2008. október. 20. 15:06 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 20. 17:17 Itthon

Zuschlag állta Lados bujkálásának költségeit

Zuschlag János több százezer forinttal segítette Lados István romániai bujkálását – értesült a hvg.hu. A szocialista politikus azért küldte személyi titkárát Romániába, mert attól tartott, hogy a nyomozó hatóság előtt Lados megtörik és mindent beismer.

Az igazgatásszervező főiskolai diplomával rendelkező Lados kerepesi lakásán megtartott házkutatás során előkerült egy lőfegyver is, amelynek tartására nem volt engedélye a 26 éves férfinak. A házkutatás salatt egyébként Lados megpróbált különböző, a büntetőügyhöz kapcsolódó anyagokat elrejteni, azokat egy zsákba gyömöszölve, emellett eltüntetette számítógépét is, majd nem volt hajlandó elárulni, hová rejtette.

Lados elfogásának pillanata.
© MTI
A házkutatást követően Lados azonnal értesítette Zuschlagot, aki BMW-jével ellátogatott tettestársához, s elmondta neki, attól tart, hogy Lados a nyomozás során megtörik és mindenről beszámol. Emiatt megkérte, hogy egy időre tűnjön el, ehhez felajánlott 3 millió forintot, de végül "csak" 200 ezer forintot adott. "Zusi" nem engedte meg Ladosnak, hogy elbúcsúzzon a szüleitől, hanem azonnal elvitte egy román állampolgárságú ismerőséhez, Győrfi Ludovichoz, aki kivitte őt Erdélybe. Élesden bújtatták őt, s senkinek sem árulhatta el a nevét. Győrfi megtiltotta neki azt is, hogy a házkutatás után nála maradt mobiltelefont használja. Lados vallomása szerint Zuschlag és Győrfi között üzleti és baráti kapcsolat állt fenn; Győrfi volt Zuschlag személyi edzője a Rózsadomb Center fitnesztermében.

Az erdélyi Bánffyhunyadon Lados István látta Zuschlag és Győrfi közös ruha-nagykereskedését, amelyhez a pénzt Zuschlag adta. A másodrendű vádlott szerint Zuschlag azért fektetett be pénzt a ruhakereskedésbe, hogy ha itthon gondok lesznek, akkor Erdélybe szökik, és ott az üzletből állandó bevétele lesz.

Lados - aki immáron a Zuschlag-ügy másodrendű vádlottja - hétfői vallomásában azt állította, hogy Zuschlag a nyomozati szakaszban különböző módszerekkel megpróbálta elérni, hogy a pályázatok készítése idején még a Gyermek- Ifjúsági és Sportminisztériumot (GYISM) vezető Gyurcsány Ferencet és Szijjártó Pétert, a Fidesz politikusát is keverjék bele az ügybe.

Lados István vallomása szerint Zuschlag János arra utasította Ocsovai Tamást, aki korábban a GYISM helyettes államtitkára volt, hogy vallomásából az derüljön ki: az ügy az nem Zuschlag-ügy, hanem „a politikai rendszer működésére jellemző dolog”. Zuschlag azt szerette volna elérni, hogy a fiktív szervezetek pályázatán megszerzett pénzszerzésről az derüljön ki, hogy „a politikai palettán ez nem egy szokatlan jelenség, ez egy bevett módszer”, valamint azt, hogy Szijjártó Pétert, a Fidesz politikusát is belekeverjék az ügybe – mondta Lados.

Ezzel kapcsolatban Lados István azt állította, tanuja volt egy beszélgetésnek, amelynek során a Képviselői Irodaházban "Szíjjártó Péter arra kérte Zuschlag Jánost, hogy járjon közbe pályázatok ügyében". A vádlott szerint Zuschlag gúnyosan utasította el a Fidesz szóvivőjét; azt mondta: „Rendesen kell dolgozni, meg kell nyerni a választást, akkor lesz pénz a pályázatokra”.

Lados vallomása szerint a Gyurcsány Ferenc által vezetett minisztérium vezetőségére vonatkozott Zuschlagnak az a kifejezése, hogy a „főnökséget” keverjék bele az ügybe. A másodrendű vádlott nem tudta elmondani, hogy Zuschlag milyen instrukciókkal látta el Ocsovait, de a lényeg szerinte az volt, hogy valótlan állításokkal keverjen bele másokat az ügybe.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.