2008. szeptember. 17. 14:05 Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 17. 17:08 Itthon

Kik és hogyan hallgathatták le Csányiékat?

Kik és milyen módon rögzíthették azt a beszélgetést, amely CD-n Dávid Ibolyához is eljutott? Mennyi pénzért vásárolhatunk telefonvonal lehallgatására alkalmas eszközöket? Dolgoznak-e magáncégek a politikusoknak? Ezekről a kérdésekről is faggattuk Fábián Péter nemzetközi biztonsági szakértőt.

„Még egy laikusnak is feltűnne, ha az ominózus beszélgetés egy kezdetleges analóg diktafonnal – például kihangosított telefonnal – lett volna rögzítve. Ugyanakkor az, hogy egy hangfelvételt milyen módon rögzítették, egy hanghordozóról visszajátszott felvételről – egyszerű eszközökkel - nehezen állapítható meg” – nyilatkozta a hvg.hu-nak Dr. Fábián Péter nemzetközi biztonsági szakértő, a Top Cop Security Vagyonvédelmi Zrt. elnök-vezérigazgatója. A Pécsi Tudományegyetem Védelmi Kutatási Központ munkatársa szerint ma már bármilyen felvétel könnyen digitalizálható, de a hvg.hu által közzétett felvételről valószínűsíthető, hogy már eleve digitális technikával készült, a szakmában ma már mindenki ezt használja. „Vezetékes készüléken folytatott beszélgetés ilyen minőségű, digitális rögzítésre alkalmas eszközök akár az interneten, akár a szakboltokban is beszerezhetők, hiszen azok nem feltétlenül csak titkosszolgálati célokat szolgálhatnak” – magyarázza Fábián.

Csak a felek tudtával törvényes

A felvétel – amelyen Csányi Sándor OTP-vezért hívta az adatlopási ügybe keveredett vagyonvédelmi cég, az UD Zrt. egyik vezetője, Tóth János – a szakértő szerint három módon készülhetett. Egyrészt elképzelhető, hogy a nemzetbiztonsági szervek készítették - nemzetbiztonsági vagy bűnügyi nyomozás keretein belül. Az sem kizárt, hogy a hívó fél rögzítette, de akár az is előfordulhat, hogy valaki vagy valakik lehallgatták Csányi Sándor vagy Tóth János telefonvonalát, az érintettek tudta nélkül. Utóbbi egyébként törvénysértő, ha azt civil végzi, a titkosszolgálati eszközök használata civilek számára tilos.

„A titkosszolgálati módszerek nem keverendők össze azzal, amikor egy cég ügyfélszolgálata, vagy például egy mentőszolgálat rögzíti a bejövő hívásokat a beszélgető felek előzetes tájékoztatásával. Ilyen esetben a magáncégek ezeket az anyagokat későbbi szakmai ellenőrzésre vagy szolgáltatásaik minőségének fejlesztésére teljesen legálisan használhatják. A másik jellemző ok, ami miatt magáncégek telefonbeszélgetéseket rögzíthetnek, ha biztonsági célokat szolgálnak azzal. Ilyen esetben egy vagyonvédelmi cég rögzíti az ügyeletére érkező hívásokat, későbbi ellenőrzés, igazolás céljából. De ez is csak akkor törvényes, ha erről az érintett felek tudnak” –mondja Fábián.

Lehallgatás fillérekből

A szakértő elmondta, hogy a vezetékes vonalak „lehallgatása” a ma elérhető technikával – pusztán műszaki szempontból – filléres költségekkel jár csak, különösen akkor, ha az analóg vonal fizikailag hozzáférhető. „Bár sokkal nagyobb anyagi ráfordítást igényel, de a mobilkészülékek lehallgatása is megoldható széles körben elérhető eszközökkel. Az interneten szinte a teljes palettája beszerezhető ezeknek az eszközöknek” – mondta a Top Cop Zrt. vezetője. Állítja, már néhány százezer forinttól vásárolhatók olyan eszközök a piacon, amelyek erre alkalmasak. „Általában ezek speciális informatikai céleszközök, hardverek és a hozzátartozó alkalmazások. Telepítésükhöz minimális gyengeáramú, elektronikai és informatikai ismeretre van szükség. Egy híradástechnikai műszerész bármikor képes egy ilyen eszközt technikailag telepíteni” – mondja a szakember.

Csoportos lehallgatás

„Keringenek legendák olyan eszközökről is, amelyek képesek 10-20 mobilkészüléket lehallgatni, amennyiben az egy-kétszáz méterre van. Az ilyen eszközöket tízmillió forintos összegekért kínálják az interneten, de én még működni ilyet nem láttam. Álláspontom szerint magáncég nem rendelkezik és nem is tud beszerezni olyan megoldást, amely képes átfogó GSM rendszer lehallgatására” – magyarázza Fábián. Egy másik városi legenda szerint a mobiltelefont akkor is le lehet hallgatni, ha ki van kapcsolva. A szakember szerint ez műszakilag lehetséges, de ehhez előzetesen a mobiltelefont preparálni kell. „Interneten könnyedén lehet ilyen eszközöket, készülékeket vásárolni” – teszi hozzá.

Ha a lehallgatást nemzetbiztonsági szervek vagy egy profi technikával rendelkező szerv végzi, akkor nincs arra utaló jel, amelyből a célszemély rájöhet, hogy lehallgatják. „Természetesen ha ez valami külső lehallgató eszköz alkalmazásával történik, az felderíthető, és technikai megoldással nehezen leplezhető le, ha magát a kommunikációs vonalat hallgatják le” – magyarázza a szakértő.

Dolgoznak-e magáncégek a politikusoknak?

„Mi távol tartjuk magunkat a politikától, ezzel kapcsolatban csak feltételezésekről és pletykákról tudnék beszélni” – hárítja el kérdésünket Fábián, amikor arról faggatjuk, mennyire gyakori, hogy magáncégek politikai szereplőknek nyújtanak segítséget ahhoz, hogy ellenfeleikről információkat gyűjtsenek. Fábián Péter szerint ugyanakkor tény, hogy ha egy magáncégnek, politikai erőnek vagy intézménynek ilyen szolgáltatásra van szüksége, csak magáncégektől tudja megvásárolni, más, mindenki által elérhető módja erre nincs. Fábián szerint azonban ha ezt a szolgáltatást „politikai felületen értékesítik, vagy onnan vásárolnak”, akkor azzal fokozottan felhívják magukra a figyelmet.

A szakember szerint érdemes figyelembe venni, hogy a hivatásos szektorból fiatal nyugdíjasként vagy egyéb okból távozott szakemberek nagy része a biztonsági szférában helyezkedik el. „Ennek egyszerű oka van: ez a szakmájuk, ehhez értenek, ebben dolgoztak és éltek 20-30 évet” – mondja Fábián. Másrészt a biztonsági cégek által nyújtott szolgáltatás ugyanolyan piaci termék, mint például a takarítás. „Szakmai körökben egyébként úgy tapasztaltuk, hogy a titkosszolgálatoktól leszerelt munkatársak nem magánnyomozói, üzleti hírszerzői, hanem az üzleti élet más vonalain helyezkednek el. A vagyonvédelmi területen az állami szektorból jellemzően a rendőrség volt dolgozói próbálnak érvényesülni” – mondja Fábián Péter.

„Mindig is jellemző volt itthon, hogy a gazdaság egy részében bizonyos üzleti körök és érdekek, politikai erők, irányvonalak mögé csoportosultak és kölcsönösen kiszolgálták, segítették egymást. Ez üzleti alapon tud működni. A cég rendelkezik, tudással, technikával, eszközzel. Kap egy feladatot. A megszerzett információ árú, érték, vagyis eladó. A nemzetbiztonsági és a bűnügyi információszerzés is ezeken az alapokon, logikán működik gyakran a gyakorlatban. Nekünk, ugyan konkrét gyakorlati tapasztalatunk nincs, de fontos hangsúlyozni, hogy ha a magáncég titkosszolgálati eszközök használatával, vagyis mindegyik fél előzetes belegyezése nélkül végez adatgyűjtést, az törvénytelen. Mindegy, kiről készítette a felvételt” – magyarázta a Top Cop Security Zrt. vezetője. Szerinte újabb kérdéseket vet fel az is, hogy milyen megítélés alá esik az, aki a cselekmény elvégzésére ad megbízást.

Dezső András

Hirdetés