Külön nyomozócsoport a cigányok elleni támadásokra
Országos hatáskörrel rendelkező nyomozócsoport felállítását sürgette a romák sérelmére elkövetett bűncselekmények felderítésére Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján.
A kisebbségi ombudsman a Pécsett történt kettős gyilkosság után összehívott, vezető roma politikusokkal folytatott tanácskozást követően azt mondta: a roma közösség elvárja a hatóságoktól, hogy megfelelő védelmet kapjon. Ezért - hangsúlyozta - a jelen helyzetben az egyik legsürgetőbb feladat, hogy állítsanak fel egy nyomozócsoportot, amely mielőbb felderíti a romák sérelmére elkövetett, élet elleni, a rasszista motiváció gyanúját felvető bűncselekményeket. Ezt a megbeszélésen elfogadott állásfoglalásban is rögzítik.
Az ombudsmani hivatalban tartott tanácskozáson részt vett Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke, valamint az MSZP és a Fidesz szakpolitikusa is. Elfoglaltsága miatt távol maradt több roma vezető és roma politikus, velük telefonon egyeztettek. Az ezt követően megfogalmazott közös közleményben leszögezik: "támadássorozat zajlik a magyar társadalom perifériáján élő, legkiszolgáltatottabb helyzetű, élőítéletektől sújtott réteg, a cigányság ellen".
Lesz nyomozócsoport |
Országos hatáskörű nyomozócsoport felállítását rendelte el szerdán az országos rendőrfőkapitány a Molotov-koktélos, illetve a romák ellen elkövetett kézigránátos, fegyveres támadások felderítésére, és tízmillió forint nyomravezetői díjat ajánlott fel a pécsi gyilkosság ügyében - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs igazgatója. Garamvölgyi László elmondta: a nyomozócsoport a Nemzeti Nyomozó Iroda felderítő nyomozóiból és a megyei kapitányságok szakembereiből áll, hatáskörébe 51 idei támadás kivizsgálása tartozik. A dandártábornok hozzátette, hogy valamennyi, romák elleni atrocitást ez a nyomozócsoport vizsgálja. (MTI) |
"Az a legfontosabb, hogy korrekten és tényszerűen kiderüljön az, hogy mi történt, és mi volt az oka az így elkövetett cselekményeknek" - közölte az ombudsman, aki fontosnak nevezte, hogy az újonnan felállítandó nyomozócsoport különösen körültekintően vizsgálja az esetleges etnikai motívumot. A roma vezetőkkel közösen kialakított állásfoglalásban további intézkedéseket is sürgetnek; a többi között azt szorgalmazzák, hogy a nyomozóhatóságok soron kívül, szakszerűen, ellenőrzött tények alapján tájékoztassák a közvéleményt az ilyen jellegű bűncselekmények elkövetéséről és a részeredményekről.
A vezető politikusoktól pedig azt kérik: minél hamarabb határolódjanak el a pécsihez hasonló támadásoktól a kisebbségi közösség megnyugtatása érdekében, és álljanak ki a családok mellett. Sürgetik továbbá, hogy az áldozattá vált családok azonnal, minden szükséges és lehetséges támogatást megkapjanak az állami szervektől. Kállai Ernő felhívta a figyelmet arra: a pécsi már a tizedik olyan, ismertté vált eset, amikor roma származású embereket támadás ért az otthonukban. Ezek a bűncselekmények a roma közösséget és magyar társadalmat is mélységes aggodalommal, sőt félelemmel töltik el - mondta.
Pécsett, a Fejlődés utcai, romák által lakott családi házba kedden 22 óra 45 perckor dobtak ismeretlenek kézigránátot. A két szülő a helyszínen meghalt. Három gyermekük - a legfiatalabb kétéves, a legidősebb ötéves - is otthon volt, közülük ketten könnyebben megsérültek, sokkos állapotban vitték kórházba őket. Zsobrák Péter, a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője kora reggel azt mondta, hogy a rendőrség külön nyomozócsoportot állított fel az ügy kivizsgálására. Kitért arra, hogy az áldozatok romák, de a vizsgálat eddigi adatai szerint nem etnikai jellegű támadásról van szó; az elhunyt férfi ismert személy volt rendőrségi körökben.