2008. május. 19. 10:08 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 19. 10:07 Itthon

Erődemonstráció a Gárda-per előtt

Szigorú biztonsági intézkedések mellett érkeznek a felek, valamint az újságírók és az érdeklődők a Magyar Gárda feloszlatásáért indított polgári per második tárgyalási napjára a Fővárosi Bíróság Markó utcai épületéhez, amelyet a rendőrség fémkordonokkal zárt le.

A Markó utcát a Bihari János a Nagy Ignác utca közötti szakaszon reggel hattól este hatig lezárták. A bíróság épületébe, illetve az elzárt területre csak azok az újságírók és érdeklődők léphetnek be, akik korábban regisztráltak a Magyar Gárda-perre, illetve más tárgyalásra van idézésük. A Bihari János utcánál a kordonokon kívül mintegy 100 egyenruhát viselő gárdista, mellettük mintegy 30, a Kossuth térről már jól ismert demonstráló várakozik. A tárgyalóterembe, illetve a bíróság épületébe előbb a sajtó előre bejelentkezett munkatársait engedik be, azt követően pedig annyi érdeklődő mehet be, ahány szabad hely marad. A tárgyalóteremben 63 ülőhely van, s 48 újságíró jelezte részvételi szándékát.

A Fővárosi Bíróság azért hozta ezt az intézkedést, mert a Jobbik által életre hívott Magyar Gárda feloszlatása iránti, az ügyészség által kezdeményezett polgári per első tárgyalási napján a gárdisták több tucat újságíró és emberi jogi aktivista bejutását megakadályozták.

Az ügyészség mint felperes pernyertességének előmozdítása érdekében a felperesi oldalon az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) is beavatkozik a Magyar Gárda feloszlatására kezdeményezett polgári perbe, így indítványt, észrevételt tehetnek, és betekinthetnek az ügy minden iratába.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.