2008. szeptember. 07. 15:00 Csikász Brigitta Utolsó frissítés: 2021. február. 15. 18:23 Itthon

Becsődölt szövetkezetek: felgombolyítatlan szálak

A napokban hirdetnek ítéletet a Vertical Invest vezetőinek büntetőperében, de aligha derül fény arra volt-e összefonódás a Vertical és három másik csődbe ment ingatlanszövetkezet ( Duna Profit, KPHM, Pannon Unio) között. Pedig számos jel mutat arra, hogy ugyanaz a kör – más perekben felbukkant prominens vádlottak illetve gyanúsítottak társasága - irányította e vállalkozásokat a háttérből, és tüntette el a lépre ment kisbefeketetők pénzét, ami milliárdos nagyságrendre rúgott. Az sem tisztázódott mind a mai napig, hol vannak az elsinkófált pénzek?

Még mindig nem tudni, hová tűnt 7 milliárd forint, az az összeg, amit a KPHM, a Duna Profit és a Vertical Invest Szövetkezetek a gyanútlan ügyfelektől lenyúltak. A Duna Profit egyedül 4,3 milliárd forintot tüntetett el, mintegy négyezer ember befizetését. Ez a szövetkezet - a társakhoz hasonlóan - 2001-2003 között virágzott, a banki kamatok többszörösét ígérve tudták pénzük befizetésére bírni a kisbefektetőket. A Duna Profit – a Vas Megyei Bíróság tavaly szeptemberi ítélete szerint – a pénz nagy részét működésére, a lejárt kötelezettségek fedezésére, valamint gazdasági társaságok alapítására, üzletrészek felvásárlására fordította.

Többek között telket vettek Dunafalván és Rábapatonán, társasházat Budapesten, megvásárolták a dávodi Hotel Fortunát, a balatonlellei Napfény Hotelt, a nagybaracskai fürdőt és a sajóvelezdi ablakgyártó csarnokot. Megvették a Bács Immobilien és a Grébec kft-ket, – és mint az az ítéletben szerepel – az előbbire mintegy 1 milliárd forinttal, , az utóbbira 274,5 millió forinttal többet költöttek a valós értéküknél. Ehhez képest a szövetkezetnek tényleges bevétele nem volt, működését kizárólag céljegyek kibocsátásából fedezte, és ezt még akkor is folytatta, amikor már teljesen fizetésképtelenné vált, s elindult a rendőrségi eljárás. A károsultak szövetségének képviselője szerint a csalárd módon megszerzett pénzből a a cég egyes vezetői,  már a felszámolás alatt, 1,8 milliárdot spanyolországi apartmanok építésére költöttek.

Részletek a HVG-ben
Klivinyi Zoltán kalandos életútjáról és az ingatlanszövetkezetekről további részleteket olvashat a HVG Csaló látszat című cikkében.

A hasonszőrű Vertical Invest 2003. januárban alakult meg. Ők a budapesti XII. kerületi, Pinty utca 20. szám alatti telekre négyszintes, 33 szobás luxushotelt akartak építeni. Hasonlóan társaikhoz, ők is a hivatalos banki kamat háromszorosát ígérték, évi 15-20 százalékot, azoknak akik pénzüket befektetik, és tagjai lesznek a szövetkezetnek. A szálloda belsőépítészeti és statikai tervei ugyan elkészültek, de a szövetkezet még az építési engedélyt, és az építési telek kialakításához szükséges telekrendezésre szóló eljárást sem kezdeményezte. A Vertical Invest a luxus hotel mellett további ingatlanbefektetési programokat hirdetett meg, közte a gyenesdiási Zöld Panzió, a Madárdombi Lakópark, a zalacsányi termálpark és a balatonszemesi üdülő beruházási tervét. A magas kamat igézetében 2003. március és 2003.augusztus között mintegy ezren-másfél ezren összesen 1,8 milliárd forintot fizettek be. A szövetkezetbe történő tőkebevonás betétgyűjtés formájában valósult meg, ám a szövetkezet nem rendelkezett a Pénzügyi Szervek Állami Felügyeletének engedélyével.

A nyomozati iratok szerint az ingatlanszövetkezet elnöke és gazdasági igazgatója – a szövetkezet ellen folyó bírósági eljárás első- és másodrendű vádlottja – mintegy 260 millió forint vagyoni hátrányt okozott a Vertical Investnek, többek közt azzal, hogy befejezetlen munkákért is fizettek, például a Madárdomb Lakópark kivitelezési munkáiért a Home 4 You Kft.-nek. Mint a hvg.hu korábban megírta, a szövetkezet vezetőjének vallomása szerint a vezetői posztot, havi 300 ezer forintért, ám a cég napi munkájában nem vett részt, ügyfelekkel nem tárgyalt, pénzt nem kezelt.

Klivinyi állítja, az ingatlanszövetkezetek ötletgazdája a karatés Dévényi Tamás volt, akit az alvilág „legbefolyásosabb figurájának” emlegetett az Aranykéz utcában felrobbantott, Boros Tamás néven ismert Boros József Károly. Dévényit, akit az Energol perben a cég egyik vezetőjeként ítéltek el, főnöküknek tartották az ingatlanszövetkezetek házatáján megforduló emberek, Tarkó Attila, Szalmás Attila, Vass Lajos, Pánczél Ferenc. A Dévényi „jobb kezeként” ismert tt Honti Tamás azt vallotta a maffiaper tárgyalásán, hogy a végül 12 évre ítélt Radnai László és köre „el akarta orozni a Vertical Invest pénzét”.

Klivinyi 2003. május 16-ig az Esti Hírlap Rt. Elnöke volt, A 2003 márciusában újraindított lap alig 6 hónappal később újra beszüntette megjelenését, az Rt. becsődölt. A cég utolsó elnöke, Valencsik Ferenc 2003. május közepén került Klvinyi Zoltán helyére. „Akkor, amikor engem kineveztek, az addig pénzt biztosító, más szövetkezetek hátterében is meghúzódó emberek már elzárták a pénzügyi csapot. Tarkó Attila és Varga Csaba ugyanakkor megfenyegetett, amikor a lapot meg akartam szüntetni.”- mondta Valencsik a hvg.hu-nak. Szerinte a Duna Profithoz is köthető, és olajos bűnözőkhöz is kapcsolódó alakok szerettek volna az újságból pénzt látni, az általuk befektetett 200 millió forintot mindenképp vissza akarták szerezni.

A volt vezérigazgató elmondta, hogy neki néhány hónap után, 2003 áprilisában kezdett kibukni, hogy Szalmás Attila, Varga Csaba és a többiek, akikkel tárgyalt, a Duna Profitnál is jelen vannak . „Nevük – Tarkó Attiláéval együtt – egyik szövetkezetnél vagy az Esti Hírlapnál sem merült fel hivatalosan, pedig a tulajdonosi kört ők alkották.”

A Valencsik és a Klivinyi Zoltán által említett emberekről beszélt a Dunaprofit-ügy  másod- és harmadrendű vádlottja is az eljárás során, ám beadványaik kapcsán semmilyen vizsgálat nem indult.

Az Allstar Gentleman Club logója.
Klivinyi részt vett az indításában.

Klivinyi Zoltán egyébként 2007–ben segített egy exkluzív éjszakai klub, az Allstar Gentleman Clubegy  megnyitásában Óbudán, a Bécsi úton. Ez volt az utolsó magyarországi vállalkozása, ma már nincs köze hozzá.

A hvg.hu a Fővárosi Főügyészségen szeretett volna néhány kérdésre választ kapni a Vertical Invest Szövetkezet ügyében. Így többek közt arra, hogy ha ők emeltek vádat, akkor miért a II-III. kerületi Bíróságon folyik a tárgyalás? Érdekelt volna bennünket az is, hogy vizsgálták-e: hová tűntek a károsultak által befizetett összegek, és ha igen, miért nem próbálták visszaszerezni a pénzt? Hogyan lehet á az, hogy a hűtlen kezelés gyanújával nem illették a vádlottat? Ezek egyikére sem kaptunk magyarázatot, mert mint Borbély Zoltán szóvivő közölte, a büntetőeljárás bírósági szakaszban van, ezért az ügyészség nem nyilatkozhat.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?