Közösen lépnének fel a romák a szélsőjobb ellen
Az összefogás és a szélsőjobb elleni közös fellépés fontosságát hangoztatták azok a felszólalók, akik a romaszervezetek által tartott demonstráción mondtak beszédet szombat délután a fővárosi Olimpiai Parkban.
Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) és a Magyarországi Cigányszervezetek Fóruma (MCF) elnöke új kezdetet hirdetett, hangoztatva, a nyomor, a kiszolgáltatottság ellen csak romák és nem romák közös összefogása lehet az egyetlen orvosság. A roma vezető beszédében úgy fogalmazott: "feltámadott a szélsőségek tengere, a halált hozó ciklonok ellen gátat kell építeni, mert az ár elsodorhatja egész Magyarországot".
© MTI |
Daróczi Ágnes, a Phralipe alelnöke azt mondta: a cigányok is békét akarnak, mert több mint 500 éve élnek Magyarországon, amely az ő hazájuk is. Kijelentette: Szögi Lajos, a két évvel Olaszliszkán megölt tanár egy szörnyű gyilkosság áldozata lett, és valamennyi cigány személy szerint is gyászolja, de a tragédia - amely megbocsáthatatlan - és az értelmetlen halála elég indok-e arra, hogy a romák ne engedhessék ki gyermekeiket az utcára, hogy azért gyűlöljék őket, mert cigánynak születtek. Hozzátette: személy szerint kell felelősségre vonni az embereket, és nem lehet kollektíven büntetni. Beszéde közben a demonstrálók jogállamot, munkát, kenyeret és minőségi oktatást követeltek, azt hangoztatva, hogy csak így remélhetik, hogy Magyarország a béke országává válik.
Mohácsi Viktória liberális európai parlamenti képviselő arról beszélt, hogy Olaszországban "zsidó- és cigányellenes törvényeket alkotnak", eddig 70 ezer cigánynak kellett elhagynia a dél-európai országot. Kende Péter újságíró azt mondta: a cigányok nem akarják elfoglalni az utcát, nem hőbörögnek, mint ahogy azt hirdetik a szélsőjobboldal szimpatizánsai, de hozzátette, "aggassanak magukra vereség szagú maskarát, ha kezet emelnek, akkor olyat kapnak vissza, hogy a fal adja a másikat". A közéleti szereplő szerint ha a kormány nem védi meg a zsidókat, a melegeket és a cigányokat, akkor megteszik maguk az érintettek.
A beszédeket több mint ezer fő hallgatta, jó részük szervezetten, buszokkal érkezett az ország különböző pontjairól. A cigány és nemzetiszínű zászlókat és települések neveit hirdető táblát tartó demonstrálók a tüntetés végén rohamrendőrök gyűrűjében "a demokráciáért szervezett békemenet" keretében indultak el a Cipők a Duna-parton nevű szoborkompozícióhoz a Duna-partra. A menet közben többször megálltak, és a cigány himnuszt énekelték.
A tüntetésen valamennyi cigányszervezet liberális, jobb- és baloldali vezetése is felszólalt, így részt vett és beszédet mondott több megyei Lungo Dromo-s képviselő is.