2008. szeptember. 17. 15:55 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 17. 15:52 Itthon

Négypárti ellenzéki találkozó helyett Fodor-Orbán egyeztetés

Négypárti ellenzéki találkozó helyett SZDSZ-Fidesz egyeztetés lesz csütörtökön; a két párt elnöke, Fodor Gábor és Orbán Viktor június óta másodszor ül tárgyalóasztalhoz.

Fodor Gábor a miniszterelnök Megegyezés című programjának bemutatása után, szeptember 8-án kezdeményezett egyeztetést a Fidesz, a KDNP és az MDF elnökével a szakértői kormány felállításáról. A liberális párt vezetője Orbán Viktornak, Semjén Zsoltnak és Dávid Ibolyának címzett levelében többek között azt írta: "az SZDSZ álláspontja szerint Gyurcsány Ferenc kísérlete, hogy a közbizalmat és a parlamenti többséget a cselekvési programmal helyreállítsa, kudarcot vallott." A pártelnök azt kérte, hogy a kialakult helyzet hatékony, mielőbbi megoldása érdekében "a parlamenti pártok vizsgálják meg közösen egy felállítandó, lehető legszélesebb támogatást bíró szakértői kormány lehetőségét."

Az SZDSZ sajtóosztálya szerdán ugyanakkor azt közölte: habár Fodor Gábor egyszerre küldte el a meghívót Orbán Viktornak, Semjén Zsoltnak és Dávid Ibolyának, de az SZDSZ vezetősége külön-külön szeretne a pártelnökökkel tárgyalóasztalhoz ülni. Mint mondták, az SZDSZ így eredetileg is kétpárti találkozóra készült a Fidesszel csütörtökön. Hozzátették, hogy természetesen a többi párttal is tárgyalóasztalhoz szeretnének ülni, az időpontokról pedig egyeztetni fognak. A csütörtöki találkozón a Fidesz tárgyalódelegációját Orbán Viktor, az SZDSZ-ét pedig Fodor Gábor vezeti majd.

A június 21-i Fodor-Orbán találkozó után ez lesz a második alkalom, hogy az SZDSZ és a Fidesz elnöke tárgyalóasztalhoz ül egymással. Az első találkozón a szabad demokraták részéről a pártelnökön kívül Gulyás József és Gusztos Péter ügyvivők vettek részt, míg a Fideszt Orbán Viktor mellett Navracsics Tibor frakcióvezető és Varga Mihály alelnök képviselte.

A megbeszélésen, amelyet Fodor Gábor elnökké választása után kezdeményezett, a két pártelnök abban egyetértett, hogy cselekvőképes kormányra van szükség, de míg a Fidesz elnöke már akkor is az előre hozott választásban látta a megoldást, az SZDSZ vezetője ezt csak akkor tartotta lehetségesnek, ha sem a kisebbségi kormány cselekvési terve, sem pedig az ezt követő szakértői kormány nem válna be.

Fodor Gábor elnökké választása után az összes pártelnökkel tárgyalást kezdeményezett, így Orbán Viktor mellett találkozott Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, az MSZP elnökével, valamint Semjén Zsolttal, a KDNP elnökével is, azonban az MDF vezetőjével, Dávid Ibolyával végül nem került sor az egyeztetésre.

Az SZDSZ elnökének szeptember 8-i levelét megelőzően augusztus végén az MDF is kezdeményezett ellenzéki találkozót. Dávid Ibolya a jövő évi költségvetési és adótörvényekről, illetve ha ebben nincs megegyezés, akkor a parlament feloszlatásáról tárgyalt volna az ellenzéki pártelnökökkel. A meghívást mindenki elfogadta, de később az SZDSZ jelezte, hogy számára nem megfelelő az időpont, és az is kiderült, hogy a Fideszt nem Orbán Viktor pártelnök, hanem Varga Mihály alelnök képviseli. Mindezek után Dávid Ibolya a múlt szerdán lezajlott találkozót előkészítő tárgyalássá minősítette át. A hárompárti találkozó után kezdeményezte az MDF, hogy az Országgyűlés szeptember 30-ával oszlassa fel magát.
Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.