2008. szeptember. 26. 10:49 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 26. 12:08 Itthon

Kínai tejporügy: csak az átlag feletti fogyasztás veszélyes

Európában a szennyezett kínai tejport tartalmazó csokoládék és kekszek fogyasztása a felnőtteknek valószínűleg nem árt még akkor sem, ha azok az eddigi legmagasabb melamintartalmú tejporral készültek, ám gyerekek esetében ez csak akkor igaz, ha a keksz-, tejkaramella- és csokoládéfogyasztásuk átlagos.

A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal közleményében idézi az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatalt: abban az esetben, ha a gyerekek nagyon nagy mennyiségben fogyasztanak magas tejportartalmú édességeket – tejkaramella, tejcsokoládé, kekszek –, és ezek éppen a legmagasabb szennyezettségű tejporral készültek, a bevitel meghaladhatja az elviselhető szintet. Azoknál a gyermekeknél, akik ilyen csokoládékat és kekszeket nagy mennyiségben fogyasztanak, fennáll az eshetősége, hogy a bevitel több mint háromszorosan túllépheti a tolerálható szintet.

A közlemény ugyanakkor leszögezi, hogy az EFSA-nak nincs tudomás arról, hogy Európában ilyen nagymértékű bevitel előfordult volna. Kínában 2008-ban csecsemők és kisgyermekek betegedtek meg a szennyezett tejpor miatt, a súlyos egészségártalmat a tejben és tejtermékekben előforduló melamin okozta.

Európában melamin-szennyezettséget még nem találtak, a kockázatbecslés során a kínai csecsemőtápszerben eddig mért legmagasabb melamintartalmat, a kilogrammonként mintegy 2500 milligrammot vették figyelembe a tejpor tartalmú édességekkel, csokoládékkal történő esetleges melaminbevitel becslése során, a legrosszabb esettel számolva.

Az unióba tilos behozni Kínából tej és tejtermékeket, lehetséges, hogy a melaminnal szennyezett tejporból készült összetett élelmiszerek, például csokoládék, kekszek bekerültek az unióba. Éppen ezért az Európai Bizottság felkérte az EFSA-t, hogy adjon véleményt az ilyen élelmiszerekben a melamin esetleges jelenléte által okozott humán egészségi kockázatról.

A melamin toxikus hatása elsősorban a vesét érinti. Az EFSA a melaminnal szennyezett termékek ismételt fogyasztása által okozott lehetséges egészségártalmak kockázatának értékelésekor megállapította: testtömeg-kilogrammonként napi fél milligramm bevitele tolerálható a szervezet által. Az EU kereskedelmi biztosa szerint tartózkodni kell a szélsőségektől a tejporügyben
 
Az EU kereskedelmi biztosa, Peter Mandelson ugyanakkor pénteken mindenkit óva intett a "szélsőséges reagálástól" a kínai tejpormérgezés nyomán. Úgy vélte, hogy az EU átmeneti behozatali tilalma a tejport tartalmazó kínai termékekre "arányos és mértéktartó" intézkedés lesz. A tilalmat tíz nap múlva felülvizsgálják.

Pekingi sajtóértekezletén a biztos egyszersmind figyelmeztetett, hogy az ügynek nem szabad protekcionista következményekkel járnia. Ezt mondván, víz helyett tejet töltött poharába, és megitta. Szükség is van a figyelmeztetésre: hírek szerint jelentősen megszaporodtak a kínai megrendelések német tejporra, és ez az üzlet csak nyugodt körülmények között fejlődhet.

Mandelson azért is ütött meg igen mérsékelt hangnemet Pekingben, mert kínai látogatásának célja sürgetni az ottani piac nagyobb megnyitását a külföldi beruházók számára. – Európában és másutt sokan vélik úgy, hogy Kína még mindig ütközőpályán halad velünk szemben. Ez protekcionizmust táplálhat. Az EU-nak és Kínának küzdenie kell az ilyen szemlélet ellen, tovább kell lépnünk kapcsolatainkban, együtt kell működnünk a nyíltság és a bizalom fenntartásáért – mondta Mandelson.

Európa nagy és növekvő kereskedelmi hiánya Kínával szemben továbbra is aggodalomra ad okot, és ezzel csak úgy lehet megküzdeni, ha Peking felszámolja a külföldi cégekkel szemben méltánytalan módszereket. Ezek közé sorolta a szabványok felhasználását, a bürokratikus akadályokat, egyes kínai cégek visszaélését monopolhelyzetükkel, a szellemi tulajdonhoz fűződő jogok semmibe vételét.

A kínai tömegtermékeket – főleg gyermekjátékokat – az elmúlt években is érték már erős minőségi kifogások külföldön, például mérgező festékek használata miatt. Azonban rendszeresen kiderült, hogy nyugati, köztük igen jónevű amerikai és más cégek kínai leányvállalatai vagy bérgyártói voltak az elkövetők, amelyek a korábban nekik átadott, olcsó, de elavult nyugati technológiával dolgoztak. A tejporügy – vagyis, hogy a termékekhez fehérjebőség látszatát keltő, de nagyobb mennyiségben mérgező vegyszert, melamint kevertek – az első, amely kínai hazai "találmánynak" tűnik, legalábbis egyelőre.

Hirdetés