2008. október. 16. 15:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. október. 16. 15:30 Itthon

Saját maga adósa lehet a Siemens

Megvenné a Siemens Zrt. a vele szemben fennálló 1,9 milliárd forintos követelést - értesült a hvg.hu. A cég ezzel egyrészt saját maga adósa lenne, másrészt attól a vállalkozástól akarja megvenni a követelést, amellyel egyébként perben áll.

A SATeLIT tévét működtető TVegy Rt. és a Siemens nyolc évvel ezelőtt támogatói szerződést írt alá. A megállapodás szerint a multi lekötötte a csatorna reklámidejének a felét, amelyért 1,351 milliárd forintot

A Siemens-SATeLIT ügy fordulói
Farkas Imre vádjai (2006. november 22.)

A Siemens perelni akar (2006. november 29.)

Farkas Imre megmosolyogja a Siemens közleményét (2006. november 30.)

Hajléktalanok fantomcégei - újabb Siemens-botrány (2006. december 11.)

A Siemens haragosára vallottak a gyémántügyben (2006. december 13.) 
fizetett. Az összeg felét, 720 millió forintot azonban a csatornának vissza kellett csorgatnia a Siemens által megjelölt cégeknek, legalábbis ezt állította a TVegy vezetője, Farkas Imre, aki arról is beszámolt, hogy a jó viszony nem tartott sokáig, s 2002-ben a Siemens jogszerűtlenül felmondta a szerződést. (Az esetről a hvg.hu részletesen írt, ezzel kapcsolatos cikkeinket az oldalsó linkeken találják.)

Emiatt mintegy 1,5 milliárd forintos kár érte a TVegyet, amely nem jutott hozzá a 2002 első negyedévére járó 400 millió forintjához sem, s így a csatornánál dolgozóknak sem tudtak fizetni. Az emberek elveszítették a munkahelyüket, az rt. ellen pedig felszámolás indult. Eközben a Siemens és a SATeLIT közötti pénzmozgás vizsgálatára, hogy történt-e zsarolás vagy vesztegetés, nyomozás indult a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztályán. A rendőrség azonban az előbbire nem talált bizonyítékot, a vesztegetés kapcsán pedig már nem kezdhetett büntetőeljárást, mert az ügy 2001-re datálódik, és az eset 2004-re elévült.

Farkas Imre
© Túry Gergely
Az eltelt évek alatt Farkas nem tudott a német cég magyar leányvállalatának vezetőivel megegyezni, ezért bírósághoz fordult. Idén – teljesen váratlanul – felcsillant a remény a megállapodásra, miután márciusban a TVegy vezetőjét a peren kívüli egyezség ajánlatával keresték meg a Siemenstől. A tárgyalások viszont október elején azzal zárultak, hogy a Siemens jelezte: nem jogos Farkasék követelése. Farkas Imre - mint lapunknak elmondta - ebből arra következtetett, hogy a cég időhúzásra játszik. Ezt követően azonban a TVegy felszámolója jelezte, hogy az általa értékesítésre felajánlott követeléscsomagra bejelentkezett a Siemens is, és vételi ajánlatot tett.

A Siemensnél az ügyről a hvg.hu-nak azt mondták, az ajánlat beadását gazdaságossági szempontok indokolták, mivel a követelések megvásárlása sokkal kisebb anyagi terhet ró a vállalatra, mint a hosszú éveken keresztül tartó céltartalék-képzés és a per járulékos költségei. Megjegyezték azt is, hogy „a Siemens soha nem ismerte el, és az ajánlat adással sem fogadja el a TVegy követelésének jogosságát, de a gazdasági racionalitás úgy kívánja, hogy a felelős új cégvezetés a pályázat lehetőségével élve is próbáljon pontot tenni a 2003 óta húzódó, és a társaságra rossz fényt vető ügy végére.”

Addig is folyik a két vállalkozás közötti polgári per a Fővárosi Bíróságon egy 425 milliós számlatartozás és kamatainak a megfizetéséről, valamint arról, hogy a bíróság mondja ki, hogy az Siemens jogszerűtlenül mondta fel a szerződést.

A Siemens állításait értetlenül fogadta Farkas Imre. „Ha nincs jogalapja a követelésemnek, akkor miért kezdett tárgyalásokat velem a cég vezérigazgatója, Szentkuti László idén márciusban, s miért találkoztunk összesen nyolcszor?” A TVegy vezetője nem tartja tisztességes megoldásnak, hogy a tárgyalások alatt tett lépéseket a Siemens a tárgyalás alapjául szolgáló megegyezés ellen.

Farkas Imre végezetül elmondta, kérdés számára az is, hogy ha nem jogos a követelése, akkor miért képez céltartalékot a Siemens. „Másrészt, ha igaz az, amit Szentkuti László a nekem írt levelében ír, hogy a menedzsmentnek joga és kötelessége a kárenyhítés érdekében mindent megtenni, akkor a peren kívüli megegyezésért is mindent meg kellett volna tenniük.”

Hirdetés