajtófotó-pályázatra 592 fotográfus küldte be összesen 11 ezer 939 felvételét, a díjakról öttagú zsűri döntött. A díjakat március 19-én, a pályázatra beérkezett felvételekből nyíló kiállítás előtt adják át a nyerteseknek a Magyar Nemzeti Múzeumban.

 Az André Kertész Nagydíjat a legjobb emberközpontú dokumentarista fotográfiáért Dezső T. Tamás szabadúszó fotóriporter kapta Panel című munkájáért. A legjobb kollekcióért járó Munkácsi Márton-díjat Móricz Simon, a Népszabadság munkatársa nyerte el. A legjobb hírképért járó Escher Károly-különdíjban a szabadúszó Schmidt János részesült Le a magyargyűlölettel című fotójával.

Hír-eseményfotó kategóriában az első díjat Mudra László (Mezőföldi Élet) kapta, a második díjjal Beliczay Lászlót (MTI), a harmadik díjjal pedig Kovács Bencét (Népszabadság) jutalmazták. Képriport sorozat kategóriában az első Szandelszky Béla (AP), a második Birton Szabolcs (szabadúszó) , a harmadik pedig Móricz Simon (Népszabadság) lett.

Emberábrázolás-portré kategóriában az egyedi képek között a szabadfoglalkozású Balogh Zoltán fotóját ítélték a legjobbnak, a második a szintén szabadfoglalkozású Madácsi Zoltán, a harmadik Kovács Attila János (MTI) lett. Az emberábrázolás-portré sorozat első díját a szabadúszó Kapolka Gábor vihette el, a második díjat Kristo Robertnek (Csíki Hírlap), a harmadikat pedig a szabadúszó Tombor Zoltánnak ítélték oda.

A művészet kategória legjobb képéért járó díj az idén Schild Tamásé (szabadfoglalkozású) lett, a második díjat Beliczay László (MTI), míg a harmadikat Reviczky Zsolt (Népszabadság) kapta; ugyanitt a sorozatok között Kömöz Gergelynek ítélték az első, Szigetváry Zsoltnak (MTI) a második, Honéczy Barnabásnak (MTI) pedig a harmadik díjat.

A természet és a tudomány sorozatképei közül a szabadúszó Hajdu András Fazekas Istvánt (HVG) és Reviczky Zsoltot (Népszabadság) előzte meg, míg az egyedi képek készítői közül Kudich Zsolt (NEXON) alkotásait találta a legjobbnak a zsűri, amely a szabadfoglalkozású Kádár Istvánt a második, Völgyi Attilát (Napi Gazdaság) pedig a harmadik helyre rangsorolta.

A társadalomábrázoló és dokumentarista fotók között Stiller Ákosé (hvg.hu) lett az elsőség Teknős Miklós (Népszabadság) és a szabadúszó Kerekes M. István előtt. A sorozatok közül Móricz Simon (Népszabadság) művét ítélte a zsűri a legjobbnak, a második helyre Kerekes M. Istvánt, a harmadikra Hajdú D. Andrást (Origo) rangsorolva.

A Magyar Sajtófotó pályázat képei az interneten is megtekinthetők.

Kollégánk, a hvg.hu fotóriportere, Stiller Ákos a társadalomábrázolás egyedi képeken kategóriájában szerzett első helyet. Fotográfiáján nyugdíjas asszony várakozik a tömegben, hogy egy kézfogás erejéig közel juthasson Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz egy fasizmus elleni demonstráción az újlipótvárosi Hollán Ernő utcában.

Újraélt félelem
© Stiller Ákos
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.