Felvételi: hatból ötnek sikerült, maximális teljesítmény nem kellett
Nem tartogatott váratlan fordulatokat az idei felvételi. Az új pontszámítás az elvárásoknak megfelelõen széthúzta az amúgy jó teljesítményû mezõnyt, így nem torlódtak a maximumpontos hallgatók sem.
Az idén a felvételizők 83 százaléka sikerrel vette az akadályt: 80 924 új gólya lesz - olvasható a Népszabadságban. Bár tavalyhoz képest az idén úgy 12 ezerrel kevesebb diák jelentkezett az egyetemekre és a főiskolákra, a csütörtöki ponthúzást követően mégis csaknem ugyanannyi - 80 924 diák - került be a felsőoktatásba, mint tavaly.
Ez azt jelenti, hogy a jelentkezõk 83 százaléka szeptembertől egyetemistának vagy főiskolásnak mondhatja magát. Tavaly ugyanakkor még csak a felvételizõk 75, két éve a 70 százaléka vette sikerrel az akadályokat.
Mégsem kellett maximális teljesítményt nyújtania most senkinek, az idén ugyanis egyetlen szakon sem volt 480 pontos bejutási küszöb. Ez minden bizonnyal az új pontszámítási rendszer következménye, amelynek egyik célja a felvételizők differenciáltabb értékelése volt. Az összesen megszerezhetõ 480 pontból 200-at lehetett szerezni a felvételiként előírt két tárgy érettségi vizsgáján, úgy, hogy a felvételizõ - tárgyanként - annyi pontot kapott, ahány százalékot elért a vizsgán.
Tavaly még egy táblázat alapján váltották át a százalékos eredményeket tárgyanként 30 felvételi pontra, így a 99 és a 100 százalékos teljesítmény ugyanúgy 30 pontot ért - az idén 99-et, illetve 100-at. Így pedig jobban széthúzódott a mezőny (további 200 pont a középiskolai tanulmányi eredménybõl adódott, és lehetett még 80 többletpontot is kapni). A bejutáshoz ugyanakkor az idén a legtöbb helyen elég volt az erősen közepes teljesítmény: a nappali képzéseken többségükben 300 és 399 pont közti határok születtek. Nemcsak hogy nem volt szükség sehol sem a maximális 480-as pontszámra, még 460 pont fölé is mindössze három szak került.