Együttműködést ajánl a kormánynak Orbán
Konkrét kérdésekben együttműködik a Fidesz a kormánnyal azért, hogy egy-két hónapon belül megszülessen az a 25-30 intézkedés, amely alkalmas arra, hogy az építőipari munkahelyek a válság ellenére megmaradjanak - mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a nagy építő- és építőanyag ipari cégek vezetőivel folytatott tanácskozás szünetében szerdán Budapesten.
A cégvezetők által javasolt és a Fidesz által támogatott intézkedések közül Matolcsy György volt gazdasági miniszter ötöt ismertetett a sajtóval. Ezek: gyorsuljon az uniós pályázatok elbírálása, a 10 százalékos garanciaalap csökkenjen 2-3 százalékra, az uniós pályázatoknál adható előleg 10 százalékról emelkedjen 40 százalékra, a körbetartozás megfékezésére a követeléseket vásárolja meg kötelezően egy erre létrejött állami faktoring cég, a csődtörvény pedig úgy módosuljon, hogy adjon lehetőséget a bajba került építő cégek reorganizálására.
Orbán Viktor szerint az építőipar már a pénzügyi válság előtt is bajban volt, mivel intézkedéseivel a kormány kedvezőtlen helyzetbe hozta. A rossz intézkedések között említette a klaszterek megszüntetését, a lakástámogatások visszafogását, valamint azt, hogy a kormány többre értékelte a megtakarításokat, mint a lakásvásárlást.
Jelenleg 350 ezren dolgoznak az építőiparban, de a kapcsolódó ágazatokkal együtt több mint 1,2 millió ember munkahelye került veszélybe - mondta a politikus. Úgy vélte, a munkahelyek védelmére hozandó intézkedéseket gyorsan, 1-2 hónapon belül kell megtenni.
A Fidesz elnöke szerint 5-10 törvénymódosításra, és mintegy 20 olyan változtatásra van szükség, amelyet a kormány saját hatáskörben is megtehet. Ezekhez ajánlotta fel a kormánynak pártja támogatását. Matolcsy György tragikusnak nevezte azt, hogy az építőipar teljesítménye két év alatt 30 százalékkal esett vissza.
Az MTI-nek arra a kérdésére, miként értékelik azt a kedden megjelent és szerdától hatályos kormányrendeletet, amely 25 százalékra emelte az uniós támogatások előlegét, de egyes esetekben akár 40 százalékot is engedélyez, Orbán Viktor azt mondta: az irány jó, de kevés. Matolcsy György ehhez annyit tett hozzá, hogy a 40 százalékos előleget kell általánossá tenni.